300 milyon TL'lik vurgun! Başkan tutuklandı  

300 milyon TL'lik vurgun! Başkan tutuklandı  , Gündem Haberleri.

300 milyon TL'lik vurgun! Başkan tutuklandı  
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 12:48
300 milyon TL'lik vurgun! Başkan tutuklandı  , Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Mersin Alan Sulama Birliği ’ne karşın Silifke Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, polis ve jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonda 14 zanlı yakalandı.

“İhaleye fesat karıştırma ve dolandırıcılık” suçlarından mahkemeye çıkartılanlar aralarında yer alan, AKP ’den belediye başkanlığı ve milletvekilliği için aday adayı olan Mersin Sulama Birliği Başkanı Ersin Akdoğan tutuklandı. Kayınpederi Abdullah U. ise adli yoklama şartıyla serbest bırakıldı.

2018 yılında doların düşmesi için duaya meydana çıkan Silifkeliler arasında Ersin Akdoğan da vardı.

KAYYUM ATANDI

Mersin ’in yanı sıra Adana, Mardin, Şanlıurfa, Kocaeli ve İzmir ’den çok sayıda firmanın şikayeti üzerine savcılık soruşturması devam ederken, Akdoğan ’ın başında olduğu Silifke ve Çevresi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ’ne kayyum atandı.

Mersin Bölgesi Sulandırma Kooperatifleri Birliği ’nde yeni bir yönetim oluşturulması için Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ’nden üç kişi görevlendirildi. İddiaya göre vurgun şöyle yapıldı:

YÜZDE 5 NAKİT, YÜZDE 5 ÇEK

Fazla sayıda işyeri, farklı kişiler aracılığı ile Ersin Akdoğan ’la tanıştı. Sulandırma Birliği kanalıyla büyük ihaleler yapıldığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ’nın desteğinin yanı sıra milyonlarca Euro ’luk Avrupa Birliği desteklerinin de alındığına yönelik bilgiler iştah kabarttı.

Firmalarla öbür zamanlarda Silifke ilk kez almak üzere il genelinde sulandırma projelerine ilişkin sözleşmeler yapıldı. Ersin Akdoğan, her firmayla yaptığı görüşmede, ihale bedellerinin belirtilmiş bir miktarının güvence olarak alınacağını söyledi. Bunun üzerine her firmadan, ihale bedelinin yüzde 5 ’i için nakit, yüzde 5 ’i için de çek alındı. Yapılan ilk tespitlere göre vurgunun toplam miktarının 300 milyon TL civarında olduğu açıklama ediliyor.

BU NASIL BİR AHENK BU NASIL BİR ANLAYIŞ

Olayla ilgili SÖZCÜ ’ye konuşan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, şunları söyledi:

– Başında bulunduğu kurumu kullanarak kendilerine istismar etmek, vurgun gerçekleştirmek artık bayağı hale geldi. Adeta her gün bir dolandırıcılık haberiyle uyanır olduk. 70 bin Mersinli çiftçimizin üyesi olduğu bir kooperatifin başındaki adam 300 milyonluk vurgun yapıyor. 250 ’ye yakın firmayı dolandırıyor.

– İlgili bakanlıklar hiç mi denetlemiyor bu kurumları? Dolandırılan ahali şikayet etmedikçe işlenilen suçlardan bakanlıkların haberi deha olmuyor. bundan başka bu utanmaz adam AKP ’den milletvekili namzet adaylığını, belediye başkanlığı namzet adaylığını açıklıyor. Bu nasıl bir armoni? Bu nasıl bir anlama?

300 milyon TL'lik vurgun! Başkan tutuklandı  , başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. 300 milyon TL'lik vurgun! Başkan tutuklandı   haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum