700 yıllık hamamda yeni bölümler ortaya çıktı

700 yıllık hamamda yeni bölümler ortaya çıktı, Tokat'ta, yaklaşık 17 yıldır kapısına kilit vurulu olan tarihi hamamda restorasyon çalışmaları takriben 8 aydır devam ediyor.

700 yıllık hamamda yeni bölümler ortaya çıktı
Editör: 15Haber
11 Ocak 2022 - 15:02
700 yıllık hamamda yeni bölümler ortaya çıktı,

Tokat'ta, yaklaşık 17 yıldır kapısına kilit vurulu olan tarihi hamamda restorasyon çalışmaları takriben 8 aydır devam ediyor. Hamama gelenlerin kıyafetlerini çıkartarak koyduğu niş adı bahşedilen bölümler sıva altından çıktı. Hamamın toprak altında kalan kubbeleri de yapılan kazı çalışmalarında gün yüzüne çıkartıldı. 600 günde restorasyon çalışmalarının tamamlanması planlanan hamamın müze olarak hizmet vermesi planlanıyor. Türk kültüründe ve sosyal hayatında manâlı yer tutan hamamların genel özellikleri ile gelecek nesillere aktarılması hedefleniyor.

Ahi Vakfı Mevlevi Mührettin Vakfı Temsilcisi Ali Akevren, koskocoman tamire ihtiyaç olan hamamı vakfın bir geliri olmadığı için restore ettiremediklerini, uzun yıllar dingin durumda kaldığını söyledi. Tokat Valisi Ozan Balcı'nın destekleri il hamamın il özel idaresine 49 yıllığına kiralamanın karşılığında restore edilmesini kararlaştıklarını bildiren Akevren, “Hamam 49 sene daha sonra tekrar ailemize devredilecek. Buranın müze olmasıyla hamam kültürü 100 yıllarca yaşayacak. Ondan da koskocoman mutluluk duyuyorum” dedi.

Mimar Seda Kavukcuoğlu Yüzer ise hamamda yapılan restorasyon çalışmalarında benzersiz tarihi hamamlarda olmayan bir takım bölümlerin ortaya çıktığını söyledi. Restorasyon çalışmalarında yapıya sonra eklenen eşsiz haline aykırı olan kısımların temizlenme aşamasını bitirdiklerini bildiren Kavukcuoğlu, “Bu esnada erkekler kısmında karşımıza daha önce diğer hamamlarda yani benzersiz tarihi hamamlarda görmediğimiz birkaç ayrıntı çıktı. Bunlardan en önemlisi soyunmalık kısmında duvarlarda bulunan soyunma nişleri idi. Bunlar mekanın içerisinde bütün duvarları çevreleyecek şekilde birbirini peşine düşüp takip eden kemerli soyunma nişleri. Bunlar sonra yapılan sıva, duvar örüntüleriyle kapatılmıştı. Restorasyon çalışmalarında yapıdaki muhtes kısımları ayıklarken bunlarla karşılaştık. Buna tarafından projeleri revize edildi. Tokat'taki diğer hamamlarda böyle bir niş ağı görmedim. Soyunma kabinleri çoğunlukla soyunmalık kısmında ahşap yapı elemanlarıyla yapılmış durumda olurdu” dedi.

Tarihi hamamın restore edildikten sonra hamam müzesi olarak işletileceğini belirten Kavukcuoğlu, “Bölgede eşsiz işleviyle çalışan hamamlarımız mevcut. Mustafa Hamamı'nın konumu nedeni ile hamam olarak kullanılmasında bazı sıkıntılar açığa çıkıyordu. Bunu hamam olarak işleten işletmecilerden de öğrenmiştik. O yüzden müze olarak işletilmesi yerinde bir karar oldu. Bir hamam müzesi olarak kadınlar ve erkekler kısmının insanlara hamam kültürünün yansıtıldığı bir müze olarak işlev verecek” diye konuştu.

Nurhan İçmez
 

700 yıllık hamamda yeni bölümler ortaya çıktı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum