Altun: Girişimimiz, uluslararası hegemonyaya bir itirazdır

Altun: Girişimimiz, uluslararası hegemonyaya bir itirazdır, Gündem Haberleri.

Altun: Girişimimiz, uluslararası hegemonyaya bir itirazdır
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 00:34
Altun: Girişimimiz, uluslararası hegemonyaya bir itirazdır, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, dijital platformda yayına başlayan TRT Fransızca kanalının tanıtım programına katıldı.

Atakule AVM ’de düzenlenen programa Fransızca konuşan ülkelerin büyükelçileri, Dışişleri Bakanlığı mensupları ve fazla sayıda davetli katıldı.

TRT ’nin, Türkiye ’nin son 20 yılına ast olarak atılımlar gerçekleştirdiğini bildiren İletişim Başkanı Altun, “Türkiye son 20 yılda çok büyük bir atılım gerçekleştirdi. Buna bağlı olarak TRT de kurumsallaşmasını, konumunu güçlendirdi, uluslararasılaştı. Bu milletlerarası yayın çizgisinde sesini duyuramayanların sesini duyurmaya, görülmeyenlerin, gösterilmeyenlerin gösterilmesine gayret sarf etti ve bu anlamda üstü örtülen gerçekleri ortaya sermeye çaba etti” ifadelerini kullandı.

“ULUSLARARASI HEGEMONYAYA BİR İTİRAZDIR”

Altun, dünyanın böylece çok yerinde Fransızcanın resmi dil olduğunu aktararak, şunları söyledi;

*Bu anlamda TRT Fransızca önemli bir boşluğu dolduracak. Frankofon (Fransızca konuşan toplumlar) dünyaya Türkiye ’nin sesini duyuracak, aynı zamanda dünya meselelerini, bölgemizdeki meseleleri, Türkiye ’nin perspektifiyle muhataplarına iletecek.

*Bugün uluslararası dünyada bir avuç medya şirketinin tahakkümünden laf ediyoruz. Bir avuç medya şirketinin hegemonyasıyla karşı karşıyayız. Bu medya şirketleri, bu tahakküme rağmen hakikatin sesi almak, gerçeğin aynası olmak gibi bir rolü, bir işlevi üstlenmiyor ne yazık ki.

*Onun yerine küresel sömürü düzenini, küresel acımasızlık düzenini yansıtmaya, bu düzenin çıkarları doğrultusunda yayınlama yapmaya devam ediyor. Bizim bugünkü girişimimiz, bu milletlerarası hegemonyaya bir itirazdır.

*Bu itirazı önemsemeliyiz. Bu itiraz Türkiye ’nin küresel adaletsizliğe itirazının bir yansımasıdır. Bu itiraz Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Dünya 5 ’deri büyüktür ’ itirazının bir yansımasıdır. Bu itiraz, Cumhurbaşkanımızın ‘Daha adil bir dünya mümkün ’ çıkışının bir yansımasıdır.

*Dolayısıyla bu noktada son derece önemlidir ve Türkiye ’nin yükselen konumuyla birlikte bu itirazın kurumsallaşma imkanı da inşallah daha da uluslararası alanda kendisine yer bulacaktır.

TRT FRANSİZCA YAYIN YAPACAK

TRT Fransızcanın dijital yayınlama yapacağı bilgisini veren Altun, sosyal medya ve dijital medya alanlarının dezenformasyon ve manipülasyonla anılan alanlar olduğunu belirterek, “Sistemli dezenformasyonun kontrolsüzce artması oysa ve ama dijital alanda kamu yayıncılığı gibi disiplinli kurumsal tecrübelerin artmasıyla bir nebze de olsa engellenebilir” dedi. (DHA)

Altun: Girişimimiz, uluslararası hegemonyaya bir itirazdır, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum