Antalya'da 14 katlı iki bina 40 metre uzaktaki iş makinası tarafından kağıt gibi yıkıldı

Antalya'da 14 katlı iki bina 40 metre uzaktaki iş makinası tarafından kağıt gibi yıkıldı, Gündem Haberleri.

Antalya'da 14 katlı iki bina 40 metre uzaktaki iş makinası tarafından kağıt gibi yıkıldı
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 14:09
Antalya'da 14 katlı iki bina 40 metre uzaktaki iş makinası tarafından kağıt gibi yıkıldı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Muratpaşa ilçesi Şirinyalı Mahallesi'nde 14 katlı iki bloklu bitişim nizamlı iki bina için kentsel mutasyon çalışmaları çerçevesinde yıkım kararı alındı. Binanın boşaltılmasının arkasından afet bölümüne geçildi. İnşaat Mühendisi Mazlum Karakoç ve ortağı Mustafa Duman, bölgede ve binalarda inceleme yaptıktan daha sonra Türkiye'de emin sayıda olan ve ağzında makas yer alan meslek makinesini getirdi. Binaların yola yakın olması nedeniyle firma görevlileri ekstra güvenlik önlemleri aldı. Binaların çevresindeki yaya ve vasıta yolu görevliler göre kapatıldı ve işçiler antre çıkışı denetleme etti.

Makas ile binaların doğru kiriş, kolon, döşemeleri itina ile kesildi. İş makinesinin son vuruşuyla birlikte binalar olduğu yere yıkıldı. 14 katlı iki binanın yıkıldığı anlar işyeri yetkilileri ve vatandaşların cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı. Binaların olduğu yere yıkıldığı ve etrafı bir toz bulutunun kapladığı görüldü. Bir görüntüde toz bulutu altında kalan meslek makinesinin uzaktan noktada olmasına rağmen ilgi çekici aşağıda kalıyor gibi görünmesi heyecanlı anların yaşanmasına niçin oldu. Tehlikesiz ve sağlıklı yıkımların arkasında işyeri yetkilileri toz taşınımını öncelemek için ayrıca enkaz üstünde hem de bölgede sulama çalışması yaptı.

"Binalar fazla eskiydi"

İnşaat Mühendisi Mazlum Karakoç, 14 katlı iki blokun bitişik nizam yapı gibi göründüğünün belirterek, yıkımı gerçekleştirebilmek için makas kullandıklarını söyledi. Yıkımı gerçekleştirmeden önce birkaç gün yapı yapısında incelemelerde bulunduklarının altını çizen Karakoç, “6 dönümlük bir arazimiz vardı fakat bloklar yola yakındı. İster istemez vatandaşlarımız da azıcık korktu. Yıkımda da bazen her şey istediğiniz gibi gitmiyor. Balkonları parçalayarak binayı bayıltma yöntemi ile felaket gerçekleştirecektik. Fakat binalar çok eski olduğu için balkona dokunduğumuz lahza yapıda çatlaklar oluştu. Binayı olduğu yere indirmemiz gerekiyordu. Tekrar bir tahlil yaptık ve taşıyıcı kolonları kesip binayı olduğu yere indirmeye karar verdik. En dinç felaket buydu” diye konuştu.

"Dürüst teknik manâlı"

Bu işlemi yapmadan önce binanın etrafında ve yollarda personelleriyle ve kapamalarla gerekli emniyet önlemlerini aldıklarını vurgulayan Karakoç, “Operatörümüze güveniyorduk. 14 katlı bir binanın altına girerek onu yatırmak basit değil. Doğru kiriş, kolon, döşemeyi koparmanız gerekiyor. Çok şükür kazasız belasız yıkımları gerçekleştirdik. Her yapı yıkılırken, birincil yıkımımız gibi heyecanlanıyoruz. Son bir yılda Antalya genelinde 35-40 yıkım gerçekleştirdik” dedi.

"Sağlıklı bir facia oldu"

Firma ortağı Mustafa Duman, ekip çalışması içinde kazasız belasız bir felaket gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Yıkımlar videolara da yansıdı. Bir görüntüde tozların aralarında operatörümüz kaldı. Yapı ile meslek makinesi aralarında 40 metre var fakat tozdan görünmüyor. Yapı olduğu yere çöküyor. Sadece biraz toz oldu lakin biz tehlikesiz ve sağlıklı bir felaket yaptığımıza inanıyoruz” dedi.

İsa Akar - Gazi Taş
 

Antalya'da 14 katlı iki bina 40 metre uzaktaki iş makinası tarafından kağıt gibi yıkıldı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum