evde masajmasaj istanbul

Anadolu Yıldızı-2021 göz doldurdu

Anadolu Yıldızı-2021 göz doldurdu, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarından arama kurtarma unsurlarının katıldığı Anadolu Yıldızı-2021 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı'nın, Ege Denizi'nin milletlerarası suları ve hava sahasında gerçek.

Anadolu Yıldızı-2021 göz doldurdu
Editör: 15Haber
14 Ekim 2021 - 16:10
Anadolu Yıldızı-2021 göz doldurdu,

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarından arama kurtarma unsurlarının katıldığı Anadolu Yıldızı-2021 Müşterek Arama Kurtarma Tatbikatı'nın, Ege Denizi'nin milletlerarası suları ve hava sahasında gerçekleştirilen birincil kısmının arkasında bugün de kara safhası icra edildi.

Anadolu Yıldızı-2021 Iki Taraflı Arama Kurtarma Tatbikatı'nın İzmir Menemen Dumanlı Dağında gerçekleştirilen safhasında, Kara Kuvvetlerinden 1 arama kurtarma helikopteri, Hava Kuvvetlerinden 1 arama kurtarma helikopteri ve 1 arama kurtarma uçağı, Jandarma Genel Komutanlığından 1 Jandarma Özel Arama Kurtarma Dağcılık Timi ve 1 helikopter görev aldı.

Senaryo gereği, Jandarma ihbar hattına Dumanlı Dağı mevkiinde 6 dağcının kaybolduğu, grubun ikiye ayrıldığı ve birbirlerine ulaşamadıkları bilgisi geldi.

İhbar üstüne Menemen İlçe Jandarma Komutanlığı kadar, karadan arama kurtarma harekatı başlatıldı. Acele Konum Tespit Sistemiyle dağcıların takriben koordinatları belirlendi. Bölgenin dağlık olması sebebiyle 1 jandarma arama kurtarma helikopteri ve Jandarma Özel Arama Kurtarma Dağcılık Timi görevlendirildi.

Dağcıların kamp alanına ulaşan ekipler, dağcıların kamp alanında olmadığını belirledi. Bunun üzerine Hava Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezinden arama kurtarma destek talebinde bulunuldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi ile koordine sağlanarak arama kurtarma harekatı başlatıldı.

Dağcılık timi, zarar görmüş 2 kazazedeye ulaştı. Havai hatla daha yerinde bir bölgeye getirilen dağcılar helikopterle terhis edildi. Karadan hastaneye intikalin muhtemel olmadığı yerlerdeki 4 dağa tırmanan da helikoptere alınarak hastaneye götürüldü.

Operasyon başarılı

Süreklilik faaliyetlerinin icra edilmesinin ardından konuşan Ege Ordusu Kurmay Başkanı Tuğgeneral Selçuk Yavuz, "Türk Silahlı Kuvvetleri arama kurtarma unsurları ile İçişleri Bakanlığı arama kurtarma unsurlarının katıldığı ve milletlerarası uydu yardımlı arama kurtarma sisteminin kullanıldığı tatbikat başarıyla icra edilmiştir. Zamana aleyhinde yapılan yarışın kazanılması nedeniyle Türk Silahlı Kuvvetleri'nin arama kurtarma unsurları gelişmiş yetenekleri ve sistemleri doğru, Türk arama kurtarma bölgesinde ve ihtiyaç duyulan her yerde, denizde ve karada, engebeli hava şartlarında, gece ve gündüz, 7 gün 24 saat arama kurtarma ihtiyaçlarını karşılamak için tekrar tekrar hazırdır ve hazır olacaktır" diye konuştu.
Tatbikatı 9 ülkeden 15 yabancı gözlemci peşine düşüp takip etti.

Ali Gözeten - Salih Yılmazsoy
 

Anadolu Yıldızı-2021 göz doldurdu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum