550 bin kişi yararlanabilecek

550 bin kişi yararlanabilecek, Gündem Haberleri.

550 bin kişi yararlanabilecek
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 15:09
550 bin kişi yararlanabilecek, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Bedelli askerlik affı sayıları 550 bini bulan kişiyi yakından ilgilendiriyor. Askerlik görevi yapmayan, bakaya, yoklama kaçağı ve gizli durumda olan bedelli affı ile askerlik yapabilecek. AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, teftiş kaçağı ve bakaya olan 550 bin kişiye bedelli askerlik yolu açacak hukuki düzenleme hazırlandığını açıkladı.

BEDELLİ AFFI İLE DENETLEME KAÇAĞI VE BAKAYALAR ASKERLİK YAPABİLECEK

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftalarda kabine toplantısı ardından açıklamalarda bulundu;

* “Sayıları 550 bini bulan teftiş kaçağı, bakaya gençlerimize de bir müjde tahsis etmek istiyorum. Denetim kaçağı gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz. Kaçak yılına kadar değişen oranlarda bir rakam ilavesiyle askerliğini bedelli gerçekleştirmek isteyen gençlerimiz askerlik şubelerine başvurabilirler. Bakaya gençlerimizin sıkıntısına çözüm getiren bu uygulamanın hayırlı olmasını diliyorum.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR?

2019 Haziran ’ında yasalaşan kanunda ilk bedelli tutarı 31 bin 343 TL olarak belirlenmişti. Ardından kanuna tarafından memur maaşı katsayısına tarafından büyüyen bedelli askerlik ücreti sırasıyla her altı ayda bir artırıldı.

2019 Temmuz ’unda 33 bin 230 olan ücret, 2020 ’nin birincil yarısında 35 bin 54 TL, ikinci yarısında 37 bin 70 TL olarak belirlendi. 2021 ocak-haziran döneminde 39 bin 788 TL olarak uygulanan bedelli tutarı, 1 Temmuz ’dan geçerli elde etmek üzere de 43 bin 150 liraya çıktı.

Ulusal Savunma Bakanlığı, 2022 bedelli askerlik ücretini açıkladı. Buna göre 2022 ’nin birincil 6 ayında bedelli askerlik ücreti 55 bin 194 TL olacak.

Mevcut bedelli ücretinden daha fazla olacak yeni rakam bakayada geçen süreyle bağlantılı olarak kademeli olarak belirlenecek.

BEDELLİ AFFI İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Bugüne kadar askerlik görevini yapmamış, bakaya, kaçak ve gizli olanlardan belirlenen bedeli ödeyeceklere bağışlama getirilmesi planlanıyor.

Bedelli ücretleri bunlar için keza belirlenecek. Mevcut bedelli ücretinden daha fazla olacak yeni rakam, bakaya geçen süreyle benzer olarak kademeli olarak belirlenmesi öngörülüyor.

2022 yılı bedelli askerlik ücreti 56 bin lira. Bu sayı, aftan yararlanacaklar için ayrıca belirlenecek.

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, 550 bin denetleme kaçağı ve bakaya kişiye bedelli askerlik yolu açacak düzenlemenin önümüzdeki günlerde Meclis ’e geleceğini belirtti.

550 bin kişi yararlanabilecek, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. 550 bin kişi yararlanabilecek haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum