Aile baskısıyla cemaat yurdunda kalan tıp öğrencisi canına kıydı

Aile baskısıyla cemaat yurdunda kalan tıp öğrencisi canına kıydı, Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara, cemaat yurdunda yaşadığı baskılardan ve gelecek kaygısından dolayı intihar etti.

Aile baskısıyla cemaat yurdunda kalan tıp öğrencisi canına kıydı
Editör: 15Haber
11 Ocak 2022 - 11:24
Aile baskısıyla cemaat yurdunda kalan tıp öğrencisi canına kıydı,

Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi 20 yaşındaki Enes Kara, cemaat yurdunda yaşadığı baskılardan ve gelecek kaygısından dolayı intihar etti. 20 yaşındaki gencin dün sabahtan arkadaşlarıyla birlikte kaldığı dairenin bulunduğu apartmanın 7. katından atladığı öğrenildi. Kara yaşamına son vermeden önce yayınladığı videoda istememesine karşın ailesinin zoruyla cemaat yurdunda kaldığını söyledi.

BURADA KALMAYA ZORLADILAR

– Şu an bir cemaat yurdunda kalıyorum. Hiç kalmak istememe ve bunu aileme defalarca söylemiş olmama rağmen birincil üniversite kazandığım süre yeniden buraya geleceğim vakit böyle söyledim fakat burada kalmaya zorladılar. Buradaki görevli abi benimle azıcık konuştu. “Ailenin zoruyla mı kalıyorsun?” diye sordu “Evet” dedim. Babamla konuştu, babamın beni arayıp söylediği şey şu oldu: Oranın kurallarını aksatma, namazlarını kıl, orada aç kitabını oku.

PSİKOLOJİK OLARAK ÇOK YORULUYORSUNUZ

– Böyle bir durumun içerisindeyim. Size bir günümü açıklama yapmak istiyorum. Sabahleyin 06.30 ’da sabahleyin namazı için kalkıyoruz, daha sonra okula gidiyorum, sonra 16.30-17.30 ’a kadar okuldayım. Zaten 17.00 gibi yemek yeniliyor. Sonradan akşam namazı var. Ondan daha sonra bir saat burada kitapları okumak zorundasınız. Ondan daha sonra yatsı var.  Bunları yapınca saat takriben 8 oluyor ve psikolojik olarak çok yoruluyorsunuz.

TÜM YAŞAMA SEVİNCİMİ VE HEVESİMİ KAYBETTİM

– Zaten tüm gün okuldasınız üzerine bir de istemeyerek bunları yapınca özgürlüğünüz elinizden gitmiş gibi hissediyorsunuz ve çok fena bir şart. Bir yerden sonradan dayanılmıyor sahiden. 23.00 gibi zaten yatıyorum yoksa ertesi gün uyumayan kalıyorum. Pazartesileri burada cemaat dersleri var. 20.00 ’de geliyor cemaat 22.00 ’a kadar buradalar ve ona da katılmak zorundasınız.

– Hafta sonu yeniden dersmiş, kitap okuma ve temizlik var ve tekrar size 3-4 saat gibi ola ki o da kalmıyor şu an. Bütün vakit söylemek değişebiliyor. İçinde bulunduğum durumdan sahiden bütün yaşama hevesimi, sevincimi kaybettim. Aileme de bunu açıkça söyleyemiyorum korkuyorum ne yapacaklarını hiç bilemiyorum her şey yapma potansiyelini taşıyorlar.

MÜŞTERI ÖĞRENCİLERİ: YAŞAMAK VE YAŞATMAK İSTİYORUZ

Tıp öğrencisi Enes Kara ’nın yaşamına son vermesi ardından Türk Tabipleri Birliği Tıp Öğrencileri Kolu, sosyal ağ hesabından yayınladığı mesajda şunları paylaştı:

“Cemaat yurdunda kalan Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi, sıra arkadaşımız, yaşadığı gelecek kaygısına ve cemaatin kurduğu baskıya dayanamadığını ifade ederet yaşamına son verdi. Arkadaşımızın intihar etmesinin sebebi; bizlere baskından mobbingden, gelecek kaygısından, yoksulluktan, güvencesiz ve kölece egzersiz koşullarından başka verecek şeyi kalmayan bu düzendir. Artık bizler geleceksizleştirilmek istemiyoruz, vefat etmek istemiyoruz, yaşamak ve yaşatmak istiyoruz!”

Aile baskısıyla cemaat yurdunda kalan tıp öğrencisi canına kıydı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum