evde masajmasaj istanbul

35 yıllık gölet kurudu

Göksun ilçesinin Kamışçık Mahallesi'nde 35 yıl önce tarımsal sulandırma amaçlı olarak yapılan gölet adeta iyice kurudu.

35 yıllık gölet kurudu
Editör: 15Haber
06 Ekim 2021 - 17:23

Göksun ilçesinin Kamışçık Mahallesi'nde 35 yıl önce tarımsal sulandırma amaçlı olarak yapılan gölet adeta iyice kurudu. On binlerce elma, ceviz ağacı ile tarım arazilerinin sulandığı gölet, yaklaşık olarak çöle dönerken; yalnızca cisim kısmına yakın bölümde su kaldı. Binlerce metreküp suyun kuraklığa ve sulamaya emrindeki olarak yok olduğu göletin tabanında ise derin çatlaklar oluştu. Göletin kuruması sonucu ortaya çıkan arazi ise hayvanlara çayır haline geldi.

Semt sakinleri, ilkbahar aylarında en ince ayrıntısına kadar dolan ve masmavi görüntüsü ile görenlerin dikkatini çeken göletin son halinin içler acısı olduğunu belirttiler.

Gölette su seviyesinin, son yılların en düşük seviyesine düştüğünü andıran vatandaşlar, "Koca göletten geriye doğru bir avuç su kaldı" diye konuştular.

Mahallenin rakımı nedeniyle ‘yayla' olarak nitelendirildiğini vurgulayan vatandaşlar, “Bu gölet 35 sene önce yapıldı. Hemencecik her sene bu dönemde su seviyesi düşer ama bu yıl fazla ayrı bir durumla karşılaştık. Bölgemize yeterli yağmur yağmadı. Kuraklık ve sıcak havanın da etkisiyle göletimiz bu ışık halkası geldi. Bizim buralar yüksek olduğu için plato denilirdi. Ama sıcaklık arttı. Çukurova'dan bir farkımız kalmadı. Kuraklığın yanı sıra büyüyen sıcaklıklar da tuzu biberi oldu. İnşallah önümüzdeki günlerde bol yağmur ve kar yağar da göletimiz eski durumuna gelir" ifadelerini kullandılar.

Murat Sürücü

 

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum