evde masajmasaj istanbul

Anne ve babasını siyanürle öldüren sanığa indirim yok

İzmir'de 14 Mayıs 2019'da Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi Mahmut Can Kalkan, satın aldığı siyanürü suya karıştırıp anne ve babasına içirdi, 16 yaşındaki kardeşi ise sıvıyı içmeyi reddetti. Mahmut Can Kalkan'ın zor kullanarak içirmeye çalıştığı ak

Anne ve babasını siyanürle öldüren sanığa indirim yok
Editör: 15Haber
07 Ekim 2021 - 15:44

İzmir'de 14 Mayıs 2019'da Dokuz Eylül Üniversitesi Kimya Bölümü öğrencisi Mahmut Can Kalkan, satın aldığı siyanürü suya karıştırıp anne ve babasına içirdi, 16 yaşındaki kardeşi ise sıvıyı içmeyi reddetti.

Mahmut Can Kalkan'ın zor kullanarak içirmeye çalıştığı akıcı kardeşinin üzerine dökülünce evdeki ufak kardeşi de siyanürden etkilendi. Hastaneye kaldırılan anne ve baba hayatını kaybederken, 2 kardeş ise tedavilerinin arkasından taburcu edildi. Olayın arkasında 11. Ağır Canice Mahkemesince yapılan yargılamada Kalkan, "Üst soydan akrabayı kasten kimyasal silahla bilerek öldürme" suçundan önce 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına sonra indirim uygulanarak 2 kez müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Kalkan'a keza "kardeşi kasıtlı olarak kimyasal silahla öldürmeye girişim" suçundan da 10 sene 10 ay hapis cezası verildi.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi, yapılan itirazlar ve resen yapılan tahlil neticesinde, birincil derece mahkemesinin sanık Mahmut Can Kalkan hakkında verdiği 2 defa müebbet ve 10 sene 10 ay hapis cezası kararında yer alan iyi hal indirimlerinin, yöntem ve yasaya tutarsız olduğu gerekçesiyle kaldırdı ve yeni hüküm kurdu.
Tekrar yargılama yapan heyetin verdiği kararda, maktullerin ölümlerinin Adli Tıp Kurumu raporuna tarafından siyanür zehirlenmesi sonucu gerçekleştiğinin emin olduğu belirtilirken, sanığın savunmalarında, "kendisinden diğer kimsenin görmediği, kırmızı gözleri olan ve cinsiyeti olmayan bir siluetin" kendisini cinayete yönlendirdiğini iddia ettiği anımsatıldı. Adli Tıp Kurumu kadar sanığın olay tarihinde cezai ehliyetinin tam olduğunun belirlendiği ve kurumca verilen raporlarda sanığın "kendisini hasta görüntü çabasının keskin olduğu ve simülatif bir konuşma sergilediği" şeklinde tespitlerin yer aldığına kararda uyarı çekildi. böylece davalı için, Türk Canice Kanunu'nun 62. maddesinde belirlenen indirim koşullarının oluşmadığını kaydeden heyet, sanığa, "Üstteki soydan akrabayı kasıtlı olarak bile bile öldürme" suçundan 2 kere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesine hükmetti. Sanığın suç tarihinde 18 yaşından küçük olan kardeşine karşın eylemine ilişkin de "çocuğa ve kardeşe karşı kasten mahsus öldürmeye girişim" suçundan 15 sene hapis cezası verilmesine karar veren heyet, bu cezada da benzer gerekçeyle indirim uygulanmasına yer olmadığını belirtti.
 

Ali Gözeten
 

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum