28 vatandaşı infaz edip şükür namazı kılmışlar: 3 tetikçi daha serbest kalmış

28 vatandaşı infaz edip şükür namazı kılmışlar: 3 tetikçi daha serbest kalmış, Gündem Haberleri.

28 vatandaşı infaz edip şükür namazı kılmışlar: 3 tetikçi daha serbest kalmış
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 12:00
28 vatandaşı infaz edip şükür namazı kılmışlar: 3 tetikçi daha serbest kalmış, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Hizbullah terör örgütünün askeri kanadında tetikçilik yapan Bilal Soytaş, Sadun Çiğdem ve Fırat Nart, Diyarbakır Ağır Canice Mahkemesince “Anayasal düzeni silah zoruyla çökertmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı. Duruşma sanıkların işledikleri cinayetleri 780 sayfalık gerekçeli kararında delilleriyle tek tek açıkladı.

ÖĞRETMENDEN İMAMA 28 KİŞİYİ KATLETTİLER 

Tetikçilerin Eğitim Sendikası Başkanı Zübeyir Akkoç, Ramazan Okumuş Bilge (Öğretmen), Sıddık Turhallı (İmam), Haşim Yaşa (Gazete dağıtımcısı), Ebubekir Kotan, Hüseyin Pamukçu, Abdullah Aksoy, Ramazan Yüce, Salih Güneyli, Ahmet Karakaş, Abdulmenaf Tohumeken, Kutbettin Akbal, Abdurrahman Akkamış, Sedat Çelik, Mehmet Salih Ayan, Mahsum Güvenç, Mahmut Kavut, Giyasettin Uğur, Mehmet Kalkan, Şevket Demircan, Kerem Özgen, Murat Karaçobanoğlu, Talip Şahin, Abdulvahap Pala, Abdullah Aksoy, Selahattin Tarım, Mehmet Ali Eroğlu ve Muzaffer Tekin ’in tek kurşunla infaz edildiklerini belirtti.

14 KİŞİ YARALI OLARAK KURTULDU

Tetikçilerin saldırısında Hür Gündem gazetesi Muhabiri Burhan Karadeniz ile aynı gazetenin dağıtımcısı Cahit Yıldızhan ve Seyithan Akbal, Metin Keskin, Hikmet Altuğ, Rıdvan Yanardağ, Abdulhalik Şaşmaz, Taha Sevgil, Hasan Tartar, Abdulhamit Demircan, Behsat Sular, Kadri Çoğalma, Ayhan Kayrılan, Ali Şahin ’in de yaralandıkları kaydedildi.

İŞKENCE VE KUNDAKLAMA

Şaban Kurmuş ’un kaçırılıp işkenceli sorgudan geçirildiği, Hizbullah karşıtı olduğu için 4 kişiye ait aracın da ateşe verildiği saldırıları şahsen gerçekleştirdikleri ifade edildi.

CİNAYET SONRASI ŞÜKÜR NAMAZI KILIYORLAR

28 cinayetin aydınlatıldığı gerekçeli kararda Hizbullah ’ın genel ve örgütlenme yapısına dair bilgilerin yanı sıra örgütle ilgili şu çarpıcı tespitlere yer verildi:

“Tetikçiler genel olarak cesur, sakin, sır saklayabilen, aile ve yakın çevresi örgüt içerisinde olanlardan seçilir. Tetikçi mertebesine gelmeden birkaç safhadan geçirilir. Hedefe dışarı giden her tetikçiyi bir koruma bir gözcü korumaktadır. Eylemler İslami ülkelerdeki uygulamalar göz önünde bulundurularak şekillendirilir, bu şekilde eylem grubundaki insanların coşku ve ricası arttırılır.

Askeri kanattaki şahıslar yaptıkları her eylemden daha sonra şükür namazı kılarak kendilerini daha bağlayıcı ayla getirirler, eylemi Allah rızası için yaptıklarına inanırlar. Örgüt evinde nöbet tutarlar. Eylem talimatları direkt örgüt liderinden alınır. Bu faaliyetlerin yürütülebilmesi amacıyla ülke genelinde; kaçırma, sığınak, gardiyan, öldürme gömme, sorgu ekipleri oluşturulmuştur.

Cinayetlerin çoğunlukla arkadan sinsice yaklaşarak enseye tek kurşun şeklinde işlenmesi ise öldürülen kişinin güya kâfir olduğuna inanılarak ölmeden önce kelime-i şehadet getirmeden ölmesini sağlayıp cehenneme gitmesini karşılamak amacıyla işlenmektedir.”

HİZBULLAH BU CİNAYETLERİYLE PKK ’YA TABAN KAZANDIRDI

“Eylemler, genelde iki silahlı militan kadar gerçekleştirilmekte, biri tetikçilik yaparken, diğeri çevreyi kollayan gözcü görevini üstlenmekle birlikte, gözcülük yapan da gerektiğinde aynı anda hedefe ateş ederek tetikçi arkadaşının işini kolaylaştırmaktadır. Her ne dek Hizbullah, PKK eylemlerine karşısında resmileşmiş görünse de bu örgütün faaliyetleri sonuç olarak PKK ’ya yaramıştır. Bölgedeki geleneksel ve devletle barışık dini yapıyı zedeleyerek kendine taban bulmak isterken, kendi tasfiye sürecinde yapmış olduğu bu faaliyetlerle PKK ’nın ideolojik taban kazanmasına hizmet etmiştir.”

ÜÇÜ DE ÖZGÜRLÜK

Bu ayrıntılı kararı inceleyen Yargıtay delillerin hukuka yerinde elde edildiğini, savunma hakkının kısıtlanmadığını ve yargılamanın adaletli biçimde yapıldığına kanaat getirip verilen mahkûmiyet kararını oy birliğiyle onadı, hüküm kesinleşti ve üç tetikçinin cezasının infazına başlanıldı. 31 Mart 2019 lokal seçimleri öncesinde bu üç tetikçinin AİHM ve AİHS kriterleri gerekçe gösterilerek yargılamanın yenilenmesi gerekçesiyle hür bırakıldıkları ortaya çıktı.

28 vatandaşı infaz edip şükür namazı kılmışlar: 3 tetikçi daha serbest kalmış, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum