15 bin sığınmacının vatandaşlığı iptal edildi mi? İçişleri'nden açıklama...

15 bin sığınmacının vatandaşlığı iptal edildi mi? İçişleri'nden açıklama..., Gündem Haberleri.

15 bin sığınmacının vatandaşlığı iptal edildi mi? İçişleri'nden açıklama...
Editör: 15Haber
13 Mayıs 2022 - 16:27
15 bin sığınmacının vatandaşlığı iptal edildi mi? İçişleri'nden açıklama..., Gündem Haberleri. İşte o detaylar;

Göç İdaresi Başkanlığı ’nın ilk kez Suriyeliler elde etmek üzere 15 bin kişinin vatandaşlık işlemini iptal ettiği bahis edilmişti. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ’nün Twitter hesabından yapılan açıklamada, yurttaşlık işlemlerinin tüm uyruklar için Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü göre yürütüldüğü belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi:

– Yalnızca geçici koruma altındaki Suriyelilerle ilgili yurttaşlık talebi halinde Göç İdaresi Başkanlığı ’ndaki ilgili data ve belgeler birincil incelemeler yapılarak Nüfus ve Yurttaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ’ne aktarılarak işlemlere devam edilmektedir. Türk vatandaşlığını kazanma yolları 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununda çok açık belirtilmektedir. İlgili kanunun 12 ’nci maddesine kadar ulusal emniyet, ulus düzeni ve güvenliği, terörle irtibatı ve iltisakı olmamaları olup, işlemlerin her aşamasında bu koşul dikkate alınmaktadır.

MİLLİ GÜVENLİK VE TERÖR

Türk vatandaşlığının kazanılması sürecinde 8 aşamanın bulunduğu belirtilerek, şu ifadeler kullanıldı:

– Bu aşamalar sırasıyla şu şekildedir; uygulama, teknik çalışma grubu incelemesi, il emniyet soruşturması, valilik komisyonu, dosya kontrolü, arşiv araştırması, tasdik süreci. Tüm uyruklarda da aynı usul ve esaslar geçerli olup, bu aşamalardan geçildikten daha sonra Türk vatandaşlığı kazanılabilmektedir. Hem Türk vatandaşı olduktan sonra da milli emniyet, ulus düzeni ve güvenliğini bozan, terörle irtibatı ve iltisaklı oldukları saptama edilenlerin vatandaşlığının iptali yoluna gidilmektedir.

– Bu tespitler sonrası yapılan değerlendirmeler fert fert yani bireysel olarak yapılmakta olup, toplu vatandaşlık iptali söz konusu değildir. Bütün bu işlemler hak denetimine de tabidir. Hal böyle iken bugün bir takım basın yayınlama organlarına yansıyan ’15 bin sığınmacının vatandaşlığı iptal edildi ’ haberleri muhakkak dürüst olmayıp, iyice uydurmadır. Ulusal emniyet, kamu düzeni ve güvenliğine karşın muayene işlemleri Yurttaşlık Kanunu çerçevesinde senelerdir aynı usulle gerçekleşmektedir.

15 bin sığınmacının vatandaşlığı iptal edildi mi? İçişleri'nden açıklama..., başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum