Ali Babacan'dan '20 Aralık' iddiası: Arkadan cayır cayır dolar sattılar

Ali Babacan'dan '20 Aralık' iddiası: Arkadan cayır cayır dolar sattılar, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, FOX TV ’de İsmail Küçükkaya ’nın sunduğu Çalar Saat programında gündemi değerlendirdi. Babacan ’ın açıklamaları ise şu şekilde: *Parlamenter sistemin kendisi .

Ali Babacan'dan '20 Aralık' iddiası: Arkadan cayır cayır dolar sattılar
Editör: 15Haber
10 Ocak 2022 - 14:09
Ali Babacan'dan '20 Aralık' iddiası: Arkadan cayır cayır dolar sattılar,

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, FOX TV ’de İsmail Küçükkaya ’nın sunduğu Çalar Saat programında gündemi değerlendirdi.

Babacan ’ın açıklamaları ise şu şekilde:

*Parlamenter sistemin kendisi değin, parlamenter sisteme geçinceye kadarki ara dönemin bugünden tasarlanması da fazla manâlı.

* Örneğin, o ara dönemde seçilecek cumhurbaşkanı ‘Parlamenter sistem istiyorum ’ dedi ama mevcut sisteme göre seçildi ve mevcut sistemin bütün yetkilerini aldı. Bu yetkiyi nasıl kullanacak? ‘Bu yetki çok manâlı.

* Bana izin verin, 2-3 sene bu yetkiyi kullanmam gerekli ’ diyorsa olmaz. O vakit niye sistemi değiştirdik? ‘Parlamenter sistem istiyorum ’ diyen cumhurbaşkanı adayı veya adaylarının geçiş döneminde nasıl çalışacaklarını her yerde deklare etmeleri gerekli.

6 AY YETER

* Parlamenter sistem üstünde uzlaştık. Parlamenter sistem isteyen partilerin milletvekili sayısı 360 ’ı, 400 ’ü geçtiği tabloda neyi bekleyeceğiz? 6 ay yeter.

* Her Tarafta ne kadar detaylı uzlaşırsak, seçimlerden daha sonra anayasayı başkalaşmak öyle basit olur. ‘Cumhurbaşkanı yetkisi fazla önemli; 2-3 yıl kullanılmalı ’ denilirse biz bundan anında kesin olmama duyarız. ‘Hayırdır, ne oluyor? ’ deriz.

“EKONOMİN ZEMİNİNDE HUKUK VARDIR”

* Krizin çözülmesi sadece ekonomi politikalarıyla olmaz. Hukuk, hak, iyi bir eğitim politikası, dış politikada rasyonel egzersiz olmadan ekonomik sorunları çözemezsiniz.

* Ekonomi kendi başına izole bir alan değildir, topyekûn çözümün ancak bir parçası olabilir.

* Türkiye ekonomisindeki krizleri çözmek istiyorsak öncelikle zemini yükseltmek gerekiyor. Ekonominin zemininde hukuk vardır, yargı vardır, insan hakları vardır.

“ERDOĞAN NE TALİMAT VERİRSE”

* Ayın 20 ’sinde Merkez Bankası ’nın Para Politikası Kurulu var. Ne olacak, kimse bilmiyor. Merkez Bankası ’nın kendisi de bilmiyor.

* Son gece Erdoğan ne açıklamalar verirse, sabahtan Merkez Bankası onu yapacak. 20 Aralık akşamı ve ertesi birkaç gün Merkez Bankası arkadan cayır cayır dolar satmış.

* Aralık ayında bütün 17 milyar dolar döviz satmış. Bu 17 milyarın 9 milyarını da kuytu gizli yöntemlerle yapmış. Özellikle 20, 21, 22, 23 Aralık tarihlerinde gizli saklı, yoğun bir döviz satışı var.

* Merkez Bankasının döviz pozisyonu kasım sonundan aralık sonuna 17 milyar dolar düşmüş. Açıklasınlar bu niçin düştü?

TÜM FAİZLER ARTMIŞ

* Sadece aralık ayında kredi faizi %23,50 ’den %29,55 ’e; ticari kredi faizi %18,88 ’den %24,37 ’ye çıkmış.

* Cumhurbaşkanının ‘Faizi indirdim, indireceğim ’ dediği, yalnızca Merkez Bankası ’nın bankalardan aldığı faiz. Onun haricindeki tüm faizler artmış. Merkez Bankası hatalı bir karar aldığı anda ileriye dürüst enflasyon beklentisi artıyor.

* İleriye doğru enflasyon beklentisi arttığı anda bütün faizler artıyor. Bu ülkenin hazinesi 40-50 milyar faiz öderken o dönemin tertemiz bürokratlarına ‘faizci ’ diyordu, meydanlarda yuhalatıyordu. şu anda Meclis ’ten geçirdiği bütçedeki faiz ödemesi 240 milyar.

Ali Babacan'dan '20 Aralık' iddiası: Arkadan cayır cayır dolar sattılar, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum