Asgari ücrette rakamlar ortaya çıkmaya başladı! İşte masadaki 3 farklı zam senaryosu

Asgari ücrette rakamlar ortaya çıkmaya başladı! İşte masadaki 3 farklı zam senaryosu, Milyonların heyecanla beklediği en düşük vergi zammı için geri sayım başladı.

Asgari ücrette rakamlar ortaya çıkmaya başladı! İşte masadaki 3 farklı zam senaryosu
Editör: 15Haber
20 Kasım 2021 - 23:52
Asgari ücrette rakamlar ortaya çıkmaya başladı! İşte masadaki 3 farklı zam senaryosu,

Milyonların heyecanla beklediği en düşük vergi zammı için geri sayım başladı. En Az Vergi Saptama Komisyonu aralık ayının ilk haftasında toplanacak. Komisyon 4 buluşma yaptıktan daha sonra ay sonunda nihai kararını açıklayacak.

ENFLASYON KRİTİK ÖNEME SAHİP

Zam görüşmelerine kısa bir zaman kala en az ücrette beklenti ise her geçen gün daha da yükseliyor. Son dönemde çoğalan enflasyon en az aidat zammında kritik öneme sahip. Hükümet ve AK Parti kanadından yapılan açıklamalarda zammın enflasyonun aşağı olmayacağı yönünde.

YÜZDE 25-35 ARASINDA BİR ZAM BEKLENİYOR

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon beklentisini yüzde 19.31 olarak açıkladı. Bu rakamın üzerine 6-7 baz puanlık kolaylık payının da eklenmesi bekleniyor. Bu Nedenle zammın en düşük yüzde 25 olması bekleniyor. Ama beklenti yüzde 30-35'e değin yükseliyor.

ASGARİ AIDAT NE DEĞIN OLACAK?

Yüzde 25'lik zamma tarafından, 2022 yılında brüt en düşük ücretin 4.471 TL'ye net en az vergi ise 3.532 TL'ye çıkması bekleniyor. Yüzde 30'luk zamma tarafından ise brüt en düşük ücretin 4.650 TL'ye, net asgari ücretin ise 3.673 TL'ye çıkması bekleniyor. Yüzde 35'lik zamma kadar ise net en düşük ücretin 3.813 TL'ye, brüt asgari ücretin ise 4.828 TL'ye çıkması bekleniyor.

ASGARİ ÖDENTI NASIL BELİRLENİYOR?

İş sözleşmesi ile çalışan ve bu kanun dahilinde olsun olmasın her türlü işçinin hesaplı ve sosyal durumlarının düzenlenmesi amacı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nca Asgari Aidat Tespit Komisyonu aracılığı ile bütün iş kollarını kapsayacak şekilde belirlenir.

İlk toplantıya 5'er işçi, patron ve devlet temsilcisi elde etmek üzere 15 kişiden oluşan En Az Vergi Tespit Komisyonu katılacak. Komisyonda, patron tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise maksimum üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

Görüşmelerde birincil buluşma Bakanlık'ta yapılıyor. İşçi ve işveren taraflarının ev sahipliğinde yapılan iki toplantının ardındaki dördüncü ve son görüşme yine Bakanlık'ın ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor.

Euro kuru ne kadar? Euro kaç TL? Euro alış ve satmak fiyatları için tıklayın. Dolar kuru ne değin? Dolar kaç TL? Dolar alış ve satış fiyatları için tıklayın. Altın fiyatları için tıklayın. Gram altın ne dek? Çeyrek altın ne değin?

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Asgari ücrette rakamlar ortaya çıkmaya başladı! İşte masadaki 3 farklı zam senaryosu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum