ABD'den Ukrayna'ya 1 milyar dolarlık silah yardımı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'ya ABD askeri envanterinden 1 milyar dolar değerinde silah ve mühimmat tedarik edileceğini açıkladı. ABD'nin Ukrayna'ya yaptığı güvenlik yardımı yaklaşık 9,8 milyar dolara ulaştı.

ABD'den Ukrayna'ya 1 milyar dolarlık silah yardımı
Editör: Derya Demir
08 Ağustos 2022 - 23:37
ABD’den Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık silah yardımı, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'ya ABD askeri envanterinden 1 milyar dolar değerinde silah ve mühimmat tedarik edileceğini açıkladı. ABD'nin Ukrayna'ya yaptığı güvenlik yardımı yaklaşık 9,8 milyar dolara ulaştı.
ABD Dışişleri Bakanlığı, Rus işgaline karşı savaşırken Ukrayna'yı desteklemek için yardımını sürdürüyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken yaptığı yazılı açıklamada, "Ukrayna'ya yönelik acımasız saldırının üzerinden neredeyse 6 ay geçmesine rağmen Rusya, Ukrayna'daki şehir ve kasabaları yok etmeye devam ediyor. Başkan Biden, Ukrayna halkını desteklemeye devam edeceğimizi söyledi. Rusya'nın saldırganlığına karşı ülkesini gerektiği kadar savunan. Bu çabaların bir parçası olarak, Başkanın talimatıyla ABD silah ve teçhizatının tek seferlik en büyük geri çekilmesine izin veriyorum. Bu, ABD'nin Ukrayna Öz Savunma için Ağustos 2021'den bu yana 1 milyar dolarlık 18. çekilişi. "Bu, Savunma Bakanlığı envanterlerindeki silahlar, mühimmat ve teçhizatı içeriyor" dedi.

ABD'nin Ukrayna'ya Güvenlik Yardımı Yaklaşık 9,8 Milyar Dolara Ulaştı
"Bu paket, Ukraynalıların kendilerini savunmak için çok etkin bir şekilde kullandıkları önemli miktarda ek mühimmat, silah ve teçhizat sağlıyor. Ayrıca, savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna'ya sağlanan ABD güvenlik yardımını toplamda yaklaşık 9,8 milyar dolara getiriyor." açıklamada söylendi. söz konusu.
Açıklamada, ABD'nin Ukrayna'nın egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve saldırganlığa karşı savunmasını desteklemek için hayati güvenlik yardımı sağlamak için 50'den fazla ülkeden müttefikleri ve ortaklarıyla birlikte çalıştığı ve Rusya'nın olağanüstü hale geldiği belirtildi. Birlikte, savaş alanında bir fark yaratmak ve Ukrayna'nın müzakere masasındaki nihai konumunu güçlendirmek için dikkatle ayarlanmış ek mevcut sistemleri ve yetenekleri artırarak Ukrayna ile yakın istişarelerde bulunmaya devam edeceğiz. Ukrayna ile dayanışma içindeyiz.

ABD, Dünya Bankası aracılığıyla Ukrayna'ya 4,5 milyar dolar fon sağladı.
ABD Hazine Bakanlığı ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID), Dışişleri Bakanlığı 1 milyar dolarlık güvenlik yardım paketini açıklamadan önce, Dünya Bankası aracılığıyla yönetilen bir hibe ile Ukrayna hükümetine 4,5 milyar dolarlık ek mali finansman sağlayacağını açıkladı. ABD tarafından tahsis edilen bu fonun, savaş nedeniyle yoksullaşma riskiyle karşı karşıya kalan Ukrayna halkına maddi destek de dahil olmak üzere sağlık, sosyal ve acil durum hizmetlerinin kullanımı için Ukrayna hükümetine gönderileceği belirtildi. USAID, ilk 3 milyar dolarlık taksit ödemesinin Ağustos ayında yapılacağını söyledi.

Detaylı bir şekilde, ABD’den Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık silah yardımı başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum