Ahudududa bereketli hasat

Tarım Peyzaj A.Ş. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kırsal kalkınmayı sağlamak ve kaliteli ürünleri çiftçilerle buluşturmak amacıyla kurulmuştur. Yeni dönem, “Kaliteli Ahududu Yetiştirme Projesi” kapsamında ahududu hasadının bereketiyle başladı.

Ahudududa bereketli hasat
Editör: 15Haber
06 Ağustos 2022 - 13:44
Ahudududa bereketli hasat, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Tarım Peyzaj A.Ş. Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından kırsal kalkınmayı sağlamak ve kaliteli ürünleri çiftçilerle buluşturmak amacıyla kurulmuştur. Yeni dönem, “Kaliteli Ahududu Yetiştirme Projesi” kapsamında ahududu hasadının bereketiyle başladı.
Bursa'da kırsal kalkınmanın sağlanması amacıyla kaliteli fidan, fidan dağıtımı ve ekipman desteği başta olmak üzere her alanda çiftçinin yanında olan Büyükşehir Belediyesi hasatta çiftçiyi yalnız bırakmıyor. Bursa'yı dut gibi meyvelerin öncüsü yapmak için dağıtılan ahududu fidanlarının meyve vermeye başlamasıyla birlikte Kestel Kozluören ilçesinde hasata başlama töreni düzenlendi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Çelik'in yanı sıra Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, Kestel Kaymakamı Recep Öztürk, Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Yönetim Kurulu Başkanı Senih Yazgan, Tarım İl Müdürü Hamit Aygül, Genel Tarım Peyzaj AŞ Müdürü Semih Polat, Kozluören Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Özdaş, AK Parti Kestel İlçe Başkanı Selahattin Özdemir, meclis üyeleri, şefler, üreticiler ve çok sayıda vatandaş katıldı.
"Hedef 5 milyon fidan"
Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Süleyman Çelik, Kırsal Hizmetler, Tarım ve Peyzaj Daire Başkanlığı AŞ, HAGEL ve BUSKİ aracılığıyla kırsala desteklerinin sürdüğünü söyledi. Tüm ilçelerde hasat faaliyetlerinin devam ettiğini belirten Süleyman Çelik, çiftçinin yüzünün toprağın bereketiyle güldüğünü söyledi. 2019, 2020 ve 2021 yıllarında toplam 1 milyon 515 bin 807 fidan dağıtıldığını hatırlatan Çelik, "2022 hibe fide desteği projesi ile ülkemize yaklaşık 2,5 milyon yaban mersini, aronia, ahududu ve çilek fidesi desteği vermeyi planlıyoruz. yetiştiriciler Hedefimiz 2023 yılında toplam 5 milyon fidanı yetiştiricilerimizle buluşturmak. 3 yıldır fidanları %50 hibe ile destekliyoruz. Çiftçimiz ile polka türü bu sayede 1 dekardan elde edilen üretimi 700 kilodan 2 tonu aşan seviyelere çıkardık.Hedefimiz Bursa'nın yıllık üretimini 30.000 tona çıkarmak.Bursa tarımı Büyükşehir ile daha çok kazanıyor.Ahududumuz olsun hasat iyi ve verimli olsun.
UYMSİB Yönetim Kurulu Başkanı Senih Yazgan, ahududunun Bursa'daki varlığının çok eskilere dayandığını ancak ticari değerinin son 4 yılda ön plana çıktığını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın büyük önem vererek tarıma değer kattığını belirten Yazgan, "Pandemi döneminde insan giyinmeyi ve gezmeyi bıraktı ama yemek yemeyi de bırakmadı. Aksine besin değerlerine önem verildi. İnsanlar meyve ve sebze arıyordu. Bu ürünün bu bölgede yaygınlaştırılması ve yetiştirilmesi bir başarıdır. Bugün yüzler gülümsüyor, bereketli ve bereketli bir yıl olsun” dedi.
İl Tarım Müdürü Hamit Aygül ise Bursa'nın son yıllarda tarımda yaptığı saldırılarla tıbbi ve aromatik bitkiler alanında önemli ilerlemeler kaydettiğini söyledi. Bursa'da yılsonuna kadar 5 bin 200 ton ahududu üretmeyi hedeflediklerini belirten Aygül, üretmeye ve kazanmaya devam edeceklerini söyledi.
Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır, Kestel'in ahududu başkenti olduğunu belirterek, çiftin daha verimli ve rahat üretim yapabilmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Bilinçli tarıma önem verdiklerini anlatan Tanır, hasadın bereketli olmasını diledi.
Tarım ve Kırsal Kalkınma Denetleme Kurumu Bursa İl Koordinatörü Bilal Tunç, geçen yıl 470 milyon hibe projesi aldığını, Kestel'in de 150 milyon TL pay aldığını söyledi.
Kozluören Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Hüseyin Özdaş, kendilerini polka ahududuyla tanıştıran Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'a teşekkür etti. Bu yıl rekoltenin oldukça iyi olduğunu söyleyen Özdaş, üretim ve gelir artışıyla birlikte çiftçinin de yüzünün güldüğünü söyledi.
Ahudududa bereketli hasat
Ahudududa bereketli hasat
Ahudududa bereketli hasat
Ahudududa bereketli hasat
Ahudududa bereketli hasat
Ahudududa bereketli hasat

Detaylı bir şekilde, Ahudududa bereketli hasat başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum