Annesinin ilk katkısı yanan oğlunu ten naklinden kurtardı

Mutfakta için kaynar su dökülen ve vücudunun yüzdelik 40'ı yanan 1,5 yaşındaki Yiğit Alp, anası Büşra Karaçalı'nın sıhhi imdat bilgisi ve bir zamanlar meydana getirdiği engelleme sebebiyle cilt nakline gerekseme duyulmadan otama ediliyor.

Annesinin ilk katkısı yanan oğlunu ten naklinden kurtardı
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 11:59
Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre:
İstanbul

Anne Büşra Karaçalı, oğlu Yiğit Alp'in biberonlarını kısırlaştırılmış eylemek amacıyla hazırladığı kaynar suyu aş damı tezgahının üstüne koydu. O olgun annesinin beraberinde oyuncaklarıyla oynayan Yiğit Alp, çabucak marifetiyle uzandığı yunak suyu üstüne döktü.

Sakinleşmeye fiilen lüzumlu kabil sanarak almış bulunduğu sıhhi imdat eğitimi bilgilerini uygulayarak çocuğuna karışma fail ana Karaçalı, Yiğit Alp'in yanan bölgelerine müşterek müddet ilgisiz su tuttu. Büşra Karaçalı, henüz sonradan giysilerini çıkarıp ıslattığı havluyu sardığı çocuğunun, 112'yi arayarak hastaneye ulaşmasını sağladı.

Karaçalı, sıhhi imdat uygulaması sayesinde, oğlunun hem dernek kaybı yaşamasını önledi aynı zamanda mümkün müşterek pot geçirmesini ve ya bedeninde ölümsek müşterek hasar kalmasını engelledi.

"Bu bilim dirimlik ehemmiyet taşıyormuş"

Anne Büşra Karaçalı, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, Yiğit Alp'in kendisiyle mutfakta dakika geçirmeyi aşırı sevdiğini dile getirdi.

Haftanın iki-üç haset bebeğinin emzik ve emziklerini, kısırlaştırılmış eylemek düşüncesince kaynar suda beklettiğini özetleyen Karaçalı, yaşadıkları ev kazasını şöyleki anlattı:

"Mutfakta bu arada dakika geçirdiğimiz müşterek gün, biberonlarını kısırlaştırılmış eylemek düşüncesince suyu küçük müşterek leğenin içine boşaltıp, tezgahın üstünde bıraktım. Yiğit Alp benimle bu arada oynarken, oyuncağını yere attı. Ben oyuncağını alıp, kaldırana derece suyu üstüne dökmüştü. O şokla, panikle kendimi sakinleştirip çocuğumu elden ilgisiz suyun dibine soktum. Başından aşağılık 5 dakika derece su akıttım. Üzerine yapışacağını fikren giysilerini çıkarttım. Hemen müşterek silgi ıslatıp oğlumu kavi sardım. 112'yi arayıp bekledim."

Su döküldükten sonradan uyguladığı bu adımları sıhhi imdat kursunda öğrendiğini özetleyen Karaçalı, "İlk yardım dersi almıştım, hem çocuğum hem eşim aynı zamanda gitgide bana geçişsiz olacağını bildiğim için. İyi ki de almışım. Çünkü bu bilim dirimlik müşterek ehemmiyet taşıyormuş." dedi.

"Bütün anne-babalara biricik önerim, sıhhi imdat eğitimini boşlama etmeyin"

Büşra Karaçalı, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'ne geldiklerinde, oğlunun durumunun aşırı biçimsiz bulunduğunu aktararak, "Kötü müşterek imge görünce, doktora 'Ne olacak?' sorusunu caba sormaya cesurluk edememiştim. Ama üçüncü çağ gözlerini açtığında, bizlere gülümsediğinde ve kemirmek yemeye başladığında o derece bahtiyar oldum ki bu müşterek ana düşüncesince aşırı sunturlu müşterek durum." ifadelerini kullandı.

Karaçalı, oğlu Yiğit Alp'in yüzünden batın deliğine kadar, başkaca kesafet sağda peyda eylemek kıl payı herhangi müşterek dü kolunda da yanıklar bulunduğunu anlattı.

İlk yardım eğitimi meydan müşterek ferdin yaşamına en şişman iyiliği katmış olacağını kail Karaçalı, "Hastalığın, kazanın ve ya belanın nereden geleceğini bilemeyiz. Ne devir geleceğini de bilemiyoruz. Her an anık peyda eylemek zorundayız. O nedenden dolayı eksiksiz anne-babalara ve yetişkinlere biricik önerim sıhhi imdat eğitimini lütfen boşlama etmeyin." biçiminde konuştu.

Evdeki karışma dernek hasarını önledi

Bebeğin tedavisini meydana getiren Yanık Merkezi Sorumlu Hekimi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Turan da evlatların ev zarfında yaşadıkları yanıklara etmen bulunan avarız arasında, yunak su dökülmesi, açıkta bırakılan kablolardan meydana gelen cazibe yanıkları kabilinden vaziyetlere yoğun rastladıklarını anlattı.

Turan, hakeza müşterek vaziyette elden yanan alana minimum 15-20 dakika pınar suyu tutularak oradaki enerjinin katılması icap ettiğini vurguladı.

Üzerine kaynar su dökülen Yiğit Alp'e annesinin evdeyken meydana getirdiği müdahaleyi dayanıklı yayınlayan Turan, şöyleki konuştu:

"Mesela çocuğumuzda annesinin bu önlemleri alması sebebiyle dernek naklini gerektirmeyecek lezyonlarla tedaviyi bitmeme ettireceğiz. Tabii sistem da ehemmiyetli fakat ailenin bunları er devirde yapması, solunumu düzeltmesi, pınar suyunda yanık ısısının alınması, sıhhi imdat uygulaması aşırı önemli. Bunun uygulanmadığı hallerde dört dörtlük büküm dernek kayıplarıyla karşılaşıyoruz. Onların otama süreçleri henüz uzuyor, dernek nakilleri gerekiyor."

Yiğit Alp'in hastaneye getirildiğinde yanıklarının ağır bulunduğunu tamlayan Turan, vücudunun yüzdelik 40'ı kabilinden açık müşterek piyasası yanan çocuğa annesinin evde başladığı tedavinin dernek hasarını önlenmesi açısından ehemmiyetli olduğunu, dernek nakline ister görülmediğini kaydetti.

İlk yardımla "masum" hasıl ev kazalarındaki ölümsek hasar önlenebilir

Prof. Dr. Mustafa Turan, meşrubat ve kayıt hazırlarken aşırı titiz olunması, başkaca cazibe kablolarının dışarıda bırakılmaması gerektiği söyledi.

İş ve ev kazalarının "masum" göründüğüne fakat herhangi müşterek şeyin çabucak negatife dönebildiğine dikkati çekici Turan, "Yanık bulunduğu devir pınar suyu yahut yaş havluyla oradaki reaksiyonun durdurulması ve dernek bütünlüğünün korunması aşırı önemli. Bunlar yapılmadığı hallerde dernek ve işlev kayıpları, sakatlıklar ve ölümsek hasarlarla karşılaşabiliyoruz." uyarısında bulundu.

Detaylı bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum