AKP 'li Başkan belediyeyi 36 milyon TL zarara uğratmış

AKP ’li Başkan belediyeyi 36 milyon TL zarara uğratmış, Konuyla ilgili olarak Sayıştay müfettişi kadar hazırlanan rapora tarafından, belediyenin farklı alanlara yönlendirilmiş tarihlerde ihaleyle satışa çıkardığı 23 gayrimenkul için hakiki değer biçme yapılmadığı ve çok.

AKP 'li Başkan belediyeyi 36 milyon TL zarara uğratmış
Editör: 15Haber
11 Ocak 2022 - 14:29
AKP ’li Başkan belediyeyi 36 milyon TL zarara uğratmış,

Konuyla ilgili olarak Sayıştay müfettişi kadar hazırlanan rapora tarafından, belediyenin farklı alanlara yönlendirilmiş tarihlerde ihaleyle satışa çıkardığı 23 gayrimenkul için hakiki değer biçme yapılmadığı ve çok düşük bedellerle satılarak 36 milyon 436 bin 475 TL halk zararına niçin olunduğu belirtildi. Sayıştay raporunda, 23 gayrimenkulün gerçek ve satış değerlerinin tek tek belirlenip, ortaya meydana çıkan kam zararı  açıklandı.

KAFALARINA TARAFINDAN BEDEL BELİRLEMİŞLER

Sayıştay raporunda, satışa çıkarılan gayrimenkullerin 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu ’nun tahmini bedel belirlenmesi bağlı başlığının 9. maddesine tarafından belirlenmediği,  bu amaçla oluşturulan komisyonun her defasında mevzuatta yeri bulunmayan belediye meclisi tarafından belirlenen emlak vergisini de ortalamaya katarak değerlendirildiği, böylece piyasa fiyatlarının araştırılması sonucu yer alan realist ortalamanın düşürüldüğü ifade edildi.

HASAR SORUMLULARDAN TAHSİL EDİLSİN

Raporda, oluşan 36 milyon 436 bin 474 TL millet zararının dönemin AKP ’li Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, ihale komisyonunun belediye encümen üyeleri ve bedel hesaplama komisyonu üyelerinden tahsilinin sağlanması gerektiği vurgulandı. Raporda ayrıca, denetime tabi tutulan dönemin 01.04. 2014 – 31.03.2019 aralarında Abdulhakim Ayhan, daha sonraki dönemde ise şuanda başkanlık koltuğunda oturan AKP ’li Mehmet Yalçınkaya ’nın görevde olduğu vurgulandı. Hem, akaryakıt alım fişlerinde araçların kilometrelerinin de yazılmadığı vurgulandı.

AĞIR CINAYET ’DAN, ASLİYE CANICE ’YA

İddiaların hedefindeki Şanlıurfa ’nın Akçakale İlçesi ’nin AKP ’li eski Belediye Başkanı Abdulhakim Ayhan, 2019 ’da aday gösterilmeyince ilçesinde Saadet Partisi ’nden aday olup, seçimi kaybetti. Ayhan ’ın yerine AKP ’den seçilerek başkan koltuğun oturan şuanda Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, selefinin başkanlık dönemine ilişkin şok kanunsuzluk iddialarında bulundu. Ayhan sonradan ise MHP saflarına katıldı. Sayıştay müfettişleri kadar düzenlenen kamunu zararı raporlarından daha sonra haklarında ağır canice mahkemesinde dava açıldı. Ancak, iddiaya göre dava yetkisizlik kararıyla Sulh Canice Mahkemesi ’ne gönderildi. Davanın siyasi baskılar sebebiyle ağır-aksak yürüdüğü de ileri sürüldü.

VALİLİK İNCELEME BAŞLATMIŞTI

GIDERKEN önceki dönem hakiki değerinin aşağı arsa satışı sebebiyle Sayıştay tarafından rapor hazırlanan Akçakale Belediyesi ’nin eski yönetiminden daha sonra, geçtiğimiz sene ise Şanlıurfa Valiliği göre aynı belediye ile ilgili ihale yolsuzluğunun da arasında bulunduğu bazı konularda soruşturma başlatılmışı. Bu soruşturma zarfında son iki yıla ait ihalelerin incelenmeye başlandığı, mevcut Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya ’nın belediyeye aldığı yeğeni M.Y ’nin belediyeye ait zırhlı araç ile Suriye sınırında Kaleşnikof ile havaya ateş açması dahil çoğu konunun mercek altına alındığı vurgulandı.

AKP ’li Başkan belediyeyi 36 milyon TL zarara uğratmış, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum