Almanya'da yeni koalisyon kuruluyor! Türkiye'ye özel başlık açan hükümetin yeni başbakanı Olaf Scholz olacak

Almanya'da yeni koalisyon kuruluyor! Türkiye'ye özel başlık açan hükümetin yeni başbakanı Olaf Scholz olacak, Almanya genel seçimlerinden 8 hafta daha sonra Sosyal Halkçı Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Halkçı Parti (FDP), arasında anlaşarak hükümet kurma planını resmen sundu.

Almanya'da yeni koalisyon kuruluyor! Türkiye'ye özel başlık açan hükümetin yeni başbakanı Olaf Scholz olacak
Editör: 15Haber
25 Kasım 2021 - 11:14
Almanya'da yeni koalisyon kuruluyor! Türkiye'ye özel başlık açan hükümetin yeni başbakanı Olaf Scholz olacak,

Almanya genel seçimlerinden 8 hafta daha sonra Sosyal Halkçı Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Halkçı Parti (FDP), arasında anlaşarak hükümet kurma planını resmen sundu. Hristiyan Halkçı Partisi'nin (CDU) 16 takvim Başbakanı Angela Merkel dönemini noktalayan koalisyonda, SPD'li Olaf Scholz şansölye olacak, yardımcılığını Yeşiller Eşbaşkanı Habeck yürütecek.

"TRAFİK LAMBASI KOALİSYONU"

SPD Benzer Genel Başkanları Walter Norbert-Borjans ve Saskia Esken, Yeşillerin Eş Başkanları Robert Habeck ve Annalena Baerbock, FDP Genel Başkanı Christian Lindner ile SPD'nin Başbakan adayı Maliye Bakanı Olaf Schoz koalisyon protokolünü takdim etmek için başkent Berlin'deki Westhafen Kongre Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi.

Yeni hükümetin başbakanı olacak Scholz, yaptığı açıklamada, en önemli mesajın; "SPD, Yeşiller ve FDP aralarında koalisyon hükümetinin kurulması için anlaşması" olduğunu söyledi. Scholz, partilerin renklerinden dolayı (kırmızı-sarı-yeşil) bu hükümetin "trafik lambası koalisyonu" olarak isimlendirildiğine göze çarpan ederek, "Trafik lambası kuruldu." ifadesini kullandı.

Almanya'da yeni koalisyon kuruluyor! Başbakan SPD lideri Olaf Scholz olacak

"ÜLKEYİ DAHA İYİ ÜLKÜ GETİRMEK İÇİN BİRLEŞTİK"

Koalisyon sözleşmesinin, gelecek 10 günde partinin kurullarına ve üyelere incelemeleri için sunulacağını aktaran Scholz, kendilerinin bunun onaylanması için çaba harcayacaklarını dile getirdi. Scholz, müzakereleri yoğun, tutkuyla, güven içinde ve çözüm odaklı yürüttüklerini vurgulayarak, "Ülkeyi daha iyi ayla getirme iradesiyle birleştik." dedi.

Ülkeyi ileriye götürmek istediklerinin altını çizen Scholz, bunun için gelecekte yatırımları artıracaklarını kaydetti.

Scholz, hangi bakanlığa hangi ismin getirileceğini protokolün parti kurumları tarafından kabul edildikten sonradan açıklayacağı bilgisini paylaştı.

"AKTİF DIŞ POLİTİKA İZLENECEK"

Yeşillerin Benzeşen Başkanı Habeck de yeni müşteri koronavirüs (Kovid-19) salgınına ve Polonya-Belarus sınırındaki göçmen krizine muhabere ederek, "Hükümeti, bir kriz döneminde devralacağız. Dördüncü dalgayı canını yakmak ve korona krizini idare edilir kılmak için gereken her şeyi yapacağız." dedi.

Kriz döneminde devraldıkları ülkenin modernleştirilmesi için büyük uğraş gerektiğine dikkati çeken Habeck, bunun başarılabilmesinin olası olduğunu koalisyon protokolüne yansıttıklarını kaydetti.

Yeşillerin öteki Eş Başkanı Annalena Baerbock da Avrupa'nın çevresindeki krizlerin arttığını belirterek, bu nedenle "trafik lambası" koalisyonunun faal bir dış politikayı izleyeceğini söyledi.

"SCHOLZ, GÜÇLÜ BİR ŞANSÖLYE OLACAK"

FDP Genel Başkanı Lindner de müzakerelerde çok yoğun tartışmaların yaşandığını aktardı. SPD'nin ve Yeşillerin bu protokolü görüşme ettikleri için gurur duyabileceklerini aktaran Lindner, FDP'nin de sonuçtan hoşnut olduğunu kaydetti. Olaf Scholz'un liderlik kişiliğine sahip olduğunu söyleyen Lindner, "Olaf Scholz, Almanya'nın zinde bir şansölyesi olacak." değerlendirmesinde bulundu.

SPD Benzeşen Genel Başkanı Norbert-Borjans da burada anlaşan partilerin bir araya gelmek için yok koalisyon koymak için bir araya geldiğini vurgulayarak, "Bu koalisyon protokolüyle ülkeye yararlı olacak bir şeyi başardık." dedi.

BAKANLIKLARIN PARTİLERE DAĞILIMI

Koalisyon protokolünde, SPD'ye Başbakanlığın yanı sıra İçişleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Afiyet Bakanlığı, İmar Bakanlığı, Idareli İşbirliği ve Yeniden Yapılanma Bakanlığının yanı sıra Göç, Mülteciler ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanlığı ve Eyaletlerden Sorumluluk Sahibi Devlet Bakanlığı verildi.

Almanya'da yeni koalisyon kuruluyor! Başbakan SPD lideri Olaf Scholz olacak

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NI YEŞİLLER ALACAK

Yeşiller de Dışişleri Bakanlığı, Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanlığı, Çevre, Tabiatı Koruma, Nükleer Güvenlik ve Alıcı Koruma Bakanlığı, Aile, Yaşlılar, Bayan ve Gençlik Bakanlığı ve Yiyecek ve Tarım Bakanlığının yanı sıra Kültürden Sorumlu Devlet Bakanlığını üstelenecek.

FPD de Maliye Bakanlığı, Eğitim ve Araştırma Bakanlığı, Hak Bakanlığı ile Ulaştırma ve Dijitalleşme Bakanlığını aldı.

Başbakanlık Dairesi Başkanı da SPD'li bir ad olacak. Başbakan Yardımcılığı da Yeşillere verildi.

Medyada, Başbakan Olaf Scholz'un başbakanlığında kurulacak hükümette Yeşiller Benzeyen Başkanı Robert Habeck Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanlığını, partinin diğer Eş Başkanı Annalena Baerbock'un Dışişleri Bakanlığını üstleneceği, FDP Genel Başkanı Christian Lindner'in ise Maliye Bakanlığı görevine geleceği aktarıldı.

"TÜRKİYE ÖNEMLİ BİR KOMŞU"

Reuters ajansına sızdırılan koalisyon anlaşmasında dış politika ve bilhassa Yeşillerin önceliği olan çevre konularına geniş yer ayrılırken, Türkiye'yle ilgili bir madde de yer aldı. Reuters'ın aktardığına kadar, anlaşmada 'Türkiye'nin üzüntü verici iç siyasi gelişmelere karşın önemli bir komşu ve AB ortağı olmaya devam ettiği' belirtildi.

Anlaşmanın öne meydana çıkan maddeleri şöyle:

Minimum ödenti saatte 12 euroya yükseltilecekYüksek kiralara karşısında daha artı konut yapı edilecek. Yılda 400 bin daire hedefinin dörtte birini devlet finanse edecekOy verme yaşının 16'ya indirilmesi için anayasal değişiklik yapılmaya çalışılacakAlmanya'da askeri insansız hava araçlarının (İHA) kayıtlı koşullarda silahlı hale getirilmesinin önü açılacakBu konuda istekli AB üyelerinin milli ordularıyla daha pozitif işbirliği aranacakAvrupa Komisyonu'nun hukukun üstünlüğü konusundaki mevcut araçları ve Avrupa mahkemelerinin kararlarını daha iyi uygulaması için çalışılacakBatı Balkanlar'daki altı AB üyesi adayının katılım sürecine takviye verilecekBir sonraki Avrupa Komisyonu Başkanı'nın Almanya'dan seçilmemesi halinde, Avrupa Komisyonu üyeliği için Yeşiller Partisi'nin göstereceği namzet seçilecekAB Konseyi'nin daha birleşik ve etkin çalışabilmesi için reform istek edilecekYaşı ilerleyen Tornado savaş jetlerinin yerine yeni uçaklar alınacakAfganistan'dan terhis operasyonu konusunda bir parlamento soruşturması başlatılacakYasadışı göçü azaltmayı lakin düzenli göçü artırmayı hedefleyen yeni bir göç politikası başlatılacakGöçmenler Almanya'da beş yıl yaşadıktan daha sonra vatandaşlık başvurusu hakkı tanınacakÇifte vatandaşlık olası kılınacak2030'a değin ülkedeki arabaların en düşük 15 milyonunun elektrikli olması hedeflenecekRusya ile yapıcı diyalog aranacak; bambaşka korkutma algıları dikkate alınarak Rusya'ya yönelik karşılıklı Avrupa politikasına odaklanılacak

YENİ HÜKÜMETİN KURULMASI İÇİN YOL HARİTASI

Koalisyon protokolü; Yeşillerde üyelere, SPD ve FDP'de delegelerin onayına sunulacak. SPD ve FDP'nin bunun için 4-5 Aralık'ta kurultaylar düzenlemesi planlanırken; Yeşillerdeki üyelere tasdik süreci yarın başlayacak. Koalisyon protokolünün yanı sıra bakanlıklar için öngörülen isimlerin de üyelere sorulacağı sürecin 10 gün olması planlanıyor. Partiler protokolü kabul ettikten sonra Olaf Scholz'un Federal Meclis tarafından seçilmesi gerekiyor. Meclis'teki oylamanın 6 Aralık'ta başlayacak haftada gerçekleşmesi öngörülüyor. Scholz, Mecliste başbakan seçildiği gün bakanlarla Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier'den devir belgesini alacak. daha sonra yeni kabinenin birincil oturumu yapılacak.

SPD, 26 Eylül'de yapılan genel seçimlerde yüzde 25,7 oyla birinci sırayı almıştı. Seçimlerin peşinde SPD, Yeşiller ve FDP ile koalisyon görüşmelerine başlamıştı.

AA / Erbil Başay - Son Dakika Haberleri

Almanya'da yeni koalisyon kuruluyor! Türkiye'ye özel başlık açan hükümetin yeni başbakanı Olaf Scholz olacak, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum