Altın madeni istemeyen köylüler, jandarma barikatını aşıp iş makinesinin lastiğini kesti

Altın madeni istemeyen köylüler, jandarma barikatını aşıp iş makinesinin lastiğini kesti, Okumuş ’da Germencik ’e 49 kilometre mesafedeki 1200 nüfuslu kırsal Dağyeniköy Mahallesi ’nde 13 gün önce Maden Muayene Arama (MTA) göre siyanürle altın araması yapılması için etüd.

Altın madeni istemeyen köylüler, jandarma barikatını aşıp iş makinesinin lastiğini kesti
Editör: 15Haber
10 Ocak 2022 - 22:18
Altın madeni istemeyen köylüler, jandarma barikatını aşıp iş makinesinin lastiğini kesti,

Okumuş ’da Germencik ’e 49 kilometre mesafedeki 1200 nüfuslu kırsal Dağyeniköy Mahallesi ’nde 13 gün önce Maden Muayene Arama (MTA) göre siyanürle altın araması yapılması için etüd sondaj çalışmalarına başlandığı iddia edildi. Yöre halkı ve çevreciler, bölgede siyanürle altın çıkarılacak olmasının doğaya hasar vereceği gerekçesiyle tepki gösterdi.

Bölgede 3 gündür eylem yapan yöre halkı ve çevrecilerin sayısı her geçen gün daha da arttı. Eyleme, Germencik Belediye Başkanı CHP ’li Fuat Öndeş, Ziraat Odası Başkanı Şahabettin Çapakçıoğlu, Germencik Çevre ve Doğa Derneği (GERÇED) Başkanı Halil Çetinkaya, Açık Fikirli Çevre ve Doğa Derneği (AYÇED) Başkanı Mehmet Vergili de takviye verdi.

Bugün öğle saatlerinde köy meydanında toplanan takriben bin kişi, ellerinde Türk bayrakları ve ‘Bu topraklarda sarı incir kebabı yetişir ’, ‘Bu toprakları 400 yıldır atalarımız işliyor, geçimini sağlıyor ’, ‘İçilesi zeytinyağı bu topraklardan elde edilir ’ ve ‘İçme suyumuza siyanür karıştırmayın ’ yazılmış dövizlerle 1 kilometre mesafede etüd çalışması yapıldığı bahis edilen bölgeye yürüdü. Jandarma ekipleri barikat kurarak eylemcilerin bölgeye girmesini engelledi. Kalabalığın ısrarına rağmen jandarma 3 sondaj çalışması yapılan etüd alanına girilmesini müsade vermedi.

BARİKATI AŞIP İŞ MAKİNESİNİN LASTİKLERİNİ KESTİLER

Jandarmanın engellemesi üstüne gerginlik yaşandı. Yöre halkı ve çevrecilerden oluşan eylemciler jandarma barikatını aşarak çalışmalara engel olmak için meslek makinelerine içten koşmaya başladı. Kalabalığa engel olmak isteyen jandarmalardan bazılarının üniformaları, yaşanan arbede sırasında yırtıldı. Öfkeli kalabalık alanın girişindeki bir traktör kepçenin lastiklerini kesti.

Jandarma bunun üzerine öteki iki meslek makinesinin çevresinde önlem alıp, zarar verilmesini önledi.

“BU TOPRAKLARI KİMSEYE VERMEYECEĞİZ”

Köylülerden Muammer Salık (50), “10 gün önce kamyonları gördüm ve ne yaptıklarını sordum. Bana araştırma yaptıklarını söylediler. Ben de hemen köye gelerek herkesi bilgilendirdim. Daha sonrada hep birlikte tepkimizi gösterdik. Gece meslek makinelerini getirmişler. Mahallemizde altın madeni açtırmayacağız. Buradan ekmek yiyoruz. İçme sularımızın dibine sondaj çakılıyor. Tepkimiz koskocoman. Katiyen bu yoldan dönmeyeceğiz. Bu toprakları kimseye vermeyeceğiz. Araştırma deha yapılmasını istemiyoruz” dedi.

“BU TEPKİYİ HEP BİRLİKTE GÖSTERECEĞİZ”

GERÇED Başkanı Halil Çetinkaya da kendilerinin de köylüler gibi bölgeye bir kazma dahi vurulmasını istemediklerini belirterek, “Daha önce jeotermal santrallerini yaparken de aynı oyunu yaptılar. Önce dediler ama biz araştırma yapıyoruz. Sonra bunu gelip şirketlere sattılar. Onlarla mücâdele etmek zorunda kaldık. Biz bu oyunları bildiğimiz için buna kesinlikle ‘Hayır ’ diyoruz. Bu tepkiyi defalarca birlikte göstereceğiz” diye konuştu.

“ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Germencik Belediye Başkanı Fuat Öndeş ise “Altın bitmiş olabilir fakat incir sadece burada var. Onun için zeytinimize, incirimize ve havamıza sahip çıkacağız. Dünya üstünde toprağa, suya ve tarıma önem verildiğini cümbür cemaat görürken, biz yanlış yapıyoruz. Altın için arazilerimizin elden gitmesine müsade vermeyeceğiz ve elimizden geleni yapacağız” dedi.

Köylülerden Ayşe Ustam (61), “Geçimimizi bahçelerimizden sağıyoruz. Diğer hiçbir gelirimiz yok. Sadece zeytin ve incir. Bu köyde doğdum, büyüdüm. Mahallemizde altın madeni istemiyoruz” diye konuştu.

“İNCİR VE ZEYTİNİMİZDEN ALTIN AKIYOR”

Meryem Çetin de (46), “Dağımıza, taşımıza, toprağımıza ve suyumuza dokunmasınlar. Kimseye zararımız değil. Kimse de bize hasar vermesin. Bizim ağaçlarımızın dallarında zaten altın var. İncir ve zeytinimizden altın akıyor. Bizim altına ihtiyacımız değil” diyerek tepkisini dile getirdi.

Köylüler ve çevreciler, MTA tarafından etüd çalışmasının yapılmadığını gözlemledikten daha sonra jandarma eşliğinde mahalleye döndü. DHA

Altın madeni istemeyen köylüler, jandarma barikatını aşıp iş makinesinin lastiğini kesti, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum