Akteon'un figürü ilgi odağı olacak

DÜZCE (İHA) - Düzce'nin Prusias ad Hypium antik kentinde yapılan kazılarda, Roma dönemine ait olduğu düşünülen sahne binasında işlemeli mermer bloklar ve mimari figürler ortaya çıkarıldı.

Akteon'un figürü ilgi odağı olacak
Editör: 15Haber
05 Ağustos 2022 - 16:12
Akteon’un figürü ilgi odağı olacak, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: DÜZCE (İHA) - Düzce'nin Prusias ad Hypium antik kentinde yapılan kazılarda, Roma dönemine ait olduğu düşünülen sahne binasında işlemeli mermer bloklar ve mimari figürler ortaya çıkarıldı.
Düzce Belediyesi tarafından Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izniyle Düzce'nin Konuralp ilçesine bağlı Prusias ad Hypium antik kentinde yürütülen kazılarda yeni buluntular ortaya çıkarıldı. Antik tiyatronun orkestrası olarak adlandırılan tiyatronun orta kısmında önleyici koruma çalışmalarının ardından yapılan kazılarda sahne binasına ait olduğu düşünülen çok sayıda blok tespit edildi.

Acteon heykelciği dikkat çekecek
Çiçek ve mitolojik unsurlarla süslenmiş bloklardan en dikkat çekeni, mitolojide tanrıça Artemis'in gazabını vererek kendi tazılarıyla öldürülen avcı Akteon'dur (Actaeon). Üç köpek tarafından tanınmaz hale getirilen Akteon, bitkisel bezemelerle süslenmiş bloğun tepesinde oturuyor. Dikkat çeken diğer buluntular, daha önce aynı bölgede bulunanlara benzer trajedi, komedi ve dram maskeli sahne binası üst yapı blokları ve çiçek bezemeli kaset bloklarıdır.

"Türkiye'nin en hızlı devam eden kazı alanı"
Kazıların 12 aya çıkarılması için büyük çaba harcadıklarını, iş makinası, ekipman ve işçi desteğiyle bölgede kazı ve söküm çalışmalarının yapıldığını belirten Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, 'Türkiye'nin en hızlısı' Devam eden kazı alanı Konuralp antik tiyatrosudur. Bu kazılara büyük önem veriyoruz çünkü burada bölgenin bir tarihi var. MÖ 3. yüzyılda başlayan bir hikaye gün yüzüne çıkıyor.

Tarih meraklıları eserleri görebilir
Orkestra bölümündeki bloklar ve süslemeler arkeologlar tarafından temizlenmeye başlandı. Düzce Belediyesi'nin bölgedeki taş parkına taşınan eserler, restorasyon sürecine kadar ziyaretçilerin görebileceği alanda sergilenecek.
Artemis: Zeus ile Leto'nun kızı olarak da bilinir. Apollon'un ikiz kız kardeşi, vahşi doğa, avcılık, okçuluk ve ay tanrıçası. Ares'in arkadaşı ve en büyük Yunan tanrıçalarından biri.
Actaeon: Bir Thebian avcısı. Çoban Aristaios ile Autonoe'nin oğludur. Azılı bir avcı olduktan sonra gurur duyar ve kendini Artemis'ten üstün görür. Bir gün derede yıkanan çıplak tanrıçayı görür. Böyle bir saygısızlığı kabul edemeyen Artemis, Akteon'u bir geyik yapar ve Akteon'un elli tazısını ona fırlatır. Köpekler efendilerini paramparça ettiklerinin farkında olmadıkları için Actaeon'u aramak için uluyorlar. Böylece Kheiro mağarasına gelirler. Chiron ayrıca köpekleri sakinleştirmek için bir Actaeon heykeli yapar.
Akteon’un figürü ilgi odağı olacak
Akteon’un figürü ilgi odağı olacak
Akteon’un figürü ilgi odağı olacak
Akteon’un figürü ilgi odağı olacak
Akteon’un figürü ilgi odağı olacak
Akteon’un figürü ilgi odağı olacak
Akteon’un figürü ilgi odağı olacak

Detaylı bir şekilde, Akteon’un figürü ilgi odağı olacak başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum