'5 köyün kullandığı merayı yandaş şirkete peşkeş çektiler'

'5 köyün kullandığı merayı yandaş şirkete peşkeş çektiler', Gündem Haberleri.

'5 köyün kullandığı merayı yandaş şirkete peşkeş çektiler'
Editör: 15Haber
24 Mayıs 2022 - 10:47
'5 köyün kullandığı merayı yandaş şirkete peşkeş çektiler', Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Sinanpaşa İlçesi ’ne bağlı Düzağaç ve Tınaztepe Beldeleri ile Balmahmut Köyü ’nde beraberinde CHP Sinanpaşa İlçe Başkanı Ahmet Demir, Idare Heyeti Üyeleri, Belde Başkanı Ahmet Gündüz ve İl Disiplin Kurulu Üyesi Ayşe Göktaş ile birlikte vatandaşları ziyaret edip sıkıntılarını yerinde dinledi.

“5 KÖYÜN KULLANDIĞI MERAYI MADEN ŞİRKETİNE PEŞKEŞ ÇEKMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Sinanpaşa ilçesinde beş köyün ortak kullandığı çayır arazisinin bir yandaş maden firmasına peşkeş çekilmek istendiğini bildiren Burcu Köksal, meralarının talan edilmesini istemeyen köylülerle görüşerek yardım sözü verdi. Mera arazisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın eşi Emine Erdoğan ’ın bir yakınına peşkeş çekilmek istendiğine karşın iddialar olduğunu ifade eden Köksal, şunları söyledi:

“Köyün fazla hoş bir merası var. Köy sakinleri başlıca tarım ve hayvancılık ile geçimlerini sağlıyorlar. 5 köy bu bölgede yer alan meradan yararlanıyor. Fakat bu merayı bir maden şirketine peşkeş çekmeye çalışıyorlar.nMera arazisinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ’ın eşi Emine Erdoğan ’ın bir yakınına peşkeş çekildiği bahis ediliyor.

Köylü ‘çayır elimizden giderse elimizdeki geçimini sağlama kaynağı da sona erecek zaten işsizlik fazla hayvancılıktan çok şiddet geçiniyoruz. diğer taraftan bu merayı elimizden alırlarsa biz ne yapacağız? ’ diyor.

Sadece Balmahmut Köyü yok diğer 4 köyde Küçükhüyük Bulca, Garipçe, Saraycık köyleri de bu meranın değil olması durumunda bu işten etkilenecek. Türkiye ’de tarım ve hayvancılık can çekişiyor. Yem fiyatları aldı başını gidiyor.

Üretim maliyeti artmış. Hayvanların doğal gıda kaynağı olan çayır da böyle birilerine peşkeş çekilirse birilerine verilirse değil edilirse bu ırk ne yapacak? Nasıl geçinecek? AKP ’ye sesleniyorum; yeter artık! Köylünün, çiftçinin boğazından elinizi çekin. Yeter bundan böyle.” ifadelerini kullandı.

“AFYONKARAHİSAR ’DA SATILMADIK YER KALMADI”

AKP ’nin Afyonkarahisar ’da satılmadık yer bırakmadığını dile getiren Köksal, “Kente her yer peşkeş çekildi. Şeker Fabrikamız gitti. SEKA ’yı kapattınız. Meralara göz diktiniz. Yeter bundan böyle. Köylünün boğazından elinizi çekin. Beceremiyorsanız da yönetmeyi bir an önce istifa edin. Bir an önce milletin önüne sandığı getirin. Irk iradesinden korkmayın. Insanlar iradesi her şeyin üstündedir. Sandıktan çıkana da herkes saygı duymak zorundadır. Kendinize güveniyorsanız da getiren sandığı. Hodri meydan” biçiminde konuştu.

“OTLAK VASFINDAN ÇIKARTIP ARAZİYİ EDINMEK İÇİN UĞRAŞIYORLAR”

Balmahmut Köyü Muhtarı Yücel Öztürk ise konuyla ilgili zorunlu araştırmayı yaptığını belirterek, şunları söyledi:

“Bu arazinin ruhsatını 2011 yılında almışlar. 2015 yılında ben muhtar seçildikten daha sonra laf konusu arazinin ham toprak olduğunu öğrendim. 2016 yılında sağ olsunlar birileri bize yol gösterdiler. Garipçe, Saraycık, Bulca ve Küçükhüyük köylerinin muhtarları ile toplandık ve söz konusu arazinin otlak vasfına geçmesini istedik.

2016 yılında derhal bir anda 2 ay içerisinde söz konusu arazi otlak oldu. Komisyondan çayır oldu. Biz rahatladık çayır olunca umulan şirket burayı alamaz diye! Lakin maden kanununda merayı bozma diye bir madde varmış. Bu sebeple çayır vasfından çıkartıp araziyi almak için uğraşıyorlar.

Bu arazi giderse bizde gideriz. Bu köyde halk geçimlerini büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla  sağlıyorlar. Mandacılık var köyümüzde… AKP Milletvekili Veysel Eroğlu köyümüze de bu çayır için manda vermişti. Çayır olmasa manda olmaz.”

“BU ARAZİ GİDERSE BU YAŞTAN SONRADAN NE YAPACAĞIZ?

Köy sakinleri ise yaşanan idareli sıkıntılar nedeniyle zaten hayvancılık yapamaz hale geldiklerini söyledi.

Köy sakinleri, “Yemin çuvalı 330 lira olmuş. Bu arazide hayvanlarımızı otlatıyoruz. Bu arazide giderse 50 yaşımızdan sonra ne meslek yapacağız? İşimiz hayvancılık. Bir çuval gübre 100 liradan 750 liraya çıktı.

Bu koşul aleyhinde bizler 50 kilo gübre attığımız yere 25 kilo attık ancak bu seferde rekolte düşecek. Zaten ülkemizde hububatta can sıkıntısı var. Bütün ülkelerden ithal ediyoruz. Lakin artık onlarda bize vermeyecekler. Hiçbir şeye sahip olmadığınız süre her şey biter” biçiminde konuştu.

'5 köyün kullandığı merayı yandaş şirkete peşkeş çektiler', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. '5 köyün kullandığı merayı yandaş şirkete peşkeş çektiler' haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum