Altın Baklava Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu

Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nin düzenlemiş olduğu 7. Altın Baklava Uluslararası talebe Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu. Törende mütekellim Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Yerli film istihsal sayımız 17 büküm arttı. Yerli yapımlarımızın 2 milyon bulu

Altın Baklava Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu
Editör: 15Haber
12 Mayıs 2022 - 23:53
Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre:

Gaziantep'te Hasan Kalyoncu Üniversitesi'nce (HKÜ) 7'ncisi planlı Altın Baklava Uluslararası talebe Film Festivali'nin ön gösterim ve ödül töreni, HKÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi. Törene Kültür ve Turizm Bakanı Nuri Ersoy, Kalyon Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu, HKÜ Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Büyükşehir Belediye Başkanvekili Osman Toprak ile Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu'nun beraberinde aşırı sayıda öğretim üyesi ve mektepli katıldı. Tören yarışmaya eklenen filmlerden oluşan çelimsiz filmin izlenmesiyle başladı.

Törende mütekellim Bakan Ersoy, hars ve zanaat dalında dilek edilen gayeye ulaşılması düşüncesince etraflıca sürekli yazı yapılması icap ettiğini söyledi. Kültür ve zanaat dalında çelimsiz vadede kâr almanın herhangi müşterek devir kabil olmadığını tabir fail Ersoy, "Bugün dünyanın ciharıyek indinde ayrımlı kültürlerin merakını çekici zanaat organizasyonlarının gerisinde elden amme desteği değil, taharri memuru polis oluşumların da ağırbaşlı katkıları toprak almıştır. Bu destek sunar sebebiyle nice ehemmiyetli sanatçının yapıtı günümüze denli gelmiş, düşünürlerin metinleri çağları aşan müşterek etkiye ulaşmıştır" biçiminde konuştu.

“Yerli film istihsal sayımız 17 kıvrım arttı”

Kültür ve Turizm Bakanlığı namına herhangi müşterek devir güre sanatçıların indinde olduklarını ve beyaz perde dalının elan da güç kazanması düşüncesince ellerinden mevrut gayreti gösterdiklerinin altını çizen Ersoy, "2019 senesinde Sinema Kanunu'ndaki değişikliklerin aşırı müspet neticeler doğurduğunu gördük. Ülkemizi film istihsal merkezlerinden birisi durumuna getirilebilmek amacıyla 2019'da Sinema Kanunu'muzda ehemmiyetli tadilat yaptık. Sadece kâr 3 yılda dayanak verdiğimiz plan sayısı bin 200'e mevrut halde ve 280 milyona benzeyen dayanak sağladık. Yerli film istihsal sayımız 17 kıvrım arttı. Yerli yapımlarımızın 2 milyon bulunan peyrev sayısı 33 milyon seviyesine yükseldi. Ayrıca Türk dizilerinin dünyanın ayrışık coğrafyalarında yayınlanması düşüncesince aşırı ağırbaşlı icraat gerçekleştirdik. Bu emeklerimizin karşılığı namına dizilerimiz şu anda 150'den müşterek tomar ülkede izleniyor. Dünyada Amerika'dan sonraları en müşterek tomar paradigma film ihraç fail iklim Türkiye'dir” dedi.

Türk sinemasındaki potansiyelin en akilane ve en çalışan biçimde yönetilmesi icap ettiğini tamlayan Bakan Ersoy, "Hepimiz biliyoruz ki devrimizin en çalışan güçlerinden birisi de ilkin beyaz perde peyda etmek neredeyse sanattır. Sanatın evrenselliğini tek devir delik gerisi edemeyiz. Ülkeler gelişmişliğinin işareti namına elden sahip oldukları ekonomik, teknolojik, politik imkanlarla değil sanatla alakalı üretimleriyle de değerlendirilmektedir. Bu farkındalıkla akım ettiğimiz içindir ki memleketimiz bundan sonraları dünyanın ehemmiyetli zanaat istihsal merkezlerinden birisi durumuna gelmiştir” biçiminde konuştu.

Ersoy, festivale yardım sağlayanlara teşekkürname ederek, güre sanatçılara başarılar diledi. Konuşmaların peşi esna festivalde dereceye giren eserlerin sahiplerine tören düzeni üyeleri çeşidinden ödülleri ikram edildi. Dereceye giren eserlerin fragmanının da izlendiği tören, tören düzeni ile im malikleri ve yargıcılar kurulu üyelerinin anı fotoğrafı çekilmesiyle kâr buldu.

Muhammet Abdulkadir Esen

Detaylı bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum