20 bin dolar yatırdı parası buhar oldu! 6 ülkeye ihbar mektubu

20 bin dolar yatırdı parası buhar oldu! 6 ülkeye ihbar mektubu, Gündem Haberleri.

20 bin dolar yatırdı parası buhar oldu! 6 ülkeye ihbar mektubu
Editör: 15Haber
20 Haziran 2022 - 15:10
20 bin dolar yatırdı parası buhar oldu! 6 ülkeye ihbar mektubu, Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

İstanbul ’da yaşayan B.H., sözde, sosyal medyadan tanıştığı kişinin tavsiyesi üstüne uluslararası alanda kripto para alım satımına yönelik etkinlik belirten Singapur merkezli ‘auxuglobal ’ isimli kripto para borsasına takriben 20 bin dolar para yatırdı.

Birkaç ay sonradan parasını sürüklemek isteyen B.H., çekim işlemi yapamazken herhangi bir yetkiliye de ulaşamadı. 12 Haziran 2022 tarihinde ise siteye erişim sağlanamadı. Bunun üstüne savcılığın kapısını çalan B.H. ’nin şikayeti üstüne soruşturma başlatıldı.

“HER ŞEYİ PROFESYONEL ŞEKİLDE YAPMIŞLAR”

Konuya ilişkin konuşan B.H. ’nin avukatı Sezayi Balkan, sosyal medya üzerinden iletişime geçen bir kadının tavsiyesi üstüne müvekkilinin kripto para firmasına para yatırdığını söyleyerek, “Güvenilmez kadın aslen Japon vatandaşı olduğunu oysa Almanya ’da yaşadığını ve piyano öğretmeni olduğunu söylemiştir. Şüpheli Almanya ’ya ait telefon numaraları ile müvekkil ile whatsapptan iletişim kurmuştur. Müvekkil her şeyin sıradan olduğunu düşünmüş zira dolandırıcılar her şeyi profesyonel şekilde yapmışlardır” dedi.

6 ÜLKEYE ‘SORUŞTURMA ’ TALEPLİ İHBAR MEKTUBU

Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını ve zorunlu yasal süreci başlatıldığını aktaran avukat Sezayi Balkan, “Fakat şirketin merkezinin Singapur, işlem merkezlerinin Amerika, Hong Kong ve Güney Kore ’de olması soruşturmanın yürütülmesini zorlaştırmaktadır.

Ülkemizde meydana kripto para dolandırıcılığında ivedilikle müdahale ve soruşturma muhtemel iken yurtdışı eksenli olması soruşturma imkanını kısıtlamaktadır.

bu nedenle biz Almanya, Amerika, Singapur, Japonya, Çin ve Güney Kore Büyükelçiliklerine kendi ülkelerinde konuyla ilgili soruşturma başlatmaları için 56 sayfalık mektubu delilleri ve suç duyurusuyla gönderiyoruz. Bu mektubu ihbar kabul edip kendi ülkelerinde soruşturma başlatmalarını istiyoruz” diye konuştu.

Dolandırıcılığın uluslararası boyutta olduğundan dolayı şuan için ülkede ve dünya genelinde ne değin mağdur olduğunun henüz bilinmediğinin altını çizen avukat Sezayi Balkan, “Uluslararası eksenli bu olayda savcılığın imkanları da kısıtlı olacaktır şüphesiz. Burada önemli olan paranın miktarı yok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının dolandırılarak mağdur edilmesidir” ifadelerini kullandı.

“DİKKAT DOLANDIRILABİLİRSİNİZ”

Avukat Balkan, “Geçen yıl çok sayıda kişinin mağdur edilmesine neden olan Thodex dolandırıcılığı, geçtiğimiz günlerde yine binlerce kişinin mağduriyetine neden olan Humex dolandırıcılığı derken bugün de Auxuglobal dolandırıcılığı meydana gelmiştir.

Bu bakımdan, kripto para ile ilgilenenlere şunu anlatmak istiyorum:

‘Uyarı dolandırılabilirsiniz! ’ bu nedenle kripto para ile ilgilenenlerin özellikle yurtdışı merkezli kripto para firmalarına ihtiyatlı yaklaşmalarını ve sosyal medyadan gelecek arkadaşlıklara, yönlendirmelere dikkat etmelerini, herhangi bir dolandırıcılık olayıyla aleyhinde karşıya kalmaları halinde mutlaka alanında uzman bir avukattan destek almalarını ve ivedilikle yasal yollara başvurmalarını tavsiye ederim” dedi.

20 bin dolar yatırdı parası buhar oldu! 6 ülkeye ihbar mektubu, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir. 20 bin dolar yatırdı parası buhar oldu! 6 ülkeye ihbar mektubu haberini okudunuz. Türkiye de en çok Okunan Haber sitelerinden biri olma mutluluğu içerisindeyiz. Siz değerli okuyuculara teşekkürü bir borç biliriz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum