21 kişinin öldüğü patlamanın sorumluları yeniden yargılanacak

21 kişinin öldüğü patlamanın sorumluları yeniden yargılanacak, Gündem Haberleri.

21 kişinin öldüğü patlamanın sorumluları yeniden yargılanacak
Editör: 15Haber
25 Mayıs 2022 - 08:38
21 kişinin öldüğü patlamanın sorumluları yeniden yargılanacak, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İstanbul Davutpaşa ’da 14 yıl önce altı katlı bir binada kaçak olarak işletilen maytap atölyesinde patlama meydana gelmiş, bütün yapı ve etrafındaki yapılar ciddi zarar görmüştü. Patlama sonucu 21 kişi hayatını kaybetmiş, 115 kişi yaralanmıştı.

Patlamada ölenlerin yakınları, yargılama sonunda adaletin sağlanamadığını kaydederek konuyu Anayasa Mahkemesi ’ne taşıdı.

Aileler yüksek mahkemeye yaptıkları başvuruda, yapı faydalanma izni bulunmayan, ticari amaçla kullanılan ve izinsiz patlayıcı madde üretimi yapılan binada meydana gelen patlama sonucu 21 kişinin ölmesi, fazla sayıda kişinin yaralanması, durum nedeniyle başlatılan ceza soruşturmasında bir ulus görevlisi hakkında zamanaşımından düşme, öteki bir takım halk görevlileri hakkında da hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmesi nedeniyle yaşam hakkının ihlal edildiğini savundu.

“PATLAMA ÖNGÖRÜLEBİLİRDİ”

Başvurucular, ilgili ulus görevlileri göre güvenli olmayan faaliyetin/patlamanın öngörülebilir olduğunu ama ulus görevlileri kadar zorunlu tedbirlerin alınmadığını ve nihayetinde bu ihmale/kusura bağlı olarak fazla sayıda insanın/yakınlarının hayatını kaybettiğini, patlamanın meydana gelmesinde kusuru yer alan İmar ve Tasarlama Müdürü S.K. hakkında açılan davanın zamanaşımı sebebiyle düşmesi ve öteki kamu personeli hakkında hükmün açıklanmasının geriye doğru bırakılması kararı verilmesinin de böyle önemli/korkunç bir olayda cezasızlık sonucunu doğurduğunu belirterek yaşam hakkının ihlal edildiğini ileri sürdü.

HÜKÜM: YENİDEN YARGILANMALARINA

Yüksek Duruşma analiz sonunda şu hükmü kurdu:

Hayat hakkının ihlal edildiğine ilişkin iddianın KABUL EDİLEBİLİR OLDUĞUNA, Tüzük ’nın 17. maddesinde teminat altına alınan hayat hakkının somut ve yöntem boyutunun İHLAL EDİLDİĞİNE, Kararın bir örneğinin Tüzük ’nın 17. maddesinin ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yeniden suçlama yapılmak üzere Bakırköy 6. Ağır Canice Mahkemesine GÖNDERİLMESİNE, Başvuruculara net 1 milyon 200 bin TL manevi tazminatın ekli listede belirtildiği şekilde ÖDENMESİNE, tazminata ilişkin öteki taleplerin REDDİNE, Kararın bir örneğinin Yargı Bakanlığına GÖNDERİLMESİNE 15/3/2022 tarihinde

OYBİRLİĞİYLE karar verildi.

21 kişinin öldüğü patlamanın sorumluları yeniden yargılanacak, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. 21 kişinin öldüğü patlamanın sorumluları yeniden yargılanacak haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum