30 cinayetin faili 15 Hizbullah tetikçisi daha serbest kaldı

30 cinayetin faili 15 Hizbullah tetikçisi daha serbest kaldı, Gündem Haberleri.

30 cinayetin faili 15 Hizbullah tetikçisi daha serbest kaldı
Editör: 15Haber
30 Haziran 2022 - 13:04
30 cinayetin faili 15 Hizbullah tetikçisi daha serbest kaldı, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Diyarbakır ’da 30 vatandaşın öldürülmesinden sorumlu tutularak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılan 15 Hizbullah tetikçisinin daha hür kaldığı ortaya çıktı.

Kapatılan Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemelerinde yargılanan tetikçiler Mahmut Kılıç, Konuşmacı Aslan, Veysi Elbahadır, Burhan Kılıç, Mehmet Korhan Benlice, Abdullah Yalçın, Şahabettin Başaran, Tahir Dedeoğlu, Abdullah Kaya, İsmail Kınay, Şeyhmus Kınay, Mehmet Varol, Edip Balık, Mehmet Siraç Şanlı ile Haydar Solmaz ’ın da serbest kaldıkları öğrenildi.

CMK ’DA YENİDEN YARGILAMANIN KRİTERİ BELLİ

Hükümlü sanıklar, yargılandıkları mahkemelere başvurarak, DGM ’lerde askeri yargıç bulundurulduğu için adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini, gözaltında işkence ve fena muamele gördüklerini, yargılamanın akla yatkın zaman içinde sonuçlandırılmaması sebebiyle bitmiş yargılanma başvurusunda bulundular.

Haklarında Yargıtay tarafından kesinleşmiş mahkûmiyet kararı bulunması ve “Yargılamanın esasına tesir edecek düzeyde maddi yeni bir kanıt ortaya çıkmadığı müddetçe yargılamanın yenilenmesi yapılamaz” diye CMK hükmü bulunmasına karşın dilekçeleri işleme alınan Hizbullahçıların adil yargılanmadıkları ve davalarının akılcı süre kapsamında sonuçlandırılmadığı gerekçesiyle infazın durdurularak tahliyelerine karar verildiği öğrenildi.

 30 KİŞİYİ TEK KURŞUNLA İNFAZ ETMİŞLER

Sanıkların Diyarbakır ’da Mehmet Nuri Demiralp, Mehmet Emin Zinde, Mehmet Varlıklı, Necati Çiçek, Mehmet Mürsel Polat, Mehmet Nur Sapmaz, Hasan Bayantemur, Mehmet Taş, Ramazan Demir, Haydar Aslan, Halil İbrahim Güler Yüzlü, Sertip Bilek, Yılmaz Keser, Adem Keser, Mehmet Ali Içten, Faik Baran, Suat Erciyes, Sami Esmer, Musa Ak, Aziz Börü, Talip Şahin, Abdulvahap Pala, Hatip Pirizade, Yasin Özalp, Hasan Bozan, Musa Bakışkan, Yılmaz Gökçe, Aziz Başak, Nurettin Güneş ve Muzaffer Tekin ’i tek kurşunla infaz ettikleri belirlendi.

 SATIRLI VE SİLAHLI SALDIRIDA 34 KİŞİ DE YARALANDI

15 tetikçinin silahlı ve satırlı saldırılarında ise Ramazan Şoför, Mehmet Şirin Canan, Şahabettin Bozbağ, Eşref Buluttekin, Hasip Dağdeviren, Yavuz Canözü, Yılmaz Burçak, Gurbet Vural, Cumali Yüksek Dağ, Piroz Hoş, Açlık Albay, Kutbettin Önlü, Muhlis Işıktaş, Nuri Duruk, Nuri Akın, Yılmaz Korkmaz, Doğan Beysanoğlu, Mahmut Abdulsametoğlu, İbrahim Aydoğan, Mahsum Alka, Yıldırım Ejder, Abdulmenab Baday, Mehmet Ali Çelik, Yalçın Kahraman, Ali Şahin, Burhan Karadeniz, Mevlüt Ünlü, Tanju Yıldırım, Naciye Keser, Hamzaya Karabulut, Dilber Karadeniz, Hüseyin Demir, İsmail Sarıaslan ve Behzat Sular ’ın yaralanmış kurtulduğu, Kadri Dağhan ’a ait otomobile bomba konulması eylemlerinden sorumluluk sahibi tutularak haklarındaki ağırlaştırılmış müebbet hapis cezalarının Yargıtay tarafından onanıp kesinleştiği bildirildi.

 İKİSİ SORGU-İNFAZ EKİBİNDEYDİ

Özgürlük bırakılanlardan Mehmet Varol ile Şeyhmus Kınay, terör örgütünün sorgu-infaz biriminde yer alıyordu. Bu iki ad devlet yanlısı oldukları ya da MİT elemanı olduklarından şüphelendikleri kendi üyelerini Diyarbakır ’ın Çınar ilçesinin Pempeviran mezrasında yeraltındaki bir sığınakta günlerce işkenceli sorgudan geçirmiş, ardındaki bazılarını boğarak, bazıları da tek kurşunla infaz ettikten sonra bir çay yatağına toplu olarak gömmüştü.

Kınay ve Varol ’un yer göstermesi sonucu elleri arkadan zincirlenerek kafalarına tek kurşun sıkılmış 7 kişinin cesetleri bu fotoğraflarda görülen noktada, kazı çalışmaları sonucu toplu olarak bulunmuştu.

30 cinayetin faili 15 Hizbullah tetikçisi daha serbest kaldı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. 30 cinayetin faili 15 Hizbullah tetikçisi daha serbest kaldı haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum