evde masajmasaj istanbul

1800 yıllık! Karabük 'te, çobanların tanrısı işli yüzük bulundu

Karabük'Ün Eskipazar ilçesinin 3 kilometre doğusunda bulunan Hadrianaupolis Antik Kenti ’nde 2003 yılında başlatılan kazı çalışmaları Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç.

1800 yıllık! Karabük 'te, çobanların tanrısı işli yüzük bulundu
Editör: 15Haber
08 Ekim 2021 - 03:17

Karabük'Ün Eskipazar ilçesinin 3 kilometre doğusunda bulunan Hadrianaupolis Antik Kenti ’nde 2003 yılında başlatılan kazı çalışmaları Karabük Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş ’ın başkanlığında sürdürülüyor.

Eskipazar Budaklar köyünde M.Ö. 1'inci yüzyılda kurulduğu ve M.S. 8'inci yüzyıla değin ikâmetgâh nedeniyle kullanıldığı tahmin edilen Hadrianaupolis Antik Kenti'nde, Güney Nekropol ’da yapılan kazı çalışmaları sırasında bulunan kaya mezarlarının içinde 1800 yıl öncesine ait demir yüzük bulundu.

'ÇOBANLARIN TANRISI'

Yüzüğün üzerindeki akik taşında mitolojiye tarafından çobanların tanrısı olan ‘Pan ’ karakterin işlendiği görüldü. Yüzükle birlikte yer alan diğer eserler Hadrianaupolis Antik Kenti içerisinde yer alan arkeoloji laboratuvarında incelemeye alındı.

Screenshot_9

''180 TANE KAYA MEZARI AÇILDI''

Karabük Üniversitesi Kazıbilim Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Başkanı Doç. Dr. Ersin Çelikbaş yüzükle ilgili olarak, "Hadrianaupolis Antik Kenti'ndeki kazı alanlarımızdan bir her birine de Güney Nekropol. Burada yaklaşık 3 yılda 180 tane kaya mezarı açtık.

Bu mezarların içerisinden garip buluntular ortaya çıktı. Bu buluntulardan bir her birine de demir yüzük. Demir yüzüğe bir taş yerleştirilmiş. Bu akik bir taş. İlginç olan nokta ise bu akik taşın üstüne gözle görmekte bile zorlanacağımız bir figür işlenmesi.

Screenshot_10

Figürde 'Pan' dediğimiz şahane bir karakter var. Burada keçi boynuzlarını, bacaklarını ve asa görmekteyiz. Hadrianaupolis Antik Şehir ’inde bu alıcı buluntuların ortaya çıkması antik dönemde bu alıcı takı sanatının ne değin yüksek bir seviyede olduğunu da gösteriyor." dedi.

(DHA)

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum