61 göçmenin öldüğü tekne faciasında mütalaa açıklandı

61 göçmenin öldüğü tekne faciasında mütalaa açıklandı, Gündem Haberleri.

61 göçmenin öldüğü tekne faciasında mütalaa açıklandı
Editör: 15Haber
22 Haziran 2022 - 21:41
61 göçmenin öldüğü tekne faciasında mütalaa açıklandı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Van 7. Ağır Canice Mahkemesi ’nde bugün görülen davanın 9 ’uncu duruşmasında, teknenin kaptanı olduğu ileri sürülen ama olaydan daha sonra canlı veya ölü olarak bulunamayan davalı Servet Akbaş ’ın dışındaki biri tutuklu 12 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Sanık ve müdafi avukatlarının hazırlanmış bulunduğu duruşmaya SEGBİS ile katılan ve 2 yıldır tutuklu yargılanan Medeni Akbaş, tahliyesini ve beraatını istek etti.

SAVCI MÜTALAASINI AÇIKLADI

Başlıca hakkındaki mütalaasını açıklayan cumhuriyet savcısı, dava dosyasında bulunan bütün sanıkların 61 defa ‘mümkün kastla adam öldürmek ’ ve ‘kaliteli göçmen kaçakçılığı yapma ’ suçlarından cezalandırılmasını istedi.

Tekne kaptanlarından olan, ölü veya sağ olarak bulunamayan Servet Akbaş ’ın yaşama ihtimali olduğunu belirten savcı; halen cesedine ulaşılamadığı, sanık hakkında yakalama kararının infaz edilmediği ve sanığın savunmasının alınamadığı gerekçesiyle diğer sanıklar hakkındaki kovuşturmanın sürüncemede kalmaması için dosyanın ayrılmasını istedi.
Uygar Akbaş ’ın avukatı Şahin Cangüleç de, müvekkilinin meydana gelen ölümden sorumluluk sahibi olmadığını öne sürerek tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti ise davanın tek tutuklu sanığı Medeni Akbaş ’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 26 Ekim tarihine erteledi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Gevaş ilçesine alt Altınsaç Mahallesi ’nde geçen sene 27 Haziran günü saat 22.00 sıralarında firari göçmenleri bindirdikleri tekneleriyle Van Gölü ’ne açılan kuzenlerden Sedat ve Medeni Akbaş için kayıp ihbarı yapılmıştı.

Peşinde batan tekneden yüzerek kurtulan Medeni Akbaş isimli tekne kaptanı, 28 Haziran ’da saat 23.00 sıralarında merkez Tuşba ilçesine emrindeki Çitören Mahallesi yakınlarında bulunarak jandarmaya götürülmüştü.

Burada tekne kaptanı Medeni Akbaş ’ın verdiği bilgilere kadar, derme çatma göçmenlerin bulunduğu teknenin battığı bölgede arama çalışması başlatılmıştı. Olayın arkasından 11 gün sonradan batan teknenin yeri, Çarpanak Adası açıklarında gölün 107 metre derinliğinde saptama edilmişti. Jandarma ekiplerince ROV cihazıyla saptama edilerek görüntülenen teknedeki 61 kaçak göçmenin cesedi kancalama yöntemiyle sudan çıkarılmıştı. İHA

61 göçmenin öldüğü tekne faciasında mütalaa açıklandı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. 61 göçmenin öldüğü tekne faciasında mütalaa açıklandı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum