evde masajmasaj istanbul

Ali Babacan: Maç çoktan bitti, Erdoğan uzatmaları oynuyor, Gündem Haberleri

Ali Babacan: Maç çoktan bitti, Erdoğan uzatmaları oynuyor, Gazeteci İsmail Saymaz, DERMAN Partisi ’nin İstanbul Esenyurt ilçe binasının açılışına katıldığı izlenimlerini ve Babacan ’a sorduğu soruların cevaplarını halktv.com.tr ’deki yazısında aktardı.

Ali Babacan: Maç çoktan bitti, Erdoğan uzatmaları oynuyor, Gündem Haberleri
Editör: 15Haber
11 Ekim 2021 - 19:08
Ali Babacan: Maç çoktan bitti, Erdoğan uzatmaları oynuyor,

Gazeteci İsmail Saymaz, DERMAN Partisi ’nin İstanbul Esenyurt ilçe binasının açılışına katıldığı izlenimlerini ve Babacan ’a sorduğu soruların cevaplarını halktv.com.tr ’deki yazısında aktardı. Esenyurt ’ta, sıradan sağ parti kitlesi ve etkinliğinden ayrı bir manzarayla karşılaştığı kaydeden Saymaz, açılışta Kürtçe ve Türkçe şarkılar eşliğinde halay çekildiğini, hem sözleri şair Nazım Hikmet ’e ve bestesi Zülfü Livaneli ’ye ait olan ‘Karlı Kayın Ormanı ’ adlı şarkısının da okunduğunu kaydederek, “Güya sol bir partinin şenliğindeydik” dedi.

Babacan ’ın açılıştan daha sonra sorularını yanıtladığını ve AKP iktidarı için de “Maç çoktan bitti, uzatma dakikaları var. Uzatmaları dört dakika daha uzattırabilir miyiz; bunun çabası içindeler. Nafile uğraş” dediğini aktaran Saymaz, Erdoğan ’ın başkanlık sisteminden vazgeçmesi halinde işbirliği yapıp yapmayacaklarına ilişkin soruya da Babacan ’ın, “Sadece sistem değişikliği yetmez. Topyekün iktidar değişikliği olması lazım” biçiminde cevap verdiğini kaydetti.


Saymaz ’ın yazısında aktardığı bir takım sorular ve Babacan ’ın cevapları şu şekilde:

‘MAÇ ÇOKTAN BİTTİ, UZATMA DAKİKALARI VAR ’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın söylediği gibi Tarım Kredi Kooperatifleri ’ne bağlı marketler açmak yaşam pahalılığını çözer mi?

Daha önce tanzim satış mağazalarını devreye soktular. Ne oldu? Bir tane kaldı mı? Sonuç koca bir sıfır. Tekrar işe yaramayacak. Fiyatları regüle etmek (kurmak) için 500-1000 şubeyle bu meslek olmaz. Fiyatları aşağıya çekme gayreti varsa Tarım Kredi Kooperatifi mağazalarına hasar ettirmeleri lüzumlu. Piyasanın yüzde 10-20 aşağı sattıracak ancak regüle etsin. Ona da mal yetişmez. Zaten uzama dakikaları şimdi. Maç şimdiden bitti, uzama dakikaları var. Uzatmaları dört dakika daha uzattırabilir miyiz; bunun çabası içindeler. Nafile bir mücadele. Asla sonuç vermez.

Cumhurbaşkanı ABD ’de benzinin tükendiğini, Almanya ve Fransa ’da kuyruklar olduğunu iddia etti. Aslında böyle mi düşünüyor?

Buna ‘uydurulmuş realite ’ diyoruz. Biliyor da öbür konuşuyorsa uydurmuş oluyor. Bilmiyorsa, düş alemindeyse ‘paralel dünya ’ diyebiliriz. İkisi de mümkün. Bütün yetki ve kararlar tek kişide biriktiği anda gerçeklerden kopmak mukkadderdir. o kadar bilgiye ulaşması, konuların derinine inmesi, meseleyi anlaması ve doğru karar vermesi basit yok. Birileri böyle şeyler anlatıyor, o da inanıyor olabilir.

‘CUMHUR İTTİFAKI ’NDA YER ALMAYIZ. ONLAR BAŞKANLIK SİSTEMİ İSTİYOR ’

Halk Müziği İttifakı ’na dahil olacak mısınız?

Bugün için bir kararımız değil. İleride olabilir de olmayabilir de. Parlementer sistemde diyelim uzalaştık. Geçiş süreci nasıl işleyecek? İttifakı o çalışmaların seyri belli eder.

İki ittifaka eşit mesafede misiniz?

Cumhur İttifakı ’nda yer almayız. Onlar başkanlık sistemi istiyor.

Erdoğan kararını değiştirirse?

Sert bir ‘U ’ dönüşü yapması lüzumlu. Yapar mı? Yapabilir. Onun için bizler ne diyoruz? Yalnızca sistem değişikliği yetmez. Ülkeyi idare eden zihniyetin değişmesi lüzumlu. Topyekün bir iktidar değişikliği lazım. Bahtı Açık olsun ’a geldiklerinde bu riski Kılıçdaroğlu ve Akşener ’e söyledim. “Erdoğan bakıyor ancak parlamenter sistem kazanıyor. ‘Niye 50+1 arkasında koşalım? Gelin, parlamenter sistemi konuşalım ’ diyebilir. Böyle bir ihtimale hazır olalım.” (dedim.)

2018 ’den önceki dönemi düşünelim. Parlementer sistem varken Tayyip Bey ’in isteyip yapamadığı bir şey var mıydı?
Meclis ’e açıklamalar verip çıkartamayacağı kanun var mıydı? Eski sistemde başkanlık sistemini defacto yürütüyordu. Anayasa dğeişikliğiyle, yaptığına hukuk kılıfı geçirildi. Hukuk kılıfına uyuyor mu? Canı istemezse gene uymuyor. Sistem değişmeli, lakin bu iktidar mutlaka değişmeli. Çünkü bu şekilde yönetmeye alışkın, bürokrasiyi kendisine sadık insanlarla donatmış bir zihniyet var. İstediğiniz dek sistemin adını değiştirin, şeklini değiştirin, adam aynı adam, kadro benzer kadro.

‘KİMSEYLE KONUŞMAKTAN ÇEKİNMEYİZ ’

Kürt sorununda çözümü kastederek, şöyle dediniz: “Sorun varsa ilgili herkes ile görüşülmesi gerektiğini biliyoruz” dediniz. ‘İlgili herkes ’ derken kimleri kastediyorsunuz?
Kim varsa. Adres olarak meşru demokratik siyaset zeminini göze çarpan ettim. Bu zeminde siyasi partiler var. Siyasi parti olmayan aktörler, bu işe kafa yormuş kuruluşlar, dernekler, düşünce kuruluşları ve düşünürler var. Herkesle konuşuruz. Kimseyle konuşmaktan çekinmeyiz.

‘YASAL SİYASET ZEMİNİNDE KIRMIZI ÇİZGİ DEĞIL ’

Kırmızı çizginiz var mı?

Meşru siyaset zemininde kırmızı çizgi yok.

PKK ve İmralı ’yı hariç tutuyorsunuz.

Kürt sorunu ile PKK ’yı aynı torbaya koyduğumuzda iş yürümüyor. Çözüm Süreci ile ilgili bir değerlendirme yapmamız icabında en önemli konu, vatandaşların esas hakları ile terör örgütünün yaptıklarını ve yapmayacaklarını aynı görüşme masasında al-ver meselesi haline getirmekti.

Bu hataydı.

Bu hataydı yan. Olmadı, yürümedi. Terör örgütüyle mücadeleyi ayırmamız gerekiyor. Bağlı fakat, elinde silah varsa, sizin de elinizde tabanca olacak. Fakat diplomasi kayda değer. Siyasi diyalog önemli. Bölgeyle diyalog manâlı. PKK yalnızca Türkiye ’de değil oysa. İran, Irak ve Suriye ’de var. Bu ülkelerle görüşüyor elde etmek gerekli. Her ne ise iddiaları, iddialarının varlık sebebi neyse ortadan uyandırmak lüzumlu. Ali Babacan: Maç çoktan bitti, Erdoğan uzatmaları oynuyor, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum