Araç kiralayan vatandaşları dolandıran şebeke çökertildi: 8 gözaltı

Araç kiralayan vatandaşları dolandıran şebeke çökertildi: 8 gözaltı, Gündem Haberleri.

Araç kiralayan vatandaşları dolandıran şebeke çökertildi: 8 gözaltı
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 13:03
Araç kiralayan vatandaşları dolandıran şebeke çökertildi: 8 gözaltı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İstanbul Güvenlik Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube ekipleri, kurumsal araç kiralama şirketlerinin internet sitelerini kopyalayarak vatandaşları dolandırdığı saptama edilen 11 şahsiyet bir kabahat şebekesi saptama etti. Bazı kurumsal vasıta kiralama şirketlerine ait internet sitelerini kopyalayan şebeke üyelerinin, vatandaşlardan para aldığı tespit etti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 2020, 2021 ve 2022 yıllarına ait soruşturmalar çerçevesinde, öbür vasıta kiralama firmalarına ait “Phishing” internet siteleri oluşturulduğu ve sitelerinin farklı yazılımlarla en fazla kullanılan arama motorunda üstteki sıralarda konumlandırıldığı saptandı. Araştırmalarını derinleştiren emniyet ekipleri, tuzağa düşürülen vatandaşların sitelerde verilen iletişim numaralarından görüştükleri şahıslar kadar üçüncü şahısların hesaplarına 900 bin lira araç kiralama bedeli yatırarak mağdur edildiklerini saptadı.

Başlatılan soruşturma çerçevesinde yapılan teknik ve maddesel takibin arkasında bu sabahtan İstanbul'da 8 öbür ilçede çoğu adrese aynı zamanlı baskın düzenlendi. Operasyonlarda, haklarında yakalama kararı bulunan şebeke üyesi 11 kişiden 8'i gözaltına alındı.

Hakim yapılan adreslerde gerçekleştirilen aramalarda çok sayıda dijital materyal ele geçirildi. Gözaltına alınan 8 şüpheli ifadeleri gücenmek üzere İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şubesine götürüldü. 8 zanlının emniyetteki sorgusu sürerken, evlerinde bulunamayan kaçak 3 şüphelinin yakalanması için operasyonların devam ettiği bildirildi.

Sadık Kahraman

Araç kiralayan vatandaşları dolandıran şebeke çökertildi: 8 gözaltı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum