Aşiretlerde altın krizi

Aşiretlerde altın krizi, Gündem Haberleri.

Aşiretlerde altın krizi
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 14:15
Aşiretlerde altın krizi, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Yüksek enflasyona ast alım gücünün her geçen gün düşmesi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki bir geleneğin de değil olmasına yol açtı. Her yıl Mayıs ayından itibaren başlayan nikah sezonu sonbahar ayına değin devam ederken, bilhassa geniş aileleri kapsayan aşiretlerin 3 gün 3 gece süren düğünleri de artık yapılamıyor.

Evlenecek çiftler daha sade salonlar ve daha sade takılarla hayatlarını birleştirirken, kuyum sektörü de bu durumdan etkilendi. Sur ilçesindeki Tarihi Hasan Paşa Hanı ’nda kuyumculuk yapan Zülküf Şenyiğit, nikah sezonu açılmasına karşın işlerde yüzde 80 düşüş yaşadıklarını ve bunun nedenlerini SÖZCÜ ’ye değerlendirdi.

‘DÜĞÜNDE ÇEYREK TAKMAYA UTANILIRDI, ŞİMDİ DÜŞ OLDU ’

Eski ihtişamlı, göz alıcı düğünlerin bundan böyle hayal olduğunu bildiren Kuyumcu Şenyiğit, “Aşiret ağası zenginlerin çocukları bile geçmişte 2 kilo altın alırken bu gün 300 gram alabiliyor. Çeyrek altın 1500 liraya çıktı. Geçmişte çeyrek altını bölgemizde insanlar yeni doğan bebeklere, sünnet olan çocuklara takarlardı. Düğünde çeyrek takmaya utanırlardı. Ya Da geline çeyrek takmak ayıplanırdı. Hemen düğünde çeyrek altın takmak bile imkânsız oldu. Talepler tercihler ayrı yönlere kayınca bizde buna çözüm olarak gram altın getirdik. Fakat bu bile 900 liranın üstüne çıkınca bu kez yarım gram altın getirdik. Acilen düğün gibi törenlerde genellikle yarım gram tercih ediliyor. Z kuşağı dediğimiz gençlerin takıya olan perspektif da değişince kuyumcu sektörü önemli sıkıntılar yaşadı. Altın 2019 ’dan bu yana yüzde 300 arttı” dedi.

“ALTIN KEMERDE AYAR VE GRAM DÜŞÜRDÜK”

Altındaki dalgalanmaya ast alım gücünün düşmesiyle vatandaşların düşük gram ve düşük ayar altını seçim ettiğini açıklayan Zülküf Şenyiğit, “Daha önce 22 akort olan 700 gramlık altın kemer, şu anda 200 gram ve 14 akort olarak tercih ediliyor. Aynı şekilde Diyarbakır ’la özdeşleşen el işi hasır bilezik ve Halep kordonu acilen maliyeti düşürebilmek için 14 ayar olarak tercih ediliyor ve daha düşük gramajla sipariş ediliyor. 3-5 yıl öncesine dek düğün sezonu bir kuyumcu 30 kilo altın satardı, acilen baba kuyumcu 5 kilo altın satabiliyor. Vaktiyle vitrininde 10 kilo altını olan esnaf daha güzel meslek yapıyordu, şu anda 80 kilo altını olanlar ara sıra siftahsız kepenk indiriyor. Yani altın fiyatlarındaki yükseliş aslında en çok bizi vurdu. Gelinlerin tepeden tırnağa altına büründüğü o 3 jurnal sürekli aşiret düğünleri bundan böyle değil” dedi.

Aşiretlerde altın krizi, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum