564 parsel araziye acil kamulaştırma kararı

564 parsel araziye acil kamulaştırma kararı, Devlete Ait Gazete ’nin bugünkü sayısında Denizli ’nin Tavas ilçesine bağlı Avdan Köyündeki tarım arazilerinin telaş devletleştirme kararı kentte tepkiyle karşılandı.

564 parsel araziye acil kamulaştırma kararı
Editör: 15Haber
14 Ocak 2022 - 12:18
564 parsel araziye acil kamulaştırma kararı,

Devlete Ait Gazete ’nin bugünkü sayısında Denizli ’nin Tavas ilçesine bağlı Avdan Köyündeki tarım arazilerinin telaş devletleştirme kararı kentte tepkiyle karşılandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan kararda birinci derece tarım arazilerini kapsayan toplam 564 parsel için telaş kamulaştırma kararı verildi.

Kamulaştırma görevi Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğüne verilirken bölgede toplam 3 milyon 764 bin metrekare alanın kamulaştırılacağı kaydedildi.

KAMULAŞTIRMA KARARI TEPKİYLE KARŞILANDI

Cumhurbaşkanlığı kararı daha önce bölgede iki kere çevre mücadelesi veren Denizlilileri şoke etti. Karara tepkiler özellikle sosyal medyada çığ gibi büyüdü. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca sosyal ağ paylaşımında Resmi Gazetenin sayfalarını paylaşarak; “Tavas-Avdan mahallemizde bugüne kadar görülmemiş sayıda taşınmaz hakkında maden sahası olarak acele devletleştirme kararı verildi.

Halkın termik santral direnişinin karşı geri adım atan şirkete büyük kıyak Cumhurbaşkanı kararı ile geldi. Kim ve ne şekilde olursa olsun mücadelemiz her alanda sürecek. Avdan teslim olmayacak” ifadelerini kullandı.

TERMİK SANTRALE İZİN VERİLMEMİŞTİ

Bölgede geçen yıl bir termik santral yapımı planlanmıştı. Nihai ÇED raporunun ardından bölgedeki zeytinlik alanların ve tarım arazilerinin zarar göreceği endişesi ile Avdan, Denizoluk, Gökçeler köyleri ile Kale ilçesine alt Adamarmara, Narlı, Kırköy, Gölbaşı köyleri sakinleri  ile büyükşehir ve ilçe belediyeleri dava açarak itirazda bulunmuştu.

Tarım arazilerinin yanı sıra ikâmetgâh alanlarına da yakın planlanan santral için AKP ’li Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve AKP ’li Tavas Belediye Başkanı Hüseyin İnamlık da aleyhinde çıkmıştı. 150 megavat gücünde planlanan ve iki üniteden oluşacak santral için Denizli ’deki çevre örgütleri ve sivil toplum kuruluşları da ayağa kalkmıştı.

AÇIK KÖMÜR İŞLETMESİ YAPMAYA ÇALIŞTILAR

Termik santralin iptalinden daha sonra bu defa bölgede açık kömür işletmesi açılması çalışmaları başladı. 567 hektar bölge üzerine kurulacak işletmenin dış döküm dekapaj sahası ile 602 hektarlık bölge kaplayacağı, yıllık 2 milyon ton kömür üretimi gerçekleştirileceği belirtilmişti. Buradan çıkarılacak kömürün Yatağan Termik Santraline taşınacağı jurnal 5 bin 480 ton kömür taşınacağı bahis edilmişti.

İşletmenin birinci derece tarım arazileri üzerine kurulacağı, çevre, tarım ve hayvancılığa büyük zarar vereceği endişesi ile alan sakinleri bir defa daha uğraş başlatmış ve bu proje de rafa kalkmıştı.

564 parsel araziye acil kamulaştırma kararı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum