Abramovich'le görüştü mü? Mehmet Sepil açıkladı

Abramovich'le görüştü mü? Mehmet Sepil açıkladı, Spor Haberleri.

Abramovich'le görüştü mü? Mehmet Sepil açıkladı
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 19:18
Abramovich'le görüştü mü? Mehmet Sepil açıkladı, Spor Haberleri. İşte o detaylar;

Spor Toto Süper Lig'e 3 hafta önce resmen veda eden Göztepe'de hisselerin çoğunluğunu elinde bulunduran ve başkanlık dahil tüm görevlerinden istifa eden Mehmet Sepil açıklamalarda bulundu.

Gürsel Aksel Stadı'nda basın mensuplarıyla buluşan Sepil, merak edilen soruları da cevapladı. 

Mart ayında görevi bıraktığını açıklayan Mehmet Sepil, "Benim esasında Göztepe'yi birlikte yönetecek yeni bir kurgu ardındaki olmam daha eskiye dayanıyor. Bilhassa pandemi sonrası 1 yıldır şuna karar verdim; Göztepe'yi başarılı yapmamız için bir idare değişikliği yapmamız gerektiğine inandım. Kulüp çatısını ve şeklini başkalaşmak gerektiğini düşündüm. Yine Türkiye'ye yabancı yatırımcı getiremiyoruz sorusunu sordum. Kesintisiz zarar eden ve kavgacı yönetilen futbola kimse vermek istemiyordu. Ama Göztepe'nin tanıdık olmayan yatırımcılara aleyhinde birçok cazibesi vardı. Biz dernek değil, anonim şirketli yapıda bir kulübüz. Sürekli başkanı değişen bir kulüp değiliz. Yabancıların geleceği yerler bizim gibi kulüpler. Bizim mükemmel taraftar kitlemiz var. Yabancı yatırımcılar için bu çok önemli. Tribünde de büyük heyecan olmalı. Bomboş statlarda, futbolcuların ne konuştuğunu duyduğumuz maçlar oynanıyor. Dünyada bu tür kulüplere talip yoktur" diye konuştu.

"EN CİDDİ YATIRIMCI DANİMARKALILAR OLDU"

Göztepe'yi basit bir yapıyla yönettiklerini ifade eden Mehmet Sepil, "Dünyadan, çoğu değişik ülkeden, Avrupa ve Amerika'dan birçok fonla görüştük. Bu görüşmeler daha profesyonel ve uzun sürüyor. Bunların en fazla ilerlemiş olanı Danimarkalı iş insanı Rasmus Ankersen oldu. Birkaç kez Türkiye'ye geldiler. Detaylı incelemelerde bulundular. Bu ilerleyen konuşmalarda netice alamadık. Bunun nedeni küme düşmemizdi. Başlıca sorun ise Süper Lig'de düşen gelirler oldu. Ben bu sistemin içinde kalacaktım. Yüzde 100'üne hiçbir tanıdık olmayan girmez. Ben 1 ya da 2 sene başkan kalabileceğimi söylüyordum. Daha fazla ortaklık olacaktı. Futbolu onların yöneteceği diğer branşları da benim yöneteceğim bir sistem konuşuluyordu ama olmadı. 5 yıl önce 500 milyon dolar olarak başlayan yayın gelirlerinin geçen yıl 150 milyon dolarlara düşmesi fonların Türkiye'ye ve Göztepe'ye olan ilgisini yitirdi. İhale sonuçlarının nasıl sonuçlanacağını yakından peşine düşüp takip ettiler. Maalesef geçen yıl TL bazında bahşedilen paranın aşağı bile kalacak anlaşma yapılacak. Ben komisyondaydım lakin ihaleyi sonuçlandıramadık. Mevcut yayıncı kuruluşla şu lahza mülâkat halindeler ve bitmesini bekliyoruz" biçiminde konuştu.

"ERKEN BIRAKMASAYDIM KAOSA GİDERDİK"

Kasım ayında ayrılma kararını aldığını söyleyen Mehmet Sepil, şöyle konuştu:

"Benim için kolay olmadı. Mart ayında da tanımlama yaptım. Mesai arkadaşlarım da beni eleştirdi. Rekabet varken bu kararı almamın içten olmadığını söylediler. Bu sezonun bitmesiyle beraber takriben 3 hafta sonra top başı yapılacak. Lig bitiminde ben gitsem 3 hafta sonradan Göztepe'yi yönetecek yeni bir yapılanma olamazdı. Bir değişim süreci geçmek zorundayız. 1'inci Lig kulüpleri yayınlama ihalesinden minimum darbe yiyen kulüpler oldu. Esas büyük darbeyi son 2-3 yıldır Süper Lig takımları yiyor. Tanıdık Olmayan yatırımcılar bu işten geri çekildiler. 2 yıl sonradan tekrar ihale yapıldığında dünya piyasalarının uygun olabileceğini umuyorum. Yaşam fazla zorlama olacak, rakamlar artmadığı vakit. Bırakma kararını erken vermeseydim, kulüp daha fazla kaosa gidecekti. Bir havayı kaybettiğinizde ateş tutuşmak lüzumlu. Bu ateşi yanmak için her şeyi deniyorduk. Düşmeme ile ilgili çok yüksek primler vaat ettik, olmadı. Giresunspor maçından önce bütün hafta oyuncular ve teknik ekiple birlikteydim. Defalarca beraber takımı motive etmeye çalıştık. Olmadı, netice alamadık. Suçlu duyuru etmeye gelmedim." 

"ABRAMOVICH BALONU ÇIKTI"

Gelinen süreci anlatan Sepil, "Yurt dışından ilgi oldu ama alaka Türkiye ağırlıklı oldu. Abramovich balonu çıktı. İlk çıkışı İngiliz gazetelerinden oldu. Kasıt okudular. Abramovich Türkiye'de uzun vakit geçirdi fakat amacı Göztepe'yi almak değildi. Rusya-Ukrayna savaşında arabuluculuğuydu. Abramovich'le hiç görüşmedim. Sadece İngiltere'de Chelsea maçında elini sıktım. Sonradan Türkiye'de bir balon çıktı. 'Sepil, cuma anlaşıyor' dediler. Amerika'daydım 150 mesaj geldi. Cümbür Cemaat Abramovich'i soruyor. Anında izah etme yaptık. yine de 2 gün inanmadılar. sonra Türk şirketlerinin ağırlıklı olduğu bir ilgi yaşandı. Bir gün benim kabul edebileceğim bir aday olduğunda taraftarımızla onları tanıştırırım ve sözleşmemi o şekilde imzalarım. Şu lahza biriyle anlaşmadım. Galiba cümbür cemaat kulüp istiyor. Hangisinin önemli, hangisinin somut koşullara sahip olduğunu ve hangisinin bu işi yapabileceğini bakmak gerekli. Göztepe'yi devralacaklarsa önce beni ikna edecekler. Sonra taraftarım var, onları da ikna edeceksin. Ben Göztepe'yı sıfır borçla devredeceğim. Benim sezon sonu ödemem gereken paralarım var, transferlerimin ödemeleri var. Kulübü borçlu tahsis etmek istemiyorum. Potansiyel yatırımcılarla konuştuğum şu; Benim FIFA ile dosyam yoktur, benim öngörülen ödemelerim vardır. Biz Göztepe'yi borçsuz kulüp olarak devrederiz diyoruz" ifadelerini kullandı.

"HARCADIĞIM PARADAN PİŞMAN DEĞİLİM"

Şahsına gelecek parayı önemsemediğini bildiren Sepil, "Ben harcadığım paranın fazla komik bir kısmını geri alabilirim. Benim 8 yıldır koyduğum parayı karşılayacağımı sanmam. Bu parayı harcadığıma katiyen pişman olmadım. Bu kulübe yaptığım hiçbir şeyden pişman olmadım, üzüldüğüm zamanlar oldu fakat pişman değilim. Biri çıkıp, 'Ben Sepil'le konuştum' diyorsa ona inanmayın. Ben o adama kulübü vermem. Biz zaten gizlilik sözleşmesi imzalıyoruz. Şu lahza bitmiş bir işlem değil fakat kısa zamanda bitirilmesi gereken bir işlem var. Son Adana Demirspor maçı var. Cumartesi günü bizim için lig bitiyor. Bizim için devir işlerini fazla hızlı yapmamız gerekiyor. Türkiye'deki futbolun olduğu duruma baktığımızda, mutlaka birinci önceliğim Göztepe'yi önemli bir şekilde yöneteceğine inanmam lazım. Fiziki işi kaldırabilecek, 2-3 senelik planları yapabilecek kriterler gerekir. Ben futbolu devretmeyi düşünüyorum, diğer branşları yürütmekte gönüllüyüm" diye konuştu.

"TEK KEŞKEM ALTYAPI OLDU"

Tayin olmama ihtimalini dikkate almak dahi istemediğini bildiren Sepil, "Benim kriterlerim yüksek. Ödev işleri olacak. Idare kurulunu bir toplantıya çağıracağım. Bu konuda kötümser değilim. Futbolda muhakkak kalmak niyetinde değilim" yorumunu yaptı. 

Sözlerini sürdüren Sepil, "Ben 8 sene başkanlık yaptım. 'Keşke yapsaydım' diyeceğim şeyler var elbette. Kimse beni tanımıyordu. 14 Haziran öncesi kulübü devraldım. Taraftarımızın isteklerini yaptım. 'Bizim tesislerimiz yok, bizim stadımız değil' dediler. Bunları yaptık. Göztepe'nin olması gereken yer en iyisi olmaktır. Futbolda 3 kayda değer sahip olmanız gerek durum vardı. Birincisi tesisleriniz olacak. Altınbaş'lara fazla teşekkür öderim, onlar olmasaydı, ben olmazdım. Urla Adnan Süvari Tesisleri'ni bitirdik. Türkiye'nin en çağdaş tesislerinden bir tanesidir. Arkasında benim için kayda değer olan Gürsel Aksel Stadı oldu. Kent içinden stat istemiyordum çünkü çok önemli bir idman yeri kaybediyorduk. Ama şunu anladım kent dışı statlar zekice yok çünkü ekip ruhu için kent içi stat çok kayda değer. Birçok başkan ve yabancılar 'Sizin stadınız Türkiye'nin en hoş stadı' dediler. Altyapı ise maalesef yapamadık. Altyapı tesislerini belediyeler yaparken, halk kurumları yaparken, İzmir'de yapamadık. Torbalı'da başlamış bir projeyi yapamadık. Keşke diyebileceğim en kayda değer şey Torbalı Pancar'daki araziye altyapılar tesisini yapamamak. Yeni gelecek arkadaşın önü iyice açık olacak. Belediye ile görüşüldü, arsa alındı. Diğer bir keşke de spor salonuna sahip olamamak. Tesisleşme ile ilgili elimden gelen en iyisini yaptım. Süper Lig'de yok 1'inci Lig'de ayrılmak benim için de can sıkıcı oldu" ifadelerini kullandı.

"BANA PİNTİ DEDİLER"

'Türkiye'de cebinden benim kadar para veren kişi açık ara Ali Koç'tur' diyen Mehmet Sepil, "Bana cimri dediler, bu gülünç geldi. Ben kendimi niye açıklama edeyim. Maalesef İzmir'in durumu bu. İzmir'de bir futbol takımının yaşaması için sıfır borçlu ekip olmalı. İzmir'de dışarıdan birilerinin kulüplere para vermesi gerekiyor. Göztepe'nin sahibi tabi ancak taraftar. Biz yolcuyuz onlar hancı. Benim dönemimde de böyleydi, yeni gelecek arkadaş için de o kadar olacak. Bir gün bile ben bunun tersini söyledim mi? Benim yaptığım icraatlarımı beğenmemiş olabilirler. Yönetme şeklimiz beğenilmemiş olabilir. Devir yaptığım 8 yıldır benim yanımda çalışmış arkadaşımdan eleştirilmeyen bir kişi yok. Biz çoğu oyuncuyu da böyle gönderiyoruz" dedi.

"TFF BAŞKANLIĞINA NİYETİM DEĞIL"

Türkiye'de futbolun sil yeniden yapılması gerektiğini anlatan Sepil, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye Futbol Federasyonu, Kulüpler Birliği Vakfı bitmiş yaratılmalı. Spor Yasası ise gayet olumlu oldu. Benim için birinci öncelik Göztepe. TFF başkanlığı gibi bir niyetim değil."

"KÜME DÜŞTÜYSEK, HATA BENİMDİR"

Takımın küme düşmesinde sorumluluğun kendisine ait olduğunu dile getiren Sepil, sözlerini şöyle noktaladı:

"bazı düştüyse çağrıda bulunmak fakat bir takım şeyleri yanlış yapmışız. Sorumluluk bende. Bizi düşüren en manâlı parametre oyuncu seçimleri midir, pandemiden dolayı oluşan konjonktür müdür, fena hakem yönetimleri midir, Berkan'ı birincil maçta tepki gösteren taraftar mıdır birçok parametre var. Robin Hood gibi savaşıyoruz. Son iki yıldır Göztepe'ye ayırdığım vakti işime ayırmadım. Fakat karşıda sürekli mutsuz bir toplum var. Ben bir kampanya ile sezonu döndürüyorum. Bunun farkına varmadan tribüne gelmek bana içten gelmiyor. Hayatta beklentilerle sahip olduğun şeyi birleştiremiyorsan benim işim ne diye düşünüyorum. 500 bin Euro'luk sol bek mi bekliyoruz. 5 yıl önce havuzdan 12 milyon dolar alınmıştı, bu sezon 3 milyon dolar alınacak. Aptal yerine konduğum zamanlar oldu. Biz yanlış oyuncu da seçebiliriz. Oysa herkes de aynaya baktığında kendini görsün. Okan Buruk ve İlhan Palut ikisi de sırası gelmişken ağladı. Adamlar beni korumak için ayrıldılar. Ben oyuncu seçme hatası yaptım, hele ancak bu yıl aldığım oyuncu seçimlerinde kusur yaptım. Ben bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum. Bunun bedeli birinci günden futbolculara yüklemek mi ? Okan Buruk bizden ayrıldı. Akhisarspor'u kupa şampiyonu yaptı, İlhan Palut'un başarısı besbelli. Bunları ben mi gönderdim?. Benim için futbol bitmiştir."

Abramovich'le görüştü mü? Mehmet Sepil açıkladı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum