AB, İran nükleer anlaşması için "son metni" ortaya koydu

İran, ABD ve Avrupa Birliği (AB) heyetleri arasında Avusturya'nın başkenti Viyana'da nükleer anlaşmaya dönüş müzakereleri sırasında AB'nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell , taraflar arasında uzlaşma için "son metni" ortaya çıkardı.

AB, İran nükleer anlaşması için "son metni" ortaya koydu
Editör: Derya Demir
08 Ağustos 2022 - 21:23
AB, İran nükleer anlaşması için “son metni” ortaya koydu, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: İran, ABD ve Avrupa Birliği (AB) heyetleri arasında Avusturya'nın başkenti Viyana'da nükleer anlaşmaya dönüş müzakereleri sırasında AB'nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell , taraflar arasındaki uzlaşma için "son metni" ortaya çıkardı.
İran, ABD ve AB arasındaki İran nükleer anlaşmasına dönmek için müzakereler aylar sonra, 4 Ağustos'ta Avusturya'nın başkenti Viyana'da yeniden başladı. Viyana'da sona eren dört günlük dolaylı görüşmelerin ardından, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İran'ın 2015 nükleer anlaşmasını yeniden başlatmak için 'nihai metni' sunduğunu söyledi. Şimdi nihai bir metinde. Ancak her teknik konunun ve her paragrafın arkasında, büyük harflerle verilmesi gereken siyasi bir karar var” dedi. "Bu cevaplar olumluysa, bu anlaşmayı imzalayabiliriz."
Borell'in açıklaması öncesinde üst düzey bir AB yetkilisi gazetecilere verdiği demeçte, 15 aydır müzakere edilen metinde daha fazla değişiklik yapılamayacağını ve taraflardan en fazla birkaç hafta içinde nihai bir karar beklediklerini söyledi. Yetkili, “Bu bir dizi öneri. 20. sayfayı ve 50. sayfayı ekleyemezsiniz. Evet veya hayır demeniz gerekir.

ABD müzakereye hazır
ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir sözcü, ABD'nin, AB'den gelen tekliflere dayalı olarak, resmen Ortak Kapsamlı Eylem Planı (JCPOA) olarak adlandırılan anlaşmayı yeniden başlatmak için bir anlaşmaya hızla varmaya hazır olduğunu söyledi.

İran, anlaşmanın yenilenme olarak değerlendirilmemesini talep ediyor
İranlı yetkililer ise İran'daki istişarelerin ardından "ek görüş ve değerlendirmelerini" müzakereleri koordine eden Avrupa Birliği'ne ileteceklerini ve AB'nin önerilerini nihai olarak görmediklerini söyledi. İran tarafı ayrıca ABD ve diğer Batılı güçlerin anlaşmayı canlanmadan ayrı görmelerini talep etti.

Nükleer anlaşmaya dönüş için müzakereler
Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi (İngiltere, ABD, Çin, Fransa, Rusya) ile Almanya ve İran, İran'ın nükleer faaliyetlerinin denetlenmesini içeren "Kapsamlı Ortak Eylem Planı" adlı bir anlaşma imzaladılar. 2015. Eski ABD Başkanı Donald Trump 2018 yılında İran tek taraflı olarak anlaşmadan çekildi ve İran yönetimi nükleer faaliyetlerini ön anlaşma anlaşmasına döndürdü. Bunun ardından ABD yönetimi İran'ı ağır ekonomik yaptırımlarla hedef aldı. Nükleer anlaşma, Nisan 2021'de Avusturya'nın başkenti Viyana'da, İran, Fransa, Rusya, Çin, İngiltere ve Almanya arasında müzakereler başlamış, Kasım 2021'de ABD Başkanı Joe Biden'in göreve başlamasıyla birlikte müzakereler başlamıştı.

Detaylı bir şekilde, AB, İran nükleer anlaşması için “son metni” ortaya koydu başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum