1.7 dönümlük ormana spor tesisi inşa edilecek

1.7 dönümlük ormana spor tesisi inşa edilecek, Beykoz Baklacı ’daki Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanı D Tipi Mesire Yeri, 2015 yılında Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü ile imzalanan sözleşme ile Beykoz Belediyesi göre 29 yıllığına kiralandı. Mesire yerinin yaklaşık bin 7.

1.7 dönümlük ormana spor tesisi inşa edilecek
Editör: 15Haber
15 Ocak 2022 - 14:33
1.7 dönümlük ormana spor tesisi inşa edilecek,

Beykoz Baklacı ’daki Kanuni Sultan Süleyman Kent Ormanı D Tipi Mesire Yeri, 2015 yılında Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü ile imzalanan sözleşme ile Beykoz Belediyesi göre 29 yıllığına kiralandı.

Mesire yerinin yaklaşık bin 700 metrekarelik (1.7 dönüm) kısmına çevre mahallelerde yaşayan vatandaşları ve özellikle gençleri dinç yaşam için öbür spor alanlarına rehberlik etmek amacıyla kapalı spor alanı yapılmasına karar verildi.

Beykoz Belediyesi, ormanlık alana kapalı yüzme havuzu ve spor salonu yapmak için arazinin imarını  “spor alanı” olarak değiştirdi.

İlçe belediyesinin yaptığı plan değişikliği, geçtiğimiz mart ayında gereğinin yapılması için İBB Meclisi gündemine geldi.

“YAPI VE TRAFİK YOĞUNLUĞU ARTAR”

Elmalı Baraj Havzası ’nın yakın uzaklık koruma sınırları içinde kalan alanı yapılaşmaya açan plan teklifine, İBB Yeşil Bölge ve Tesisler Yapım Müdürlüğü ile Büyük Kasaba Tasarlama Müdürlüğü negatif bakış bildirdi.

Elmalı Baraj Havzası içinde yapı ve trafik yoğunluğunun arttırılacağı uyarısı yapıldı. Ama plan değişikliği onaylandı ve geçtiğimiz haziran ayında itirazlar için askıya çıkarıldı.

“AĞAÇLIK OLMAYAN ALANA YAPILSIN”

Plana negatif manzara bildiren İBB Kent Tasarlama Müdürlüğü askı sürecinde plana itiraz da etti.

İtiraz dilekçesinde, planın ulus yararına yerinde olmakla birlikte alanın büyük kısmında yoğun ağaç dokusunun bulunduğu belirtildi.

Yakın çevresinde define mülkiyetinde abes alanlar bulunduğuna uyarı çekilerek kapalı spor tesisinin ağaçlık olmayan alana yapılmasının daha uygun olacağı kaydedildi.

Kanlıca Orman İşletme Müdürlüğü ve Anadolu Yakası Milli Emlak Daire Başkanlığı görüşleri doğrultusunda yer seçiminin yerinde olmadığının altı çizildi.

İtiraz başvurusu, karar gücüne gitmek üzere İBB Meclisi ’ne havale edildi. Ocak ayı oturumlarında gündeme alınan Şehir ve Planlama Müdürlüğü itirazı AKP-MHP grubunun yetişkinlik oyları ile reddedildi.

 

1.7 dönümlük ormana spor tesisi inşa edilecek, başlık adı altında Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi. Kaynak takip edilmektedir, yeni bilgiler geldiğinde anlık güncellenecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum