3 gün gözaltında tutulan Rus Az.A. hukuk mücadelesini kazandı

3 gün gözaltında tutulan Rus Az.A.

3 gün gözaltında tutulan Rus Az.A. hukuk mücadelesini kazandı
Editör: 15Haber
14 Ocak 2022 - 09:15
3 gün gözaltında tutulan Rus Az.A. hukuk mücadelesini kazandı,

Takvimler 6 Ocak 2015 ’i gösteriyordu. İstanbul Emniyeti ’ne yan Turizm Şube Müdürlüğü ’nün hizmet binası olarak kullandığı Sultanahmet ’teki tarihi konağın önündeki kulübeye çarşaflı bir kadın yaklaştı.

Nöbet tutan polise İngilizce olarak cüzdanını kaybettiğini söyledi. Kulübeye girdi ve üzerindeki 3 bombadan birini patlattı. Agresif kadın ve görevli polis memuru hayatını kaybetti. İki polis memuru da yaralandı.

Emniyet Teşkilatı ayağa kalktı. baştan gözaltılar yapılmaya başlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı göre yürütülen soruşturma zarfında Rus vatandaşı Az. A. ’nın da saldırıyla ilgisinin olabileceği değerlendirildi.

Evine bir ekip gönderildi. Eksik.A. evinde değildi. telefonla arandı. Eksik.A. kısa bir zaman sonradan eve geldi. Geceyarısı 9 Ocak günü 00.40 ’ta gözaltına alındı.

Parası haricen, üzerinde çıkan eşyalara el konuldu. Evinde arama yapıldı. Bazı dijital materyallere el koyuldu.

Az. A. Tererle Çaba Şube ’ye götürüldü. Herhangi bir terör örgütüyle ve saldırıyla bir ilgisinin olmadığını savundu. Olayla ilgili olabileceği değerlendirilen kişilerin resimleri gösterildi. Birinin Rusya ’da komşusu olduğunu söyledi.

SALDIRGANLA TELEFONLA NE KONUŞTUN?

Saldırıyı gerçekleştiren kadın terörist ile telefonla iletişim kurmasına ilişkin açıklaması soruldu. Ancak iddia edilen telefon hattını hatırlamadığını, saldırıyı gerçekleştiren teröristi de tanımadığını belirtti.

Eksik. A. ’nın 10 Ocak günü soruşturma dahilinde özgürlük bırakılmasına karar verildi ancak hudut dışı edilmek üzere geri gönderme merkezine teslim edildi.
Bu noktada hayret verici bir gelişme yaşandı. Başsavcılığın 29 Ocak ’ta açıkladığı kovuşturmaya lüzum olmayanlar listesinde Az. A. ’nın adı yoktu. Ama iddianamade de adı geçmiyordu. Bu çelişki anlaşılamadı.

23 BİN TL TAZMİNAT İSTEDİ

Az. A., 30 Ocak günü hileli arama, elkoyma ve gözaltı sebebiyle Bakırköy 5. Ağır Canice Mahkemesi ’nde tazminat davası açtı. Kovuşturmaya gerek yok listesinde adının olmadığını oysa hakkında iddianame de düzenlenmediğini belirterek, üstünün ve evinin aranması, kişisel eşyalarına el konulması ve 3 gün gözaltında tutulması nedeniyle manevi zarara uğradığını belirterek 3 bin TL maddesel ve 20 bin TL manevi tazminat isteminde bulundu. Fakat talebi reddedildi. İstinaftan da netice alamayınca Tüzük Mahkemesi ’ne başvurdu.

Tüzük Mahkemesi yaptığı incelemede şu değerlendirmeyi yaptı:
Yargılama süreci bir tamamen değerlendirildiğinde Az.A. ’nın uyuşmazlığın çözümü için esaslı nitelikteki bahis ve itirazlarının derece mahkemelerince konuyla ilgili makul ve yeterli bir gerekçe ile karşılanmadığı anlışmaktadır.

Açıklanan gerekçelerle Anayasa ’nın 36. maddesinde güvence altına alınan adaletli yargılanma hakkı kapsamındaki gerekçeli karar hakkının ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir.

Bu durumda gerekçeli karar hakkının ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için baştan yargılama yapılmasında yasal yarar bulunmaktadır.

İhlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için tekrar yargılamanın tatmin edici bir giderim sağlayacağı anlaşıldığından tazminat telebinin reddine karar verilmesi gerekir.

HÜKÜM
Anayasa Mahkemesi değer biçme sonunda şu hükme vardı:

Adli takviye talebinin KABULÜNE, Gerekçeli karar hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın KABUL EDİLEBİLİR OLDUĞUNA OYBİRLİĞİYLE, Kararın bir örneğinin baştan suçlama yapılması nedeniyle yerel mahkemeye GÖNDERİLMESİNE 3 gün gözaltında tutulan Rus Az.A. hukuk mücadelesini kazandı, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum