'Antalya Limanı, Katar sevdanıza kurban edilemez'

'Antalya Limanı, Katar sevdanıza kurban edilemez', Antalya Limanı ’nın da aralarında olduğu TDİ ve TCDD ’ye ait bir takım limanların işletme sürelerinin ihalesiz 49 yıla uzatılmasını içeren torba kanunun TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesine tepki gösteren CHP Antalya Milletveki.

'Antalya Limanı, Katar sevdanıza kurban edilemez'
Editör: 15Haber
10 Ocak 2022 - 11:05
'Antalya Limanı, Katar sevdanıza kurban edilemez',

Antalya Limanı ’nın da aralarında olduğu TDİ ve TCDD ’ye ait bir takım limanların işletme sürelerinin ihalesiz 49 yıla uzatılmasını içeren torba kanunun TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesine tepki gösteren CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak; “Çok açık bir biçimde Anayasaya tutarsız olan bu kararın iptali için gereken her türlü yasal mücadeleyi vereceğiz. Antalya Limanı, Antalyalılarındır. Antalya Limanı; iktidarın Katar sevdasına kurban edilemez” diye konuştu.

 “ANTALYA LİMANI ’NIN GENİŞLEMESİ FELAKET OLUR” 

Kabul edilen Kanun Teklifi ile 2028 yılında işletme süresi bitecek Antalya Limanının işletme süresinin ihalesiz, pazarlık usulüyle 2047 yılına dek uzatılacak olduğunu gösteren Budak, şöyle konuştu:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan Ekim 2020 ’de Katar ’a günü birlik bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaretin üzerinden daha bir ay bile geçmeden Antalya Limanı ’nın 2028 ’e dek olan işletme hakkının Katarlı QTerminals adlı şirkete 140 milyon dolar değerle satıldığı haberleri kamuoyuna yansıdı.

Perşembenin gelişi Çarşambadan belliydi gerçekten. O satışın gerçekleştiği günlerde, Katarlı şirketin 8 yıllığına bu yatırımı yapmayacağını, burada mutlaka bir zaman uzatımı olacağını Meclis kürsüsünde her zaman dile getirdik.

Genel Kurulun son birleşiminde TBMM ’de kabul edilen yasa teklifinin Antalya limanı için yapıldığı fazla açık. Bu yasa, tamamen Katarlı firma ihalesiz bir biçimde Antalya Limanını 19 yıl daha işletme hakkını elde edecek.

Zaten Antalya limanında yıllardır uygulanan yanına varılmaz pahada fiyatlar nedeniyle Antalyalı iş insanları Mersin ve İzmir limanlarına yönelmek zorunda kaldıkları için kent ekonomisi zarar görüyordu.

Bu durumu Rekabet Kurumu da Antalya limanına fahiş elleçleme fiyatları sebebiyle 12 milyon 145 bin lira yönetimle ilgili para cezası keserek tescil etti. Hemen Katarlı şirket limanda nasıl bir ödenti politikası uygulayacak bilmiyoruz.

Muhtemelen limanın genişletilmesi için Mersin Limanındakine aynı bir süreç Antalya için de gündeme gelecek. Limanın genişletilmesinin Antalya ’nın kıyı şeridine çok büyük zararlar vermesi gerekli”

 

'Antalya Limanı, Katar sevdanıza kurban edilemez', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum