'184 bin metre karelik arsa AKP 'li vekilin danışmanına peşkeş çekildi'

'184 bin metre karelik arsa AKP ’li vekilin danışmanına peşkeş çekildi', CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk, Gelecek Partisi İl Başkanı Muhammed Dilmaç ve Demokrat Parti İl Başkanı Mal Varlığı Ceylan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle basınla açıklamalarda .

'184 bin metre karelik arsa AKP 'li vekilin danışmanına peşkeş çekildi'
Editör: 15Haber
11 Ocak 2022 - 16:31
'184 bin metre karelik arsa AKP ’li vekilin danışmanına peşkeş çekildi',

CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk, Gelecek Partisi İl Başkanı Muhammed Dilmaç ve Demokrat Parti İl Başkanı Mal Varlığı Ceylan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle basınla açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarının Gazeteciler Günü ’nü kutlayan ve sohbet eden başkanlar buluşmanın arkasından basın açıklaması gerçekleştirdi.

‘VARANK ‘OSB ’YE BAK ’ DEMİŞTİ BAKTIK NELER OLMUŞ NELER!”

Aksaray ’a ait olan kıymetli bir arsanın hukuksuzca bir takım şirketlere devir edilmeye çalışıldığını anlatan CHP Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk

“Bildiğiniz gibi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ’nun bir takım kurumlara ziyareti ve bu kurumların kapılarına kilit vurulmasıyla ilgili Sanayi Bakanı Mustafa Varank, Genel Başkanımıza “Mekan basmayı bırak da Organize Sanayi Bölgelerine bir bak” demişti. Bu çağrıyı dikkate alarak Organize Sanayi Bölgesi ’ne avukatlarımızla gittik. Gerçekte neler oluyormuş neler?” dedi.

“TAHSİSİN GERÇERSİZ SAYILMASI GEREKİYOR”

CHP ’li Ertürk,  Organize Sanayi Bölgesi ’ndeki 184 bin 364 metre kare büyüklüğündeki iki arsanın AKP Aksaray Milletvekili İlknur İncesöz ’ün Danışmanı Alparslan Öztürk ve kardeşi Tolgahan Öztürk ’e peşkeş çekildiğini ileri sürerek şunları söyledi:

“Organize Sanayi Yönetim Kurulu ’nun 7 Haziran 2018 tarih ve 2018 / 95 sayılı idare heyeti kararı ile; 8025 Ada 1,2,6, 7 parsellerinde toplam 128.852,24 m2 arsayı Tolgahan Mühendislik ’e, 7 Haziran 2018 tarih ve 2018/ 94 sayılı yönetim kurulu kararı ile; 8025 Ada, 4-5 parsellerinde toplam 55.512,18m2 arsayı Şahoğlu Mimarlık şirketine edinmek üzere, toplam 184 bin 364,42 m2 arsayı 2 kardeşe ait şirketlere ön atama adı aşağıda vermiş.

2022 arsa fiyatlarıyla 27 milyon 654,663 TL Arkadaşlar, OSB ’nin 103 maddelik yönetmeliği elimizde, hukukçularımızla bu yönetmeliğin tamamını okuduk, inceledik. OSB Yönetmeliğinde “Ön Görev” diye herhangi bir ibareye rastlayamadık.

Bu kadar büyük bir arsa, yönetmeliğe tutarsız ve usulsüz bir şekilde, ilimizin TBMM yolunu unutan Milletvekili İlknur İnceöz ’ün kamuoyunda danışmanı olarak bilinen ve sosyal ağ paylaşımlarından görüldüğü üzere siyasi gezilerinde yanından ayırmadığı iş insanı, AK Parti ’nin eski İl Başkan Yardımcısı Alparslan Öztürk ’e ve onun kardeşi Tolgahan Öztürk ’e ait şirketlere peşkeş çekilmiştir.

Yönetmelikte ön tahsis olmadığına tarafından bunu bir tayin kabul edersek, arsa tahsisini düzenleyen OSB Yönetmeliğinin 55. Maddesi fazla açıktır. Yönetmelik der fakat ‘Tahsisten daha sonra 15 gün içerisinde sözleşmesi yapılmayan tahsisler geçersiz sayılır. ’ Dolayısıyla bu tahsisin 22 Haziran 2018 tarihi itibariyle kendiliğinden geçersiz sayılması gerekmektedir”

 “BEN DUYANA DEĞIN BEKLETMİŞLER”

“Yönetmeliğin bu açık hükmüne karşın üç buçuk sene her tarafında OSB yönetimi hiçbir operasyon yapmadan, bir kuruş bile ödeme almadan, bu tahsisi iptal etmeden bekletmiştir” diyen Ertürk şöyle devam etti:

“2021 yılının Eylül ayı içerisinde olaydan haberdar oldum. Konuyu ilgililere aktararak bu konuda hemencecik bir çözüm üretilmesi önerimi sundum.  İlgililer 15 gün içerisinde konuyu çözeceklerini ve arsayı iptal edeceklerini bana söylediler.

Bunun üstüne devlet kurumlarına güvenerek sorunun çözümünü bekledim. sonradan sorunu çözmek bir yandan ilgili firmaya 3 Aralık tarihinde bir yazı yazarak az daha yol göstererek ‘yapacakları yatırımı bildiren fizibilite raporlarını sunmaları ’ için 15 gün vakit verdiler.

Bu yazıdan haberdar olarak baştan yetkililerle bir özel mülâkat yaptım. Orada da yetkililer bana 18 Aralık tarihine değin beklememi ve tahsisin iptal edileceğini söylediler. O süreyi de bekledim.

daha sonra da yılın bitmesine bir gün kala OSB yönetim kurulu apar topar toplanarak arsanın ilgili firmaya tahsisini kanunsuz bir şekilde gerçekleştirdiler ve firmaya 15 günlük peşinat ödemesi için süre tanıdılar.  Konudan Eylül ayında farkında olan olmama rağmen, neden beklediğimi merak etmiş olabilirsiniz.

Birincisi başta da söylediğim gibi amacımız siyaset yapmak yok, Aksaray halkına ait olan ve birilerine peşkeş çekilen bu arsanın iptal edilmesini sağlamaktı. Amacımız siyaset gerçekleştirmek olsaydı, öğrenir öğrenmez basın açıklaması yapardım. İkincisi de Devlet Kurumlarımız hukuku mu uygulayacak, yahut bir siyasinin talimatlarını mı? Bunu görmekti. Gelinen noktada üzülerek görüyorum ancak kurumlarımız bir milletvekilinin talimatına teslim olmuştur.”

“KABAHAT İŞLENEN UYDURMA BİR EVRAK VAR”

Bütün başvurularına karşın tahsisten vazgeçilmediğini ifade eden Ertürk “Gördüğünüz gibi 3 ay boyunca bir oyalama taktiği ustaca uygulanarak, ilgili firmanın peşinatı yatırmama ihtimalinden medet umarak, biz vermezsek duruşma yoluyla alır gerekçesine sığınarak amaca ulaşılmıştır.

Kimse bu illegal belgeyi dayanak göstererek, hukuka sığınmasın, besbelli hukuki bir metin yok, altına imza atanların suç işlediği bir uydurma doküman var. Bırakın ön atama, tayin tartışmalarını! Bu, bal gibi bir peşkeştir” şeklinde konuştu. Ali Abbas Ertürk, konuyla ilgili kabahat duyurusunda bulunduklarını belirtti.

'184 bin metre karelik arsa AKP ’li vekilin danışmanına peşkeş çekildi', başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum