40 yaşından sonra dikkat; meme kanseri riskini tespit edin

40 yaşından sonra dikkat; meme kanseri riskini tespit edin, Kartal Belediyesi ve Kızılay Özel Kartal Hastanesi meslek birliği ile Kartal Belediyesi çalışanlarına ‘Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı ’ konulu bilinçlendirme semineri yapıldı. Seminerde, meme kanseri ge

40 yaşından sonra dikkat; meme kanseri riskini tespit edin
Editör: 15Haber
17 Ekim 2021 - 02:48
40 yaşından sonra dikkat; meme kanseri riskini tespit edin,

Kartal Belediyesi ve Kızılay Özel Kartal Hastanesi meslek birliği ile Kartal Belediyesi çalışanlarına ‘Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı ’ konulu bilinçlendirme semineri yapıldı.

Seminerde, meme kanseri geçirmiş hastalar da yaşadıkları süreci paylaştı. Seminerde konuşan Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Cihan, meme kanserinin farkında olunduktan sonradan korkulmaması gereken bir rahatsızlık olduğunu ifade ederek, “Ülkemizde son verilere göre kadınlarda meydana çıkan tüm kanserlerin yüzde 47 ’si meme kanseri. Şu an birinci sırada. Bu da git gide artıyor. Sanayileşmiş toplum, gıda, gıda, çocuk ve emzirme kültürü, hareketli hayat, çoğu dış etmen ve stres maruziyetiyle görülme oranı giderek artıyor” diye konuştu. 

100 KADININ 12 ’Sİ RİSK ALTINDA

Meme kanseri riskinin ne olduğunun saptama edilmesinin önemini bildiren Prof. Dr. Âlem, “100 kadından 12 ’sinin meme kanseri olma ihtimali var fakat bu tehlike herkeste yüzde 12 yok. Kiminde yüzde 1-3-5, kimin de ise yüzde 40-50 civarında. Bu tehlike faktörlerini belirleyen belli testler var. İnternette bile online olarak girip bu testleri yapabilirsiniz. Yüksek, orta ve düşük gibi riskini belirledikten sonradan kendi kendine meme muayenesi gerçekleştirmek lüzumlu. Her ay uyumlu yapılan kendi kendine meme muayenesiyle, memede olan şekil değişikliği, içinde çıkan bir kitle, meme başından akış, kızarıklık gibi olayları erkenden ayrım edebilirler” ifadelerini kullandı.

YAŞ İLERLEDİKÇE RİSK ORTAYA ÇIKIYOR

Memenin vücudun açık havada bir organ olduğu için 1-2 santimlik kitlelerden hemencecik korkulmaması gerektiğini, bunların bir çoğunun insancıl olduğunu belirten Prof. Dr. Alper Kâinat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Meme kanseri olmaktan değil geç kalmaktan korkmak gerekli. Meme hormonel bir organdır ve her ay adet döngüsüyle beraber hormonların etkisiyle beraber memeler bir miktar büyür küçülür. İçindeki süt bezleri kendileri şişer ve küçülür. Doğuma ve süt vermeye hazırlık aşamasına geçer bu olaylar yahut da geri küçülür. Böyle kesintisiz hareket halinde olan hücrelerde yaş ilerledikçe risk de fazla artıyor. 40 yaşından sonradan meme kanseri olma riski genç bir bireye tarafından yaklaşık olarak 2 katına çıkıyor.”

ERKEN ADET, EMZİRMEMEK RİSKİ ARTIRIYOR

Meme kanseri riskini artıran faktörler hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Kâinat, “Erken adet bakmak, emzirmemek de riski artırıyor. Erken yaşta çocuk doğurmak ve çocukları uzun zaman emzirmek de süt verme fonksiyonunu düzenli olarak yapmasından nedeniyle riski azaltıyor. Kilo, obezite, yağlı gıda de riski artırıyor” dedi.

EGZERSİZ VE SAĞLIKLI BESLENMEYE DİKKAT

Çalışma, kesintisiz aktivite, dinç gıda, ahenkli uykunun vücudun bütün dokularına olumlu faydası olduğu gibi meme kanseri riskini de azalttığını ifade eden Prof. Cihan, “Bazı ailelerde meme kanseri geni diye tanımladığımız bir gen var ve o geni taşıyanların meme kanseri olma riski daha pozitif. O gen olmasa bile kişinin meme dokusundaki hassasiyet, aile de meme kanseri olması durumunda risk yükseliyor” ifadelerini kullandı.

PERİYODİK MUAYENEYE YÜK VERİN; YÜZDE 100 ’E YAKIN KURTULMA ŞANSI

Meme kanserinden en önemli korunma yönteminin riski kavramak olduğuna aksan yapan Prof. Dr. Cihan, şunları söyledi;

“En kayda değer korunma yöntemi riskimizi bilmek, periyodik tetkik gerçekleştirmek, en ufak şüphede de tanı ve tedavi metodlarına kullanmak. Erken yakalanmış meme kanserlerinde az daha yüzde 100 ’e yakın kurtulma şansımız var. Vaktiyle bir birey meme kanseri olduysa bundan yüzde 100 kurtulmak gibi bir konu değil deniliyordu. Artık var diyoruz. Yeni meydana çıkan kemoterapik ajanlar, hormon reseptörleri, biyolojik ajanlarla çare edebiliyoruz. Geç yakalananlarda da çare şansımız fazla yükseldi, seçeneklerimiz fazla arttı. Cerrahi çare, hormon tedavisi, ışın tedavisi, koruyucu tedavilerle şansımız fazla yükseldi.”

KAYNAK: DHA 40 yaşından sonra dikkat; meme kanseri riskini tespit edin, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum