1915 Çanakkale Köprüsü'ne Avrupa Çelik Köprü Ödülü

1915 Çanakkale Köprüsü, köprülerde çeliğin kullanımını teşvik etmek amacıyla Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) tarafından iki yılda bir verilen Avrupa Çelik Köprü Ödülü'nü kazandı.

1915 Çanakkale Köprüsü'ne Avrupa Çelik Köprü Ödülü
Editör: Derya Demir
08 Ağustos 2022 - 18:01
1915 Çanakkale Köprüsü’ne Avrupa Çelik Köprü Ödülü, Anlık Son dakika haberinden alınan bilgilere göre: 1915 Çanakkale Köprüsü, köprülerde çeliğin kullanımını teşvik etmek amacıyla Avrupa Yapısal Çelik Birliği (ECCS) tarafından iki yılda bir verilen Avrupa Çelik Köprü Ödülü'nü kazandı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü yönetiminde DLE&C, Limak, SK Ecoplant ve Yapı Merkezi ortaklığında inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu ödüllerini almaya devam ediyor. Türkiye'nin gururu olan dev proje, günümüzde modern köprülerde çeliğin kullanımını teşvik etmek amacıyla Avrupa Çelik Konstrüksiyon Konvansiyonu (ECCS) tarafından iki yılda bir verilen Avrupa Çelik Köprü Ödülü'ne layık görüldü. Seçici kurul tarafından yapılan değerlendirmede 1915 Çanakkale Köprüsü, San Francisco'daki Golden Gate Köprüsü'nün kardeş yapısı ve bölgenin yeni simgesi olarak tanımlandı.

Avrupa'nın en iyisi seçildi
Ortanca açıklığı 2.023 metre ile dünyanın en uzun asma köprüsü ve 334 metrelik zirvesi ile "dünyanın en yüksek kuleli asma köprüsü" ünvanlarını taşıyan 1915 Çanakkale Köprüsü Avrupa Yapısal Çelik Birliği tarafından modern mega mühendisliğin önemli bir örneği. Proje, Karayolu ve Demiryolu Köprüleri kategorisinde Avrupa'nın en iyisi seçildi. Jüri üyelerinden biri, ECCS Yönetim Kurulu'nun ilk kadın üyesi, ilk kadın Başkan, beş yılda iki kez Başkan, ECCS Gümüş Madalya sahibi ve Charles Massonnet Bilimsel Ödülü sahibi, Profesör Öğretmen. Nesrin Zengin Tiryakioğlu, “1915 Çanakkale Köprüsü, bölgedeki şiddetli rüzgarlara ve deprem tehlikelerine dayanacak şekilde inşa edildi. Bu mega sanat eseri mimari açıdan da oldukça popülerdi. Dört yıl gibi rekor bir sürede yapımı tamamlanan asma köprünün yapımına uygun yüksek mukavemetli çelik kullanımı, operasyonların daha hızlı, daha sağlam ve daha dayanıklı bir şekilde yürütülmesini mümkün kıldı. 1915 Çanakkale Köprüsü, günümüz modern çelik yapılarının zengin bir örneğidir.

Ödüller Eylül ayında dağıtılacak.
Avrupa Çelik Köprü Ödülleri, Türk Çelik İnşaat Derneği'nin (TUCSA) ECCS ile koordineli olarak düzenlediği 10. Uluslararası Çelik Köprü Sempozyumu (SBIS 2022) ile 21 Eylül'de İstanbul'da düzenlenecek ödül töreninde sahiplerini bulacak.
1915 Çanakkale Köprüsü’ne Avrupa Çelik Köprü Ödülü
1915 Çanakkale Köprüsü’ne Avrupa Çelik Köprü Ödülü

Detaylı bir şekilde, 1915 Çanakkale Köprüsü’ne Avrupa Çelik Köprü Ödülü başlıklı haberin detayları ve bilgisi verildi. Benzer haberlere aşağıya kaydırarak bakabilirsiniz.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum