3 yılda 684 hektarlık alan orman vasfından çıkarıldı

3 yılda 684 hektarlık alan orman vasfından çıkarıldı, Devlete Ait Gazete ’de 6 ve 7 Ocak 2022 tarihlerinde yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararları ile Kastamonu ve Manisa ’da 611 bin 848 metrekarelik, Mersin ve Ankara ’da ise 376 bin 494 metrekarelik bölge olmak üzere toplam 988 bin 34.

3 yılda 684 hektarlık alan orman vasfından çıkarıldı
Editör: 15Haber
13 Ocak 2022 - 13:02
3 yılda 684 hektarlık alan orman vasfından çıkarıldı,

Devlete Ait Gazete ’de 6 ve 7 Ocak 2022 tarihlerinde yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararları ile Kastamonu ve Manisa ’da 611 bin 848 metrekarelik, Mersin ve Ankara ’da ise 376 bin 494 metrekarelik bölge olmak üzere toplam 988 bin 342 metrekarelik bölge orman sınırı dışına çıkarıldı.

CHP Manisa Milletvekili ve Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Bekir Başevirgen bu kararı orman katliamına davetiye çıkarılması olarak değerlendirdi.

“684 HEKTARLIK ORMAN, ANAYASA AYKIRI BİR ŞEKİLDE ARSAYA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ”

Açıklamasında yayımlanan son iki karardan önce üç öbür kararın daha çıkarıldığını andıran CHP ’li Başevirgen, son kararlarla birlikte Türkiye ’de 684 hektar alanın ormanlık vasfını yitirdiğini ve arsaya dönüştürüldüğünü söyledi.

CHP ’li Başevirgen açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “2018 yılında 6831 Sayılı Orman Kanununa eklenen Ilave 16. Madde Kapsamında yürürlüğe konulan Orman Sınırları Dışına Sonuç İşlemlerine İlişkin Mevzuat ile bugüne kadar 6 milyon 843 bin 788 metrekarelik ormanlık alan orman vasfından çıkarılarak arsa olarak tescillenmiş oldu. Yani Türkiye ’de 684 hektarlık ormanlık alan Anayasaya aykırı bir şekilde arsaya çevrildi.

Yapılan bu uygulamalar anayasaya aykırıdır. Anayasamızın 169. Maddesi ‘Tüm ormanların gözetimi Devlete aittir. Devlet ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz.” hükmü ile  ‘Ormanlara hasar verebilecek hiçbir etkinlik ve eyleme müsaade edilemez. Ormanların imha edilmesine yol açan siyasi propaganda yapılamaz; münhasıran orman suçları için genel ve özel bağışlama çıkarılamaz.

Ormanları yanmak, ormanı yok etmek veya daraltmak nedeniyle işlenen suçlar genel ve özel af kapsamına alınamaz. ’ hükümleri bulunmaktadır. Yani Anayasamız, ormanları koruma güvencesini devlete ödev olarak tevdi etmiştir.”

“EKOSİSTEM BOZULUYOR”

Uygulamaların savunulur bir yanı olmadığını altını çizen CHP ’li Başevigren açıklamasında ağaçlık alanların yok edilmesinin ekosistemi değil ettiğine uyarı çekerek sözlerine şöyle devam etti: “‘Üzerinde yeterli miktarda ağaç bulunmuyorsa orası orman değildir ’ düşüncesi son derece hatalı.

Orman alanları bir bütünüyle düşünülmelidir. Orman koskocoman bir ekosistemdir. Bu ekosistemde yer alan tüm bileşenlerin kayda değer fonksiyonları var. Orman; ağaç, diğer bitki, hayvan, mikroorganizma ve toprak gibi canlı cansız unsurların birleşiminden meydana geliyor. Üstünde ağaç değil diyerek taşlık, kayalık alanlar orman dışına çıkarılırsa o ekosistemin tüm dengesi bozulur.”

 “ORMAN KATLİAMINA DAVETİYE ÇIKARTILIYOR, MÜTEAHHİTLERİN ÖNLERİ AÇILIYOR”

Türkiye ’de 23 milyon hektar orman alanı bulunduğunu söyleyen CHP ’li Başevirgen, Cumhurbaşkanı kararlarının ormanlarda katliama sebep olduğunu ve müteahhitlerin önünü açıldığını açıklama etti.

CHP ’li Başevirgen açıklamasında son olarak şu ifadelere yer verdi:

“Minik bir kısmını yapılaşmaya açsak ne olur fakat?  diyerek orman katliamına davetiye çıkarılıyor. Alınan bu kararların benzerlerini maalesef birçok yer için çıkarmaya devam edecekler ve şayet de on binlerce hektarlık orman alanını yok edecekler.

Gözüne kestirdiği alana bina yerine getirmek isteyen çoğu müteahhidin önü de bu yolla gevşemiş olacak. Arsa vasfına dönüştürülen bu alanların kimlere hangi hedef ve bedellerle satılacağına da yakın zamanda göreceğiz. Rant ve talandan beslenen bu zihniyetin yıllarca verimli tarım alanlarını da betonlaştırdığını unutmamak lüzum. Orman katliamına davetiye çıkartılıyor, müteahhitlerin önleri açılıyor.”

3 yılda 684 hektarlık alan orman vasfından çıkarıldı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum