21 Aralık nar kırma saatleri! Nar kırma geleneği nedir? Nar kırma...

21 Aralık nar kırma saatleri! Nar kırma geleneği nedir? Nar kırma..., 21 Aralık nar kırma geleneği, yılın en uzun gecesinde insanların evlerinin kapılarının girişlerinde nar meyvesini kırması ile yapılıyor.

21 Aralık nar kırma saatleri! Nar kırma geleneği nedir? Nar kırma...
Editör: 15Haber
21 Aralık 2021 - 18:27
21 Aralık nar kırma saatleri! Nar kırma geleneği nedir? Nar kırma...,

21 Aralık nar kırma geleneği, yılın en uzun gecesinde insanların evlerinin kapılarının girişlerinde nar meyvesini kırması ile yapılıyor. Nar, Orta Doğu, Orta Asya ve Anadolu ’da yaşamın meyvesi olarak görülüyor ve yeniden o kadar çok kültürde kutsal sayılıyor. Peki, Nar kırma geleneği nedir? Nar kırma geleneği neden yapılıyor? İşte, 21 Aralık nar kırma saatleri…

NAR KIRMA GELENEĞİ NEDİR?

Nar kırma geleneği Kuzey yarımkürede en uzun gecenin yaşandığı 21 Aralık tarihinde bolluk, bolluk ve enerji gibi birçok alanda kişiye artı bir katkı sağlanması amacı ile yapılıyor.

Nar kırma geleneğine kadar, yere atılarak kırılan nar ne kadar çok dağılırsa, meyvenin taneleri ne dek uzağa giderse kişinin evine gelecek bereket ve bereketin de pek çok olacağına inanılıyor. Nar meyvesi eski Darı ’daki din adamları kadar kutsal bir meyve olarak görülüyor ve narın taneleri yaşamın sembolü larak kabul ediliyordur. aynı zamanda, Antik Yunan ’da ise nar, şifa olarak kullanılıyor bununla birlikte doğurganlık, bolluk ve bereketi temsil ediyordu.

Tarihi fazla eskilere dayanan nar kırma geleneği her yıl 21 Aralık'ta ayrıca ülkemizde hem de dünyanın öyle fazla farklı uygun uygulanmaya devam ediyor.

61c1ece066a97cbdf33b7c02

NAR KIRMA GELENEĞİ NIÇIN YAPILIYOR?

Nar meyvesi bir tek kabuğun içinde binlerce taneyi taşıması itibariyle, birin bin olması, bolluk ve bereket anlamlarını taşıyor. aynı zamanda artış ve doğum anlamına da geliyor. Yaşamın sembolü olarak görülen nar, Osmanlı ’da ise sevilen kadına gönderildiğinde evlilik teklifi anlamını taşıyordu.

21 ARALIK NAR KIRMA SAATLERİ

21 Aralık akşamında yapılan nar kırma ritüelinin kesin bir saati bulunmuyor ve birey istediği saatte nar kırma işlemini yapabiliyor. Keza nar kırma geleneğini evinizin girişinde yapılabileceği gibi mutfakta da olabilmek mümkün…


21 Aralık nar kırma saatleri! Nar kırma geleneği nedir? Nar kırma..., başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum