'AKP gider ayak çay tarımının ipini çekmeye çalışıyor'

'AKP gider ayak çay tarımının ipini çekmeye çalışıyor', Gündem Haberleri.

'AKP gider ayak çay tarımının ipini çekmeye çalışıyor'
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 15:03
'AKP gider ayak çay tarımının ipini çekmeye çalışıyor', Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Meclise getirilen Çay Kanunu ’na tepki belirten CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, 15 Temmuz Cumhuriyet Meydanı ’nda basın açıklaması yaptı.

Dere üreticilerinin yaş çayda taban fiyat uygulanmasını, açıklanan fiyatın altında alım yapılmasını yasaklayan bir Dere Kanunu beklediğini vurgulayan Deniz, “Dere fiyatının açıklanması Milli Dere Konseyi ’ne bırakıldı. Ulusal Nehir Konseyi 14 yıldır var. Bu süre içinde varlığını hissettiniz mi? Özel sektör açıklanan yaş dere fiyatının yarısına akarsu alırken bu konsey neredeydi?

Milli Çay Konseyi ’nin başkanı aynı zamanda Rize Ticaret Borsası ’nın da başkanı. bununla beraber nehir fabrikası sahibi. AKP hükümeti 14 yıldır var olan ve imalatçı lehine hiçbir şey yapmayan Ulusal Çay Konseyi ’ne dere fiyatını belirleme yetkisi veriyor. Bunun tek bir anlamı var AKP Hükümeti gider bacak çay tarımının ipini çekmeye çalışmaktadır” diye konuştu.

“TÜRK ÇAYININ NASIL DEĞIL OLDUĞUNU GÖRECEĞİZ”

Hazırlanan kanun teklifi ile binlerce insanın çalıştığı ve çay tarımının garantisi olan ÇAYKUR ’un değil sayıldığını ileri süren Deniz,

“ÇAYKUR ’a ihanet edilmiş ve ÇAYKUR ’un ipi çekilmiştir. Türk çayı, Milli Nehir Konseyi adı aşağı 3-5 Sermaye sahibinin, yönetimine ödev edilmiştir.

Bu kanun yasalaştığı zaman ÇAYKUR ’un nasıl yok olacağını, binlerce insanın nasıl işsiz kalacağını, üreticinin bir zamanlar kendine ait olan tarlasında nasıl maraba olacağını, Rize bölgesinin demografik yapısının nasıl değişeceğini, çay üreticilerinin nasıl 3-5 sermaye sahibinin oyuncağı haline geleceğini, bölgenin nasıl süratli bir şekilde yoksullaşacağını göreceğiz.

Bu gelişme 3-5 anapara sahibine de yaramayacak onlarda şirketlerini yabancı şirketlere nasıl kaptıracaklarını ve sonuçta Türk çayının nasıl yok olacağını göreceğiz” ifadelerini kullandı.

'AKP gider ayak çay tarımının ipini çekmeye çalışıyor', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. 'AKP gider ayak çay tarımının ipini çekmeye çalışıyor' haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum