Ali Babacan: Faiz ne talimatla ne de veliahtla düşer

Ali Babacan: Faiz ne talimatla ne de veliahtla düşer, Gündem Haberleri.

Ali Babacan: Faiz ne talimatla ne de veliahtla düşer
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 18:25
Ali Babacan: Faiz ne talimatla ne de veliahtla düşer, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin genel merkezinde düzenlediği haftalık değerlendirme toplantısında konuştu. Babacan ’ın gündeminde Suudi Arabistan veliaht prensi Selman ’ın Türkiye ziyareti, Meclis ’e sunulan ilave bütçe teklifi, dezenformasyon yasası, Pınar Gültekin cinayeti davası, polis intiharları ve DERMAN Partili Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ile vatandaşların tehdit edilmesi vardı. Babacan şu ifadeleri kullandı:

“BU FAİZ GÜVENLE DÜŞECEK”

* “Hesap ne? ‘Veliaht prens gelecek, kur ve faiz düşecek ’. Alçak Ses… Faiz ne talimatla ne de veliahtla düşer. Güven ortamını oluşturmadan faizi, enflasyonu, döviz kurunu düşüremeyecekler. Bu faiz güvenle düşecek. Güven nasıl oluşturulur? Konuşunca doğruyu söyleyeceksin. Söz verince tutacaksın. Emanete hıyanet etmeyeceksin. Hukukla, adaletle hareket edeceksin. Ehliyetli, liyakatli kadrolarla çalışacaksın. Her kararını istişareyle alacaksın. Transparan olacaksın. daima hesap vermeye hazır olacaksın. Bunu yap güveni oluştur.

“NE HÜR SES KALDI NE GÜR SES”

* ÇOK ESKIDEN ‘Ezilenlerin gür sesi, sessiz dünyanın özgürlük sesi ’ diyorlardı. Ne gür ses kaldı ne serbest ses. Hiçbir şey yok. Sen idareli gücünü kaybedince, Merkez Bankası ’nın rezervlerini arkadaki kapıdan yakınca, paraya muhtaç kalınca ne serbest ses ne gür ses kalıyor.”

“HİÇBİR ŞEY BİLMİYORLAR”

Meclis ’e getirilen ek bütçe teklifini Orta Vadeli Program ’daki kur varsayımlarını yayınlayarak eleştiren Babacan, “Hayal aleminde yaşıyorlar. Bunlar, burunlarının ucunu zeka göremiyorlar. Bir bildiğimiz var, edasıyla besbelli dolaşıyorlar ya. İnanın hiçbir şey bildikleri değil. ‘Bu değin saçmalanamaz ’ diye soruyorlar. Hiçbir şey bilmiyorlar” diye konuştu.

Bütçedeki faiz giderlerini yıllara tarafından kıyaslayan görüntüler de gösteren Babacan sözlerini şöyle sürdürdü:

* “Ek bütçede faiz giderleri için bütün 90 milyar lira daha ödenek çıkartmak istiyorlar. Önceki bütçede 240 milyar. Ilave bütçe için istedikleri rakam 90 milyar.

* Yetmedi, üstelik Kur Korumalı Mevduat için 40 milyar lira daha koymuşlar. Sayı çıktı mı 370 milyar liraya? Yetmedi.

* KKM için iki kanaldan ödeme yapılıyor. Merkez Bankası ’ndan yapacakları ödeme burada değil. Onu da ekleyin, asgari 400 milyar liralık faiz ödemesiyle karşı karşıya olacağız.

“50 MİLYAR ÖDEMEK VATANA İHANETSE, 400 MİLYAR LİRA NEDİR?”

* Bizim ekonomi yönetiminin başında olduğumuz dönemde devletin faiz gideri 50 milyar civarındaydı. 8 kat arttırmışlar. Bizim dönemimizde ‘faiz lobisi ’ diye diye gezinenler vardı. Hazine ’nin ödediği faiz yüzde 6-7 ’yken, yılda 50 milyar lira faiz ödediğimiz günlerde Erdoğan ‘Bu faizi ödemek vatana ihanettir ’ diyordu. 50 milyar ödemek vatana ihanetse, 400 milyar lira ödemeyi nasıl tanımlıyorsunuz? bundan başka çıkmış hâlâ faizle mücadeleden bahsediyor.

* Tamamen yeni bir suç çeşidi uyduruyorlar. ‘Aldatıcı bilgiyi alenen dağıtmak suçtur ’ diyorlar. Sansür yasasını çıkaranlara buradan soruyorum: ‘Enflasyon yüzde 73 buçuktur ’ aramak mi halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymaktır? Yoksa ‘Enflasyon minimum yüzde 150 ’ çağrıda bulunmak mi? Hangisi içten? Hangisi halkı aldatıcı bilgi? Sayın Erdoğan ‘Cumhurbaşkanı ’na hakaretten gevşemiş davalar falan değil ’ demişti. Yargı Bakanlığı da ‘En Az 35 bin 500 dava açıldı ’ diyor. Yanıltıcı data avcıları, hedeflerini böylece çok uzaklarda aramasınlar, Beştepe ’ye baksınlar.

 “KADINLARI ÖLDÜREN ZİHNİYETİ TOPRAĞA GÖMMEYE MECBURUZ”

* Tweet atanı hapse hazırlamak isteyen ama bayan katillerini de kısa sürede hapisten tümdengelim derdinde olan bir zihniyetle aleyhinde karşıyayız. Pınar Gültekin diri diri yakılarak katledildi. Bizim bu topraklara bir borcumuz var. Kadınları öldüren zihniyeti toprağa gömmeye mecburuz.

* İktidara kazanç gelmez işe, derhal, katilleri cesaretlendiren uygulamaları aksine çevireceğiz. İstanbul Sözleşmesi ’ne her tarafta dahil olacağız. Bayan cinayeti davalarında, cezaları caydırıcı ülkü getireceğiz. ‘İyi hal indirimi ’ gibi uygulamaları kaldıracağız. Pınar ’ların, Özgecan ’ların, Emine ’lerin, Münevver ’lerin hatırasına mutlaka fakat mutlaka sahip çıkacağız. Sözümüzdür ve bizim vatandaşlık borcumuzdur.

* “Ağır çalışma şartları, amirlerin uyguladığı baskı, mobbing, tehdit ve hesaplı sıkıntılar sebebiyle birçok polis arkadaşımız intihar ediyor. Hükûmete her yerde soruyorum: Son 5 yılda kaç polis memurumuz intihar etti? İntiharların aşağı yatan gerçekler neler? Bu nedenleri ortadan uyandırmak için hangi çalışmayı yapıyorsunuz?

* Emniyet teşkilatımızda üstler astlarına nasıl bir baskı uyguluyor? Polislere psikolojik takviye sunmak için, özel rehabilitasyon merkezleri gibi birimler kurmayı düşünüyor musunuz? Polislerin ve ailelerinin parasal durumlarını iyileştirmek, sosyal güvenlik hakları için hangi çalışmayı yapıyorsunuz?”

“SAYIN ŞENTOP, HEMENCECIK GEREKEN TEPKİYİ GÖSTERİN”

DERMAN Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ’nun ve vatandaşların korkutma edilmesi üzerine TBMM Başkanı Mustafa Şentop ’a seslenmeyi sürdüren Babacan şöyle konuştu:

* “Sayın Şentop, siz Meclis ’te, yalnızca bir partinin meclis başkanlığını yapmıyorsunuz. TBMM ’nin tümünün başkanısınız. 600 milletvekilinin tümünün hukukunu korumak zorundasınız.  Gazi Meclisimizin Başkanlığını üstlenmenin sorumluluğunu taşımak zorundasınız.

* Başkanı olduğunuz Parlamentonun bir üyesine yapılan hakaret, millete yapılan hakarettir, bütün milletvekillerine yapılan hakarettir, size de yapılan bir hakarettir. Bundan Başka, siz hukukçu kimliğiyle insanların tanıdığı birisiniz. Aninda çıkın ve gereken tepkiyi gösterin.”

“SAYIN ERDOĞAN, ÇIKIN BİR ÖZÜR DİLEYİN”

* Bu durum, ezilen sessiz yığınların desteğiyle iktidara gelen Sayın Erdoğan ’ın artık ‘vatandaşa parmak sallayanların ’ tarafına geçtiğini gösteriyor. ‘Halka hizmet ’ diye başlayan bir siyasi çizginin bugün geldiği yer, kamu gücünü eline geçirenlerin vatandaşa parmak sallamasıdır. Kendisine takviye veren bunca insan, bir memur hakkını arayanlara hakaret etsin diye desteğini vermedi. Sayın Erdoğan, çıkın ve ‘Ben artık yola çıkarken olduğum birey değilim. Yanımda yola beraber çıktıklarımdan kimse kalmadı ’ deyin. Çıkın bir özür dileyin.

“SEÇİM BAŞARIMIZ GÖRMEZDEN GELİNENLERİN ZAFERİ OLACAK” 

* DEVA Partisi; yarının Türkiye ’sinin kurucu aktörüdür. Seçimlere tam 20 tane eylem planımızla gireceğiz. Hani bazıları bol bol koşuyor. ‘Bunların çözüm önerisi yok ’ diyorlar. Oturdukları yerden söz ebeliği yapıyorlar. Bizim her bir eylem planımız, onlara okkalı birer cevaptır. Bu söz ebelerinin gözleri var görmüyorlar, kulakları var duymuyorlar. Biz, yalnızca seçimlere hazırlanmıyoruz. Tercih sonrasına da hazırlanıyoruz.

* Sandık günü geldiğinde, akşam sayımlar tamamlanıp sonuçlar açıklanınca göreceğiz ancak inşallah seçimin yıldızı DERMAN Partisi olacak. Tercih başarımız; görmezden gelinenlerin, değil sayılanların zaferi olarak tarihe geçecek.”

Ali Babacan: Faiz ne talimatla ne de veliahtla düşer, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. Ali Babacan: Faiz ne talimatla ne de veliahtla düşer haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum