60 gözyaşı ve boyun gurbetçi kadınlar, Belçika'da okuma yazma öğreniyor

Genç yaşta evlilikten sonraları Belçika'ya yerleşen, eşleri çalışırken cansiparane çocuklarını büyüten gurbetçi kadınlar, 60 yaşından sonraları Türkçe okuma yazma öğrenme fırsatı bulmanın coşkusunu yaşıyor.

60 gözyaşı ve boyun gurbetçi kadınlar, Belçika'da okuma yazma öğreniyor
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 11:56
Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre:
Brüksel

Türkiye'de edep bilimi bilimi kabul etme fırsatı bulamadan Belçika'ya mevrut 60 gözyaşı ve boyun kadınlar, hevesle Türkçe okuma yazma kursuna gidiyor.

Brüksel Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliğinin düzenlemiş olduğu kursların katılımcıları genellikle önemsiz yaşlarda köylerinden dünyaevi dolayısıyla Belçika'ya gelen, eşleri eroin yahut kömür ocaklarında çalışırken kendileri cansiparane çocuklarını büyüten bayanlardan oluşuyor.

Namur şehrinde herhangi müşterek devir geldikleri camilerde meydana getirilen duyuruyu ayırt etmeleri ilişkin okuma yazma kurslarına istem yayınlayan kadınlar, ilkgüz ayından bu yana kursa gidiyor.

Heyecan ve atlaya zıplaya okuma yazma öğrenen hanımlar çocukları, torunları aradığında telefonda isimlerini, Türkiye'ye gittiklerinde tabelaları, dolgun muvasala ve hastanelerdeki makaleleri okuyabilmek düşüncesince sabırsızlanıyor.

"En şişman isteğim, çocuklarımdan mevrut aramaları isimlerini okuyarak cevaplamak"

Kursiyerlerden 62 yaşındaki Nurete Tokmak, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, 1980'de evlenerek Namur'a yerleştiğini, 6 bebek ve 16 torun sahibi bulunduğunu anlattı.

Bir duygu hastalığı kararı dü defa cerrahi müdahale olan, senkronik adına akıl kanaması da nâkil ve doktorunun yüzdelik 50 taayyüş şansı bulunduğunu dediği Tokmak, "6 devir on paralık konuşamadım. Çocuklarımı bile hatırlamadım." dedi.

Tokmak, azda olsa iyileşmesinden çelimsiz müddet sonraları camide okuma yazma kursları verildiğini duyduğunu, hevesle kursa yazıldığını ve okumaya başladığını aktararak, en şişman isteğinin, cep telefonuyla çocuklarını arayabilmek ve onlardan mevrut aramaları isimlerini okuyarak yanıtlamak bulunduğunu kaydetti.

"Havalimanındaki makaleleri okuyana derece geleceğim"

70 yaşlarında 6 çocuk, 16 torun sahibi Menevşe Ünal da 49 sene önceki Belçika'ya geldiğini, 8 ay önceki eşini kaybettiğini tabir etti. Acısını okuma yazma kursuna tedricen hafiflettiğini tamlayan Ünal, kursa bitmeme edeceğini anlatarak, "Havalimanındaki makaleleri okuyana derece geleceğim. Yazmayı da öğreneceğim." sanarak konuştu.

Ülkeye 1975'te mevrut 65 yaşındaki Hediye Polat da 20 sene önceki eşini kaybettiğini, 4 çocuğunu fiilen büyüttüğünü söyledi.

Kansere yakalandığını ve bu tam görmüş olduğu koyu kimyasal tedavi tedavisi sürecinde okumayı ağız ağıza unuttuğunu aktaran Polat, halen harbilik sektöründe çalıştığını, yorgunluğuna karşın kursa bitmeme yazar okuma yazmayı büsbütün anımsamak dair kararlı bulunduğunu vurguladı.

63 yaşındaki Döndü Kavak da 8 çocuğunu Belçika’da büyüttüğünü, 23 torun sahibi bulunduğunu söyledi. Kurs yardımıyla okumanın yaşı olmadığını müşterek defa hâlâ gösterdiklerine ayraç fail Kavak, "Genç dünyaevi yaptık, okuma yazmayı önemsemedik o zamanlar. Biraz da yaşlılıktan unutkanlık oluyor. Öğretmenimiz baş döndürücü götürümlü davranıyor." ifadesini kullandı.

Öğretmen Büşra Keser de Türkiye'de muteber kod değil, ahenk bazlı sistemle ibret verdiğini söyledi.

Keser, karşılama yaşlarına karşın haftada 1 devir sunulan derslerle 1 senede öğrencilerine okuma yazma öğretebildiğini ve süreçten şişman sağlık aldığını aktardı.

"Özgüvenlerini baştan vermek düşüncesince okuma yazmayı öğretiyoruz"

Brüksel Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Doç. Dr. Neslihan Karataş Durmuş da Milli Eğitim Bakanlığının 1975'ten buyana Belçika'ya hoca atadığının, bu çerçevede Türkçe okuma yazma kurslarının verildiğinin altını çizdi.

Geçmişte hâlâ baş döndürücü hükûmet merkezi Brüksel'de sunulan kursların, sonuç çağda apayrı kentlere de taşındığını tamlayan Durmuş, hâlâ baş döndürücü mütekâmil bayanların bu derslerin odağında olduğunu, sınıfların istem ilişkin açıldığını tabir etti.

Okuma yazma bilmeyen kesimin şişman kısmının 60 gözyaşı ve boyun olduğunu, dünyaevi kanalıyla Belçika'ya gelen, Türkiye'deyken edep bilimi bilimi kabul etme fırsatı bulamayanlardan oluştuğunu dile getiren Durmuş, "Bu hanımlarımıza eskiden yaşayamadıklarını yaşatmak, özgüvenlerini baştan vermek ve gençlere gösteriş manken olmaları düşüncesince okuma yazmayı öğretiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Durmuş, bu sene 30 hanıma okuma yazma öğretildiğini, doğacak sene düşüncesince taleplerin arttığını ve şimdiden kimi alanlarda ikinci sınıfların açıldığını aktardı.

"Türkiye'de çocukluğumuzda planlı okuma bayramlarında okumayı öğrenen kız öğrencilere kırmızı, eş öğrencilere gökçe kurdele takılırdı. Çocuklar alım çalım duyardı" diyen Durmuş, okuma yazma öğrenenlere Türk bayraklı al kurdeleler takarak okuma bayramı düzenlediklerini, ortaklık belgeleri verdiklerini ve heyecanlarına eş olduklarını söyledi.

Detaylı bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum