36 kişiye mezar olan Rıza Bey Apartmanı davasında yumruklaşma

36 kişiye mezar olan Rıza Bey Apartmanı davasında yumruklaşma, İzmir'de 30 Ekim 2020'de 117 kişinin hayatını kaybettiği depremin gerisinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 10'u tutuklu 29 birey hakkında 5 farklı iddianame hazırlandı..

36 kişiye mezar olan Rıza Bey Apartmanı davasında yumruklaşma
Editör: 15Haber
19 Kasım 2021 - 14:04
36 kişiye mezar olan Rıza Bey Apartmanı davasında yumruklaşma,

İzmir'de 30 Ekim 2020'de 117 kişinin hayatını kaybettiği depremin gerisinde İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 10'u tutuklu 29 birey hakkında 5 farklı iddianame hazırlandı.

Depremin arkasında adamakıllı yıkılan Rıza Bey Apartmanı ile ilgili iddianame, İzmir 5. Ağır Canice Mahkemesi kadar kabul edilerek dava açıldı. Yıkılan Rıza Bey Apartmanında 36 kişinin hayatını kaybetmesi, 17 kişinin de yaralanması sebebiyle haklarında “bilinçli taksirle pat diye fazla insanın ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan dava açılan 3'ü tutsak 9 sanığın yargılanmasına, İzmir 5. Ağır Canice Mahkemesinde devam edildi.
Tutsak sanıklar duruşmaya SEGBİS (Ses ve Görünüm Bilişim Sistemi) ile katılırken, bir takım tutuksuz sanıklar ile depremde yakınlarını kaybedenler ve taraf avukatları ise duruşma salonunda hazır bulundu.

Geçen celsede yapılan SEGBİS kaydının, İzmir 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görevli tutanak katibi tarafından tutanağa yetersiz geçirildiği iddiasında bulunan müşteki avukatları, görevli tutanak katibinin değiştirilmesini istek etti. Mahkeme heyeti, zabıt katibini görevden alarak başka bir tutanak katibi ile duruşmaya devam edilmesi yönünde karar vererek, duruşmaya devam edildi.

“Çatlaklar epoksi ile dolduruldu”

Tutuksuz davalı olarak yargılanan ve geçmiş dönemlerde Rıza Bey Apartmanında idare yapan R.B., 1999-2010 yılları arasında apartmanda oturduğunu açıklama ederek, “2010 yılında çocuğumun işi nedeniyle İstanbul'a taşındık. Rıza Bey Apartmanındaki dairemizi de kiraya verdik. 2006-2009 yılları aralarında apartman yöneticisi olarak tayin yaptım. Idareci olduğum dönemde apartmanda deprem nedeniyle belediye kadar bir tespit yapılmadı. Apartmanın depreme karşısında güçlendirilmesi de hiç gündeme gelmedi. 2003 yılındaki depremden sonra binada küçük çatlaklar meydana geldi. O dönemki apartman yönetimi çatlakları epoksi ile doldurdu. Apartmanda oturduğum dönemde, binanın depreme dayanıksız olduğunu hiç düşünmedim. Böylece olsa kendim de oturmazdım. Kentsel dönüşümle ilgili de hiç görüşme yapılmadı” dedi.

Sanığın açıklama verdiği sırada depremde yakınlarını kaybeden bir müşteki, sanığa soru sormak istedi. Mahkeme başkanı, soru sorulmasını reddedince taraflar arasında sözlü ağız dalaşı çıktı. Sözlü kavga sonrası davalı yakını olduğunu söyleyen bir kişi, müştekilere bağırınca zaman zaman sanık yakınları ve depremzedeler aralarında yumruklaşma yaşandı. Duruşma salonunda yer alan polislerin müdahalesiyle kavga daha fazla büyümeden ayrıldı.
Mahkeme heyeti, meydana çıkan durum sebebiyle duruşmaya ara verdi.

Ali Gözeten
 

36 kişiye mezar olan Rıza Bey Apartmanı davasında yumruklaşma, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum