evde masajmasaj istanbul

Akbaşoğlu: Yeni sisteme göre herkes 2 kez cumhurbaşkanı adayı olabilir, Siyaset Haberleri

AK Parti'li Akbaşoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Anayasa yazmak için önce parlamenter sisteme geçilmesi lüzumlu" yönündeki açıklamasını değerlendirdi. Akbaşoğlu, "Sayın Kılıçdaroğlu'na andırmak isteriz oysa p.

Akbaşoğlu: Yeni sisteme göre herkes 2 kez cumhurbaşkanı adayı olabilir, Siyaset Haberleri
Editör: 15Haber
10 Ekim 2021 - 02:19

AK Parti'li Akbaşoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Anayasa yazmak için önce parlamenter sisteme geçilmesi lüzumlu" yönündeki açıklamasını değerlendirdi. Akbaşoğlu, "Sayın Kılıçdaroğlu'na andırmak isteriz oysa parlamenter sisteme geçirmek için önce anayasayı başkalaşmak gerekir. Şu lahza 'Tüzük kâğıda dökmek için önce parlamenter sisteme geçilmesi gerekir' sözünün herhangi bir hükmü yoktur" diye konuştu.

'MİLLETİN YETKİSİNİ ELİNDEN ELDE ETMEK İÇİN BİR ARAYA GELMİŞLER'

Akbaşoğlu, Cumhuriyet Insanlar Partisi, İYİ Parti, Saadet Partisi, Halkçı Parti, Gelecek Partisi ile Demokrasi ve Atılım Partisi'nin güçlendirilmiş parlamenter sistem çalışması olduğunu anımsatarak, "Parti temsilcileri bir araya varmak suretiyle parlamenter sistemle ilgili çalışmalarını ortaya koydular; ancak kamuoyuna bugüne dek hiçbir açıklamada bulunmadılar. Niçin bulunmuyorlar? Zira fazla zorlanıyorlar. 'İyileştirilmiş' veya 'güçlendirilmiş' seslenmek suretiyle zayıf ve fena olduğunu kabul ettikleri eski sisteme geri dönmenin zorluğunu biliyorlar. Hem Meclis'te hem de milletin ekseriyetinin çoğunluğunun kabulüne dönük bir sonuç alamayacaklarını düşündükleri için ‘acaba nasıl eskiyi allayıp pullayarak millete bunu takdim edebiliriz ’in arayışı içindeler. Onun için zorlanıyorlar. Milletin yetkisini elinden edinmek için bir araya gelmiş bulunuyorlar" dedi.

'BAŞBAKAN PARTİLİ OLABİLECEK Mİ?'

AK Parti'li Akbaşoğlu, 'Cumhurbaşkanı partisiz olmalı' eleştirisinde bulunanlar olduğunu da belirterek, "Peki başbakan partili olabilecek mi, olamayacak mı? 'Yürütmenin başı' sıfatıyla başbakan partili olabilecek mi, olamayacak mı? Bunun açıklanması gerekir. Cumhurbaşkanını, sizin önerdiğiniz sisteme kadar kim seçecek? Insanlar aracısız olarak kendisi mi seçecek, milletin seçtiği milletvekillerinin oluşturduğu parlamento mu seçecek? Doğrudan demokrasiden dolaylı demokrasiye mi geçişi öngörüyorsunuz? Milletin cumhurbaşkanını, yürütme organını ilk elden tespit yetkisini elinden elde etmek mı istiyorsunuz? Cumhurbaşkanı ve başbakan arasındaki münasebeti nasıl oluşturacaksınız, arada çatışmamanın garantisi nedir?" diye konuştu. 

Kesin Akbaşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ikinci defa namzet olabileceğinin altını çizerek, "'Bir daha aday olabilir mi, olamaz mı?' tartışmasını başlatarak, bir şaibe oluşturma peşindeler. Bu tarz açıklamalar yapılarak milletimizin kafası karıştırılmak isteniyor. 2017 Nisanı'ndan sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi devreye girmiştir. 2017'den daha sonra yeni sisteme tarafından herkes 2 kez cumhurbaşkanı adayı olabilir" dedi.

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum