Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Şimşek, Türk Dünyası 2040 Vizyonu'nu değerlendirdi , ANKARA haberleri

Son Dakika ANKARA haberleri: Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Türk Dünyası 2040 Vizyonu’nun uygulanması için bilim adamlarına da görev düştüğünü belirterek, “Elimizi taşın altına koyarak gerekeni yapmak durumundayız” dedi.

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Şimşek, Türk Dünyası 2040 Vizyonu'nu değerlendirdi
, ANKARA haberleri
Editör: Derya Demir
23 Eylül 2022 - 14:42
Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Şimşek, Türk Dünyası 2040 Vizyonu’nu değerlendirdi , ANKARA haberleri, ANKARA İlinin anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek, Türk Dünyası 2040 Vizyonu’nun uygulanması için bilim adamlarına da görev düştüğünü belirterek, “Elimizi taşın altına koyarak gerekeni yapmak durumundayız” dedi.
Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Türk Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı Prof. Dr. Muhittin Şimşek, bir dizi görüşme yapmak üzere ziyaret ettiği Azerbaycan’da açıklamalarda bulundu. İstanbul’da 12 Kasım 2021’de yapılan Türk Devletler Teşkilatı (TDT) Liderler Zirvesi’nde Türk Dünyası 2040 Vizyonu’nun belirlendiğini anımsatan Şimşek, bu belgenin tatbik edilmesinin ve sahada çalışılmasının diplomatların, bürokratların ve bilim adamlarının görevi olduğunu kaydetti. Prof. Dr. Şimşek, “Türk Dünyası 2040 Vizyonu’nun hayata geçmesi için bilim insanları olarak elimizi taşın altına koyarak gerekeni yapmak durumundayız” diyerek, gelecek ay TDT Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım’ın da katılımıyla vizyon belgesinin bilim adamlarınca tartışılacağı bir toplantı yapacaklarını aktardı. TDT’nin de Bologna kriterleri gibi kendi yükseköğretim alanını oluşturabileceğini belirten Prof. Dr. Şimşek, TDT üyesi ülkelerin yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişimini öngören Orhun Programı’nı başlattıklarını ifade etti. Prof. Dr. Şimşek, Ahmet Yesevi Üniversitesi olarak 3 yıldır sürdürdükleri Türk Üniversiteler Birliği dönem başkanlığını Azerbaycan İktisat Üniversitesine devredeceklerini kaydederek, “Fakat devretmek demek sorumluluğu bırakacağız anlamına gelmez. Tabii ki onlarla sürekli birlikte olup Türk dünyasındaki üniversitelerin hepsini dinamik bir şekilde sürece katmamız gerekiyor” dedi.

Detaylı bir şekilde, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Şimşek, Türk Dünyası 2040 Vizyonu’nu değerlendirdi , ANKARA haberleri başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. ANKARA ilinde olan haber gibi, benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz. Ayrıca Yerel Haberler sayfasını kontrol edebilirsiniz. Tüm illeri ayırarak okuya bilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum